Kyselina azelaová: použití, výhody a vedlejší účinky

Kyselina azelaová: použití, výhody a vedlejší účinky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste v širokém světě produktů péče o pleť nováčkem, může se ponoření špičky do kyselin zdát neatraktivní. Ale navzdory bolestivým mentálním obrazům, které můžete o jejich účincích kouzlit, mohou produkty, jako je kyselina azelaová, skutečně udělat zázraky pro váš tón pleti, uklidňující zarudnutí a večerní tón pleti. Kyselina azelaová patří do rodiny léků zvaných dikarboxylové kyseliny a je přirozeně se vyskytující. Ve skutečnosti to obsahuje mnoho potravin, které jíte. Tato přírodní kyselina se nachází v zrnech, jako je ječmen, pšenice a žito.Životně důležité orgány

 • Kyselina azelaová je přírodní kyselina, která má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.
 • Je k dispozici v široké škále aktuálních produktů, jako jsou gely a krémy a produkty dostupné na přepážkách i na předpis.
 • Protože může zabíjet bakterie a potlačovat záněty, běžně se používá k léčbě akné i růžovky.
 • Kyselina azelaová způsobuje dočasné podráždění pokožky u 5–10% lidí, kteří ji používají.

Tady je důležitá část pro vaši pokožku: Na rozdíl od kyselin z chemie, na které pravděpodobně myslíte, kyselina azelaová má antimikrobiální látku a protizánětlivé vlastnosti (Fitton, 1991). Dodává se také v široké škále produktů péče o pleť. Tyto produkty se liší formou - existují lokální ošetření, jako jsou krémy, gely a pěnové produkty - a také koncentrace - u volně prodejných verzí je nižší koncentrace, ale silnější formulace jsou k dispozici na předpis pod obchodními názvy, jako je Azelex Finacea.

Výhody kyseliny azelaové

Až donedávna nedostávala kyselina azelaová tolik pozornosti jako alfa-hydroxykyseliny (AHA), jako je kyselina glykolová nebo kyselina mléčná. Ale výhody této dobře snášené kyseliny by si ji měly zasloužit. Stejně jako benzoylperoxid může kyselina azelaová zabíjet bakterie, které mohou způsobovat vyrážky. Má také exfoliační vlastnosti a může snížit vzhled vrásek, jako je léčba tvrdšími kyselinami, jen s mnohem menším podrážděním. Ale to je jen začátek toho, co může kyselina azelaová udělat pro vaši pokožku.

jak zvětšit a prodloužit penis

reklamaZjednodušte rutinu péče o pleť

co způsobuje erekci během spánku

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Může pomoci vyčistit průniky

Kyselina azelaová není v režimech péče o pleť pro pleť náchylnou na akné žádným cizincem. Byla nalezena jedna studie že 15% pěnový čistič s kyselinou azelaovou významně zlepšil akné vulgaris u účastníků. Ve studii vědci klasifikovali akné účastníků podle úrovně závažnosti od těžké po čistou. V 16. týdnu vidělo 84% účastníků alespoň jedno zlepšení známek na skvrnách a 63% dosáhlo známky Clear nebo Almost Clear. Ale aby to bylo ještě podrobnější, léčba také pomohla s více typy akné. Všichni účastníci zaznamenali zlepšení zánětlivého akné a nezánětlivé léze se zlepšily u 89% účastníků. K tomu všemu byla léčba dobře snášena. Byly hlášeny případy podráždění kůže, ale závažnost byla hodnocena jako mírná nebo stopová a většina případů byla vyřešena do konce studie (Hashim, 2018).Může pomoci předcházet akné

Jakmile si očistíte pokožku, pravděpodobně budete chtít, aby to bylo jasné od průlomů vpřed. Kyselina azelaová by s tím mohla pomoci. Tato přírodní sloučenina má antibakteriální vlastnosti, které byly prokázány in vitro bojovat proti bakteriím, které jsou konkrétně odpovědné za způsobování určitých typů akné (Apriani, 2019). Bakterie zachycené v pórech nebo vlasových folikulech jsou jednou z častých příčin akné.

Může léčit růžovku

Růžovka je běžný chronický dermatologický stav, který způsobuje viditelné krevní cévy a zarudnutí v obličeji. Někdy se u lidí s růžovkou mohou vyvinout malé, červené hnisavé hrbolky nebo pustuly, které se také nazývají akné růžovka (nebo papulopustulární růžovka), a závažnost těchto příznaků se může časem měnit.

v dvě související studie 15% gel na lokální bázi kyseliny azelaové se aplikoval dvakrát denně úspěšně a významně snížil počet zánětlivých lézí a stupeň zarudnutí kůže. Na konci studií bylo množství účastníků, jejichž růžovka se snížila ze střední závažnosti na jasnou, minimální nebo mírnou, 61% v první studii a 62% ve druhé. Vědci také nezaznamenali žádné vedlejší účinky způsobené léčbou (Thiboutot, 2003).

Může mít vlastnosti proti rakovině kůže

Kyselina azelaová může být toxická pro rakovinné kožní buňky. Studie na lidských rakovinných buňkách zjistily, že kyselina azelaová může být schopna zastavit množení dvou různých typů buněk rakoviny kůže. Vědci zjistili, že tyto účinky byly silnější s vyššími koncentracemi kyseliny azelaové (Fitton, 1991). Poznámka: Měli byste vždy používat krém na opalování, než vyjdete ven, abyste chránili pokožku před poškozením ultrafialovým zářením (UV).

Může snížit hyperpigmentaci

Tato kyselina může být také schopna pomoci při stavech kůže charakterizovaných tmavými skvrnami nebo hyperpigmentací, jako je melasma. Kyselina azelaová může nepřímo zničit buňky, které produkují melanin, nazývané melanocyty. A studie ukázaly, že léčba 20% kyselinou azelaovou může pomoci při zesvětlení těchto tmavých skvrn, i když účinek zesvětlení se dostaví rychleji v kombinaci s kyselinou glykolovou. Rovněž si ale nemusíte dělat starosti s rozjasněním pokožky, pokud máte normální pleť - kyselina azelaová nemá stejné účinky na pokožku s pravidelnou pigmentací (Bandyopadhyay, 2009).

což je lepší valacyklovir nebo acyklovir

Niacinamid na akné: výhody a možné vedlejší účinky

7 minut čtení

Může snížit jizvy po akné

Tmavé skvrny, které se objevují ze starých skvrn, mají stejný problém s hyperpigmentací jako buňky diskutované výše, takže kyselina azelaová může na tyto skvrny působit stejným způsobem. Tyto tmavé skvrny, které se objevují po akné, se nazývají postzánětlivá hyperpigmentace (PIH) a lidé s tmavšími tóny pleti mají vyšší riziko jejich rozvoje. Ale nalezena studie že po 16 týdnech aplikace topického 15% gelu s kyselinou azelaovou účastníci zaznamenali pokles nejen vady na akné, ale také zesvětlení jejich PIH (Kircik, 2011).

Může minimalizovat vzhled vrásek

Kůže přirozeně ztenčuje a vysychá, jak stárneme procesem hormonálního stárnutí. Hladiny určitých hormonů v zásadě klesají, což má za následek sníženou tloušťku pokožky a produkci kožního mazu. Zatímco přebytek kožního mazu může způsobit vyrážky, je nezbytná určitá úroveň pro udržení hydratace pokožky (Caliens, 1996). Jak viditelné vrásky, tak ovlivňují tloušťka a suchost pokožky. Ale jedna malá studie zjistili, že lokální masky s kyselinou azelaovou úspěšně podpořily produkci tohoto přírodního oleje, což může zase pomoci zmírnit výskyt vrásek (Wójcik, 2013).

Jak používat kyselinu azelaovou

Chcete-li připravit pokožku na jakoukoli kyselinu azelaovou, měli byste ji před použitím těchto produktů očistit. Některá ošetření kyselinou azelaovou se aplikují na postižené oblasti místo na celý obličej. Před použitím krémů, zvlhčovačů, make-upu nebo jiných produktů péče o pleť byste měli produkt nechat oschnout, aby byla zajištěna maximální absorpce.

Kdy uvidíte výsledky?

Na rozdíl od některých jiných kyselin má kyselina azelaová tendenci trvat déle, než se objeví výsledky. Studie, která se zabývala tím, jak například kyselina azelaová zvýšila produkci kožního mazu, srovnávala své výsledky s výsledky chemického peelingu prováděného s kyselinou mandlovou. Vědci zjistili, že zatímco si všimli výsledků s kyselinou mandlovou již dva týdny po prvním ošetření, u kyseliny azelaové byly výsledky pozorovány až po deseti týdnech nebo po pátém ošetření (Wójcik, 2013). Další studie sledují zhruba 10 až 12 týdnů aplikace.

Je důležité si uvědomit, že nemusí dojít ke stejným výsledkům pozorovaným ve studii, ale důslednost používání produktu je pro vás stejně důležitá jako pro účastníky studie. Pokud je produkt používán méně konzistentně, než je doporučeno, může trvat déle, než se zobrazí jakékoli výsledky.

Potenciální rizika / vedlejší účinky kyseliny azelaové

I když je to neobvyklé, produkty kyseliny azelaové, jako jsou čisticí prostředky, séra a gely, mohou zpočátku způsobit podráždění pokožky. Může se to projevit jako pálení, svědění, loupání, suchost kůže nebo zarudnutí kůže. Podráždění způsobené 20% topické kyseliny azelaové se stane v 5 až 10% pacientů je mírné a má tendenci odeznívat během dvou až čtyř týdnů léčby (Fitton, 1991). Váš dermatolog může navrhnout koncentraci, která nejlépe vyhovuje vašemu typu pokožky, aby se zabránilo možnému podráždění.

co je generikum pro lipitor

Reference

 1. Apriani, EF a kol. Formulace, charakterizace a in vitro testování krému na bázi etosomu na bázi kyseliny azelaové proti Propionibacterium Acnes pro léčbu akné. Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research, sv. 10, č. 2, 2019, s. 75–80., Doi: 10,4103 / japtr.japtr_289_18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31041186/
 2. Caliens, A., Vaillant, L., Lecomte, P., Berson, M., Gall, Y., & Lorette, G. (1996). Existuje stárnutí hormonální kůže? Studie vlivu různých režimů hormonální terapie na pokožku postmenopauzálních žen pomocí neinvazivních měřicích technik. Dermatology, 193 (4), 289–294. doi: 10,1159 / 000246272 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8993951/
 3. Fitton, A., & Goa, K.L. (1991). Kyselina azelaová. Přehled jeho farmakologických vlastností a terapeutické účinnosti při akné a hyperpigmentárních kožních poruchách. Drugs, 41 (5), 780–798. doi: 10.2165 / 00003495-199141050-00007 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1712709/
 4. Hashim, PW a kol. Účinnost a bezpečnost 15% pěny s kyselinou azelaovou při léčbě vulgaris na obličeji. Journal of Drugs In Dermatology, sv. 17, č. 6, 2018, s. 641–645., Https://jddonline.com/. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29879251/
 5. Kircik, L. H. (2011). Účinnost a bezpečnost gelu s kyselinou azelaovou (AzA) 15% při léčbě postzánětlivé hyperpigmentace a akné: 16týdenní studie kontrolovaná výchozí hodnotou. Journal of Drugs In Dermatology, 10 (6), 586–590. Citováno z https://jddonline.com/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21637899/
 6. Thiboutot, D., Thieroff-Ekerdt, R., & Graupe, K. (2003). Účinnost a bezpečnost gelu s kyselinou azelaovou (15%) jako nové léčby papulopustulární růžovky: Výsledky dvou randomizovaných studií fáze III kontrolovaných vehikulem. Journal of the American Academy of Dermatology, 48 (6), 836–845. doi: 10,1067 / mjd.2003.308 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12789172/
 7. Wójcik, A., Kubiak, M., & Rotsztejn, H. (2013). Vliv peelingu kyseliny azelaové a mandlové na vylučování mazu u stárnoucích žen. Pokroky v dermatologii a alergologii, 3, 140–145. doi: 10,5114 / pdia.2013.35614 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834725/
Vidět víc