Bolesti zad

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 22. ledna 2021.
Co je to bolest zad?

Harvard Health Publishing

Bolest zad může být příznakem mnoha různých nemocí a stavů. Hlavní příčinou bolesti může být problém se zády samotnými nebo problém v jiné části těla. V mnoha případech lékaři nemohou najít příčinu bolesti. Když je nalezena příčina, běžná vysvětlení zahrnují:

 • Stres nebo zranění týkající se zádových svalů, včetně podvrtnutí nebo přetažení zad; chronické přetěžování zádových svalů způsobené obezitou; a krátkodobé přetížení zádových svalů způsobené jakýmkoli neobvyklým stresem, jako je zvedání nebo těhotenství
 • Onemocnění nebo poranění páteře (obratlů), včetně zlomeniny při nehodě nebo v důsledku onemocnění řídnutí kostí, osteoporózy
 • Degenerativní artritida, proces „opotřebování“, který může souviset s věkem, zraněním a genetickou predispozicí.
 • Onemocnění nebo poranění míšních nervů, včetně poranění nervu způsobeného vyhřezlou ploténkou (vazivový polštář mezi obratli) nebo spinální stenózou (zúžení míšního kanálu)

Bolesti zad • Ledvinové kameny nebo infekce ledvin (pyelonefritida)
 • Zánětlivá artritida, včetně ankylozující spondylitidy a souvisejících stavů
 • Nádor páteře nebo rakovina, která se rozšířila (metastázovala) do páteře z jiného místa v těle
 • Infekce, která může být v prostoru disku, kosti (osteomyelitida), břiše, pánve nebo krevního řečiště
 • Mezi vzácnější příčiny patří:

Příznaky

Bolesti zad se velmi liší. Některé příznaky (často nazývané příznaky „červené vlajky“) mohou naznačovat, že bolest zad má vážnější příčinu. Patří mezi ně horečka, nedávné trauma, ztráta hmotnosti, anamnéza rakoviny a neurologické příznaky, jako je necitlivost, slabost nebo inkontinence (nedobrovolný únik moči nebo stolice).

jak dlouho máš sex

Bolest zad je často doprovázena dalšími příznaky, které mohou pomoci poukázat na její příčinu. Například:

  Podvrtnutí nebo přetažení zad– Bolest zad obvykle začíná den po těžké námaze nebo činnosti, která vyžaduje kroucení. Svaly na zádech, hýždích a stehnech jsou často bolavé a ztuhlé. Na zádech se mohou vyskytovat oblasti, které bolí při dotyku nebo tlaku. Fibromyalgie– Kromě bolesti zad se obvykle vyskytují i ​​další oblasti bolesti a ztuhlosti v oblasti trupu, krku, ramen, kolen a loktů. Bolest může být buď obecná, nebo hlodavá bolest a ztuhlost je často nejhorší ráno. Lidé si obvykle stěžují na abnormální únavu, zejména na to, že se unavení probouzejí, a mají specifické oblasti, které jsou bolestivé na dotek, nazývané citlivé body. Degenerativní artritida páteře– Spolu s bolestí zad je spojena ztuhlost a potíže s ohýbáním, které se obvykle vyvíjí po mnoho let. Zánětlivá artritida, včetně ankylozující spondylitidy a souvisejících stavů– U těchto poruch se objevuje bolest v dolní části zad spolu s ranní ztuhlostí zad, kyčlí nebo obojího. Bolest zad v těchto podmínkách má tendenci se zlepšovat cvičením. Dalšími rysy mohou být lupénka, bolest a zarudnutí očí nebo průjem, v závislosti na konkrétní poruše způsobující bolest zad. Tato skupina onemocnění je poměrně vzácnou příčinou bolestí zad. Osteoporóza– Tento běžný stav je charakterizován ztenčenými, oslabenými kostmi, které se snadno lámou. Nejčastěji se vyskytuje u žen po menopauze. Když se obratle stlačí kvůli zlomenině, může se držení těla shrbit nebo shrbit spolu s bolestí zad. Osteoporóza není bolestivá, pokud nedojde ke zlomenině kosti. Rakovina v kostech páteře nebo blízkých strukturách– Bolest zad je stálá a může se zhoršit, když ležíte. Necitlivost, slabost nebo brnění nohou, které se stále zhoršuje. Pokud se rakovina rozšíří do míšních nervů, které ovládají močový měchýř a střeva, může dojít k inkontinenci střev nebo močového měchýře (ztráta kontroly). Vyčnívající disk– Lidé s významným onemocněním plotének mají někdy silné bolesti v dolní části zad. Pokud disk stlačí nerv, bolest se může rozšířit po jedné noze. Bolest se zhoršuje při ohýbání nebo kroucení.

  Spinální stenóza– Bolest, necitlivost a slabost postihují záda a nohy. Příznaky se zhoršují, když stojíte nebo chodíte, ale zmírňují se tím, že sedíte nebo se předkláníte. Pyelonefritida– U lidí s infekcí ledvin se obvykle objeví náhlá, intenzivní bolest těsně pod žebry v zádech, která se může šířit po straně směrem k podbřišku nebo někdy až do třísel. Může se také objevit vysoká horečka, třesavka a nevolnost a zvracení. Moč může být zakalená, zabarvená krví nebo neobvykle silná či páchnoucí. Mohou se objevit další symptomy související s močovým měchýřem, jako je potřeba močit častěji než normálně nebo bolest nebo nepohodlí během močení.

Diagnóza

Váš lékař se zeptá na vaše příznaky a vaši anamnézu. Vyšetří vaše zádové svaly a páteř a posune vás určitými způsoby, jak zkontrolovat bolest, citlivost nebo slabost svalů, ztuhlost, necitlivost nebo abnormální reflexy. Například, pokud máte problém s ploténkou, můžete mít bolesti v dolní části zad, když vám lékař zvedne narovnanou nohu.

Vaše příznaky a fyzické vyšetření mohou poskytnout vašemu lékaři dostatek informací k diagnostice problému. Při bolestech zad vám však lékař může sdělit pouze to, že problém není vážný. Pokud váš lékař určí, že vaše bolest zad je způsobena svalovým napětím, obezitou, těhotenstvím nebo jinou příčinou, která není naléhavá, možná nebudete potřebovat žádné další testy. Pokud však má podezření na závažnější problém týkající se vašich obratlů nebo míšních nervů, zejména pokud vaše bolesti zad trvají déle než 12 týdnů, možná budete potřebovat jeden nebo více z následujících testů:

 • Rentgenové snímky vašich zad
 • Krevní test
 • Testy moči
 • Spinální magnetická rezonance (MRI)
 • Počítačová tomografie (CT).
 • Studie nervového vedení a elektromyografie k určení, zda mohou být zraněny nervy, svaly nebo obojí
 • Skenování kostí, zvláště pokud máte v minulosti rakovinu

Očekávaná doba trvání

Jak dlouho bolest zad trvá, závisí na její příčině. Například, pokud je vaše bolest způsobena námahou z nadměrné námahy, příznaky obvykle odezní během dnů nebo týdnů a můžete se postupně vrátit ke svým běžným aktivitám. Měli byste se však vyhnout těžkému zvedání, dlouhému sezení nebo náhlému ohýbání nebo kroucení, dokud se vaše záda nezlepší.

rostou vlasy po zastavení testosteronu

Ženy, které mají bolesti zad způsobené přidanou váhou těhotenství, se téměř vždy po porodu zlepší. Lidé, kteří jsou obézní, možná budou muset zhubnout, než bolest zad odezní.

Lidé s bolestmi zad způsobenými pyelonefritidou se často začnou cítit lépe během několika dnů poté, co začnou užívat antibiotika, ačkoli obvykle potřebují pokračovat v užívání antibiotik po dobu až dvou týdnů.

Lidé se závažnějšími formami bolesti zad způsobenými problémy s obratli nebo míšními nervy mohou mít trvalejší bolesti zad, které trvají měsíce a mohou trvat roky.

výhody l-argininu pro muže

Prevence

Některým formám bolesti zad můžete předejít tím, že zpevníte záda pomocí cvičení a vyhýbáte se činnostem, které vedou ke zranění zad. Opatření, která mohou pomoci předejít bolestem zad, zahrnují:

 • Udržování dobrého držení těla.
 • Spát na boku nebo na zádech s polštářem pod koleny, pokud můžete.
 • Cvičte pravidelně, ale protáhněte se před a po.
 • Cvičení břišních kliků pro posílení břišních svalů, které podpírají spodní záda. Pravidelně se také procházejte nebo plavejte, abyste posílili spodní část zad.
 • Vždy zvedejte předměty z podřepu, k těžké práci používejte boky a nohy. Vyhněte se zvedání, kroucení a ohýbání současně.

 • Vyhněte se dlouhému sezení nebo stání.
 • Nošení bot s měkkou podrážkou s podpatky vysokými menší než 1 a půl palce.

Abyste předešli osteoporóze, ujistěte se, že přijímáte dostatek vápníku aVitamín Ddenně, abyste splnili dietní požadavky pro vaši věkovou skupinu. Dodržujte rutinní program cvičení se zátěží. Vyhněte se kouření a omezte množství alkoholu, který pijete. Pokud jste žena, která vstoupila do menopauzy, promluvte si se svým lékařem o testování na osteoporózu a lécích, které mohou pomoci předejít nebo zvrátit osteoporózu.

Léčba

Většina epizod bolesti zad není vážná a lze je léčit:

 • Omezený klid na lůžku (ne více než dva dny)
 • acetaminofen(Tylenola další) na bolest nebo perorální protizánětlivé léky, jako je napřaspirin,ibuprofen(Advil, Motrin a další) popřnaproxen(Aleve,Naprosyn), na bolest a zánět
 • Svalové relaxancia nebo léky proti bolesti na předpis, je-li to nutné, na krátkou dobu
 • Teplé nebo studené obklady

Lidé s bolestmi zad se vyzývají, aby se postupně vraceli ke svým běžným činnostem a aby se dočasně vyhýbali zvedání těžkých břemen, dlouhému sezení nebo náhlému ohýbání či kroucení.

Pokud se zotavujete z bolesti zad, může vás lékař požádat, abyste zavolali nebo se vrátili do jeho ordinace na následnou návštěvu přibližně za dva týdny, aby se ujistil, že vaše příznaky zmizely a že můžete bezpečně pokračovat ve všech svých běžných aktivitách. .

které antidepresivum pomáhá při hubnutí

Pokud vaše bolest zad souvisí s vážnějšími poruchami obratlů nebo míšních nervů nebo pokud se během několika týdnů nezlepší, můžete být odesláni ke specialistovi, jako je specialista na bolest, ortopedický chirurg (lékař, který se specializuje na při onemocněních kostí), neurolog (lékař se specializací na onemocnění nervů a mozku) nebo revmatolog (odborník na artritidu).

Kdy zavolat profesionála

Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • Silné bolesti zad vám znemožňují běžné denní aktivity.
 • Vaše bolest zad následuje po významném traumatu.
 • Mírná bolest zad se zhoršuje po několika dnech nebo přetrvává déle než týden nebo dva.
 • Bolesti zad jsou doprovázeny hubnutím, horečkou, zimnicí nebo močovými příznaky.
 • Objeví se náhlá slabost, necitlivost nebo mravenčení v noze.
 • Objeví se u vás necitlivost v tříslech nebo konečníku nebo potíže s ovládáním funkce močového měchýře nebo střev.
 • V minulosti jste prodělali rakovinu a objeví se u vás přetrvávající bolesti zad.

Prognóza

Více než 90 % lidí s bolestmi zad se po konzervativní léčbě zlepší. Pouze 5 % lidí s bolestí zad bude mít příznaky déle než 12 týdnů a dokonce ani u těchto lidí není příčina obvykle vážná.

jak prodloužím penis

Externí zdroje

Americká akademie ortopedických chirurgů (AAOS)
http://orthoinfo.aaos.org/

Americká vysoká škola revmatologie
http://www.rheumatology.org/

Nadace pro artritidu
http://www.arthritis.org/

Národní ústav pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci
http://www.niams.nih.gov/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.