Bakteriální vaginóza

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je bakteriální vaginóza?

Bakteriální vaginóza je infekce v pochvě. Může způsobit vaginitidu (podráždění a zánět pochvy). Příčina není známa. Bakterie běžně se vyskytující ve vagíně jsou nevyvážené. Vaše riziko se zvyšuje, pokud jste sexuálně aktivní, používáte sprchu nebo máte nitroděložní tělísko (IUD).

Ženský reprodukční systém

Jaké jsou běžné známky a příznaky bakteriální vaginózy?

  • Bílý, šedý nebo žlutý vaginální výtok
  • Vaginální výtok, který páchne jako ryba
  • Svědění nebo pálení kolem vnější strany pochvy

Jak se diagnostikuje bakteriální vaginóza?

Váš poskytovatel zdravotní péče vás vyšetří a zeptá se, zda máte jiné zdravotní potíže. Možná bude muset odebrat vzorek tekutiny z vaší vagíny. To bude testováno na bakterie, které způsobují vaginózu.Jak se léčí bakteriální vaginóza?

Antibiotika se podávají k usmrcení bakterií. Mohou být podávány jako pilulka nebo jako krém, který se dá vložit do pochvy.

Co potřebuji vědět o bakteriální vaginóze a těhotenství?

Pokud máte bakteriální vaginózu během těhotenství, vaše dítě se může narodit brzy nebo mít nízkou porodní váhu. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit testování na bakteriální vaginózu před nebo během těhotenství. Bude s vámi mluvit o vašem riziku předčasného porodu a ujistěte se, že znáte výhody a rizika testování.

Jak mohu zabránit bakteriální vaginóze?

  • Udržujte svou vaginální oblast čistou a suchou. Noste spodní prádlo a punčochy s bavlněným rozkrokem. Po vymočení nebo stolici se otřete zepředu dozadu. Poté, co se vykoupete, opláchněte mýdlo z vaginální oblasti, abyste snížili riziko podráždění.
  • Nepoužívejte přípravky, které způsobují podráždění. Vždy používejte neparfémované tampony nebo hygienické vložky. Nepoužívejte ženské spreje, pudry nebo vonné tampony. Mohou způsobit podráždění a zvýšit riziko vaginózy. Prací prostředky a aviváže mohou také způsobit podráždění.
  • Nepoužívejte sprchu. To může způsobit nerovnováhu zdravých vaginálních bakterií.
  • Při sexu používejte latexové kondomy. To pomáhá předcházet další infekci a chrání vašeho partnera před infekcí.

Kdy mám zavolat svému lékaři nebo gynekologovi?

  • Vaše příznaky se vrátí nebo se léčbou nezlepší.
  • Máte vaginální krvácení, které není vaší měsíční menstruací.
  • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.