Atorvastatin: jaké správné dávkování pro mě?

Atorvastatin: jaké správné dávkování pro mě?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Srdeční onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech (CDC, 2020). Atorvastatin (značka Lipitor) je jedním z nejpopulárnějších léků na jeho léčbu.Atorvastatin (nebo vápenatá sůl atorvastatinu) je statinový lék (inhibitor HMG-COA reduktázy) běžně předepisovaný k léčbě vysokého cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Spolu s úpravami životního stylu (změny stravovacích návyků a pohybových návyků), atorvastatin je předepsán k redukci špatného cholesterolu a tuků, jako jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a triglyceridy. Může také zvýšit váš lipoproteinový cholesterol s vysokou hustotou (HDL-C) nebo dobrou hladinu cholesterolu v krvi DailyMed, 2019).

Životně důležité orgány

 • Atorvastatin (značka Lipitor) je statinový lék (inhibitor HMG-CoA reduktázy) používaný k léčbě vysokého cholesterolu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
 • Atorvastatin se dodává v perorální tabletě, která se obvykle užívá jednou denně.
 • Standardní denní dávka pro dospělé obvykle začíná na 10 mg až 20 mg, poté postupuje k vyšším denním dávkám, jako je 10 mg, 20 mg, 40 mg nebo 80 mg.
 • Vyšší počáteční dávky lze použít u lidí, kteří vyžadují větší snížení lipoproteinů s nízkou hustotou.

Mezi další dostupné statiny patří fluvastatin (značka Lescol), rosuvastatin (značka Crestor), lovastatin (značka Mevacor), pitavastatin (značka Livalo), pravastatin (značka Pravachol) a simvastatin (značka Zocor).

co je to normální velikost ptáka

Dávky atorvastatinu

Obecný atorvastatin a značka Lipitor jsou k dispozici jako perorální tablety užívané jednou denně. Poskytovatelé zdravotní péče povzbuzují lidi, aby začlenili léky do své rutiny: vezměte si je na stejný čas každý den (s jídlem nebo bez jídla) užijte tabletu celou místo rozdrcené nebo žvýkané a užijte ji podle předpisu - i když se cítíte zdravě (MedlinePlus, 2015).Účinnost léčby závisí na dávce a vaší reakci na lék. Čím vyšší je dávka atorvastatinu, tím více klesá vaše hladina cholesterolu, ale přináší to vyšší potenciální riziko nežádoucích účinků. A standardní denně počáteční dávka pro dospělé je obvykle 10 mg až 20 mg a poté postupuje k vyšším dávkám, jako je 10 mg, 20 mg, 40 mg nebo 80 mg denně (FDA, 2017).

Váš poskytovatel obvykle nezvýší dávku atorvastatinu častěji než jednou dva až čtyři týdny (MedlinePlus, 2015). Vyšší začínající Může být zapotřebí dávka pro lidi, kteří vyžadují větší snížení lipoproteinů s nízkou hustotou (FDA, 2017).

reklamaVíce než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

jak dlouho metformin působí v těle
Zjistěte více

The počáteční dávka pro děti (děti 10-17 let) pro atorvastatin je obvykle kolem 10 mg orálně denně, poté se podle potřeby zvyšuje, v závislosti na cílech léčby jednotlivce a jeho reakci na léčbu (FDA, 2017).

Stejně jako mnoho léků se nedoporučuje zdvojnásobení dávky, aby se nahradila vynechaná dávka. Pokud do další plánované dávky zbývá méně než 12 hodin, přeskočte vynechaná dávka a pokračujte v pravidelném dávkovacím režimu (MedlinePlus, 2015).

Na co se atorvastatin používá?

Atorvastatin se běžně používá k léčbě hyperlipidemie, vysoké hladiny tuků, jako je cholesterol a triglyceridy v krvi. Cholesterol je nezbytný, protože vaše tělo ho používá k tvorbě látek, jako jsou hormony, žlučové kyseliny a vitamin D.

Triglyceridy dodávají tělu energii (HHS, 2005). Vysoký cholesterol může vést k hromadění plaků ve stěnách cév, což omezuje průtok krve a zvyšování rizika ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu (infarkt) a cévní mozkové příhody (Hill, 2020).

Hyperlipidémie je progresivní celoživotní onemocnění, které nelze vyléčit; bohužel to zpočátku nemusí způsobovat žádné příznaky. Poskytovatelé zdravotní péče se při diagnostice nebo stanovení rizika vysokého cholesterolu někdy musí spoléhat na rutinní krevní testy a anamnézu pacientů. Pokud se hyperlipidémie neléčí, může u lidí dojít k srdečním onemocněním, což vede k mnoha problémům, jako jsou infarkty, mrtvice a smrt. Naštěstí lze tento stav obvykle zvládnout léky, dietou a změnami životního stylu.

The Americká kardiologická asociace říká, že jedním z nejlepších způsobů, jak snížit hladinu cholesterolu z hlediska výživy, je snížit množství nasycených tuků a trans-tuků ve vaší stravě. Omezení červeného masa, smažených potravin a celých mléčných výrobků se zdůrazněním ovoce, zeleniny, mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku a celých zrn může zlepšit váš cholesterol (a vaše celkové zdraví) (AHA, 2017).

Cvičení je dalším dílem k řešení hyperlipidemické hádanky. Pouhé 2,5 hodiny nebo 150 minut za týden chůze, běhu, plavání nebo jízdy na kole mohou snížit hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak (AHA, 2017). Odvykání kouření vám může také pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce (AHA<2017).

Přes všechny tyto změny životního stylu někteří lidé stále potřebují léky na předpis, jako je atorvastatin, ke snížení jejich cholesterolu a rizika srdečních onemocnění.

mám nedostatek zinku

Atorvastatin (značka Lipitor) je schválen FDA pro následující účely používá (DailyMed, 2019):

 • Snižte hladiny celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL), pokud jsou použity s dietními úpravami
 • Snižte hladiny triglyceridů, pokud se používají s dietními úpravami
 • Zvyšte dobrou hladinu (HDL) cholesterolu při použití s ​​dietními úpravami
 • Snižte riziko srdečních záchvatů a mrtvice u lidí s kardiovaskulárními rizikovými faktory, jako je věk, kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, nízký HDL (dobrý cholesterol) nebo rodinná anamnéza časných srdečních onemocnění
 • Snižte pravděpodobnost nutnosti revaskularizačních postupů a snižte riziko srdečních infarktů a mozkových příhod u lidí se srdečními chorobami
 • Léčte dospělé s homozygotní familiární hypercholesterolemií a primární dysbetalipoproteinemií, genetickými poruchami, které způsobují abnormální hladinu cholesterolu
 • Léčte pediatrické pacienty (ve věku 10–17 let) s heterozygotní familiární hypercholesterolemií (genetický stav, kdy nelze z těla normálně odstranit cholesterol)

Nežádoucí účinky atorvastatinu

V klinických studiích nejvíce časté nežádoucí účinky atorvastatinu byly nazofaryngitida (příznaky nachlazení), bolesti kloubů (artralgie), průjem, bolesti paží nebo nohou a infekce močových cest (FDA, 2017).

Někteří lidé si toho všimnou svalová bolest nebo slabost krátce po zahájení léčby atorvastatinem, který často vymizí během dvou až tří týdnů. Pokud máte pocit, že se bolest svalů zhoršuje nebo je doprovázena extrémní únavou, tmavě zbarvenou močí nebo horečkou, můžete mít vážný stav zvaný rhabdomyolýza. Rabdomyolýza je vzácný nepříznivý účinek rozpadu svalů, který může vést k onemocnění ledvin a v nejhorším případě k smrti (Tomaszewski, 2011).

Atorvastatin může způsobit abnormality jater funkční krevní testy (zvýšené sérové ​​transaminázy). Váš poskytovatel může před zahájením léčby atorvastatinem provést základní jaterní krevní testy (McIver, 2020).

Ve vzácných případech může atorvastatin vést k jaterní toxicitě, poškození jater a selhání jater. Pokud se u vás objeví únava nebo slabost, tmavá moč, ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku nebo zežloutnutí kůže nebo bělma očí, můžete mít problémy s játry - okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Varování atorvastatinu

Atorvastatin (značka Lipitor) je kontraindikováno pro použití u těhotných nebo kojících žen . Přestaňte užívat atorvastatin, pokud se snažíte otěhotnět nebo otěhotníte během léčby. Atorvastatin by neměl být podáván osobám s aktivním onemocněním jater. Nakonec by lidé s přecitlivělostí nebo závažnými alergickými reakcemi na atorvastatin neměli tento lék užívat.

Před zahájením léčby atorvastatinem informujte svého lékaře o jakýchkoli dalších lécích, které užíváte, včetně léků na předpis a volně prodejných léků, abyste předešli možným lékovým interakcím. Některé léky, pokud se užívají spolu s atorvastatinem, mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků. Mezi příklady patří (DailyMed, 2019)

 • Antibiotika jako klarithromycin
 • Antifungální léky, jako je itrakonazol nebo ketokonazol
 • Cyklosporin
 • Niacin
 • Antikoncepční pilulky
 • Fibráty jako gemfibrozil
 • Léky na srdce jako digoxin
 • Léky s inhibitorem proteázy k léčbě HIV / AIDS, jako je ritonavir, fosamprenavir, tipranavir, lopinavir nebo saquinavir
 • Kolchicin

Reference

 1. American Heart Association (AHA). (2017). Prevence a léčba vysokého cholesterolu (hyperlipidémie). Citováno z https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/prevence-and-treatment-of-high-cholesterol-hyperlipidemia
 2. Dormuth, C. R. Hemmelgarn, B.R. Paterson, J.M. (2013). Použití statinů s vysokou účinností a míry přijetí pro akutní poškození ledvin: multicentrická, retrospektivní observační analýza administrativních databází. BMJ. doi: 10,1136 / bmj.f880. Citováno z https://www.bmj.com/content/346/bmj.f880
 3. Hill, M.F. Bordoni, B. (2020). Hyperlipidémie. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559182/
 4. McIver, L.A. Siddique, M.S. (2020). Atorvastatin. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430779/
 5. Průzkum panelu lékařských výdajů (MEPS). (2020). Prvních 300 v roce 2020. Agentura pro výzkum a kvalitu ve zdravotnictví (AHRQ). Citováno z https://clincalc.com/DrugStats/Top300Drugs.aspx
 6. Spojené království National Health Service (NHS). (2018). Atorvastatin. Citováno z https://www.nhs.uk/medicines/atorvastatin/
 7. Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS). (2005). Váš průvodce snižováním hladiny cholesterolu pomocí TLC. Citováno z https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/chol_tlc.pdf
 8. US Food and Drug Administration (FDA). (Květen 2017). Tablety LIPITOR (kalcium-atorvastatin), k perorálnímu podání. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2017/020702s067s069lbl.pdf
Vidět víc