Atkinsova dieta: nepodložený výstřelek nebo podporovaný vědou?

Atkinsova dieta: nepodložený výstřelek nebo podporovaný vědou?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


V životě existuje několik jistot: smrt, daně a moderní způsoby, jak zhubnout. V různých dobách bylo dieterům doporučeno počítat kalorie, vytvářet tabulky, vyhýbat se dietním tukům a přidávat do svých dietních plánů různé údajné magické kulky, včetně grapefruitu, šampaňského a párků v rohlíku. Některé dietní módy zaslouženě vybuchly a některé trvaly dostatečně dlouho na to, aby byly dnes vlivné. Jedním z nich je Atkinsova dieta.

Životně důležité orgány

 • Atkinsova dieta byla představena v roce 1972, což je raná verze nízkosacharidové diety, která je dodnes populární.
 • Dieta má čtyři fáze, během nichž jsou sacharidy silně omezeny, poté se jejich frekvence zvyšuje.
 • Atkinsova dieta vám může pomoci zhubnout.
 • Ale to není pro každého.

Co je Atkinsova dieta?

Atkinsova dieta je pojmenována po Robertu Atkinsovi, kardiologovi, který v knize z roku 1972 nastínil výhody vysoce bílkovinných a nízkosacharidových diet. Dr. Atkinsova dietní revoluce . Popularitu si získala v 70. letech a zpochybnila to, co v té době bylo konvenční dietní doporučení spočítat kalorie a dodržovat stravovací plán s nízkým obsahem tuku. Atkins tvrdil, že snížení příjmu sacharidů a zdůraznění bílkovin a tuků by mohlo vést k účinnějšímu hubnutí. Je to v podstatě dědeček nyní trendové keto diety.

Atkinsova strava dosáhla vrcholu popularity v 90. letech a stala se tak trochu šílenstvím. Vyvinula se v průběhu desetiletí vydáním několika pokračování Atkinsovy inaugurační knihy z roku 1972. Ale Atkinsova dieta si v posledních několika letech znovu získala pozornost díky fanouškům celebrit, jako je Kim Kardashian, která uvedla, že použila Atkinsovu dietu, aby zhubla 60 liber poté, co měla své druhé dítě v roce 2016, a Rob Lowe, který se stal mluvčím Atkins v 2018.

Atkinsova dieta má čtyři fáze:

 • Indukce. V této fázi významně omezíte sacharidy na 20 gramů nebo méně denně (12 až 15 gramů z toho pochází z vařené zeleniny nebo salátu). Tato fáze trvá dva týdny.
 • Vyvažování. Ve druhé fázi přidáváte každý týden 5 gramů sacharidů ke svému dennímu příjmu, a to až do celkového limitu 40 gramů denně. Můžete jíst ořechy, semena, bobule a sýry.
 • Předúdržba. Můžete přidat dalších 10 gramů sacharidů týdně (až 100 gramů denně), včetně škrobové zeleniny, fazolí, více ovoce a celých zrn. Cílem je zjistit rovnováhu sacharidů a ideální váhu.
 • Doživotní údržba. Pokračujete v jídle na úrovni sacharidů, kterou považujete za efektivní, což může mírně snížit spotřebu tuků. Pokud přibíráte na váze, doporučujeme vám snížit příjem sacharidů o 10 až 20 gramů denně.

Atkinsova dieta má tři hlavní variace - Atkins 20, Atkins 40 a Atkins 100, přičemž čísla představují počet povolených čistých sacharidů denně.

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Výhody Atkinsovy stravy

Protože Atkinsova strava má vysoký obsah bílkovin, které poskytují více sytosti než jiné makroživiny, může lidi povzbudit k tomu, aby celkově jedli méně kalorií, což by vedlo ke ztrátě hmotnosti.

Některá doporučení v Atkinsově dietě - například vyhýbání se jednoduchým sacharidům a potravinám s přídavkem cukru a zvyšování konzumace zeleniny - mohou zlepšit zdraví srdce. Celkově lze říci, že podle průzkumu zveřejněného v časopise z roku 2019 Mayo Clinic Proceedings Nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuku mohou podporovat hubnutí, ale jejich dlouhodobý účinek na srdeční choroby je nejasný.

Opatření Atkinsovy stravy zaměřená na snížení cukru a zvýšení nízkosacharidové zeleniny mohou také zlepšit hladinu lipidů v krvi a pomoci snížit potřebu lidí s metabolickým syndromem nebo diabetem užívat léky na předpis. (Nicméně konzumace stravy s vysokým obsahem tuků, jako je Atkins, může hladinu lipidů v krvi zhoršit; někteří lidé vidí zvýšení LDL cholesterolu).

Co jíst a vyhnout se Atkinsově dietě

Pokud jde o Atkinsovu dietu, doporučujeme vám po první fázi jíst maso, zdravé tuky, jako je avokádo a olivový olej, zelenina s nízkým obsahem uhlovodíků, plnotučné mléčné výrobky a ořechy a semena.

Doporučuje se, abyste se během indukční fáze vyvarovali ovoce s vysokým obsahem sacharidů, jednoduchých sacharidů, cukrů, obilovin, nízkotučných potravin a luštěnin.

Úvahy o Atkinsově dietě

 • Ne každá variace na Atkinsovu dietu by měla být považována za dlouhodobé řešení hubnutí. Nejúspěšnější diety jsou ty, které jsou flexibilní a méně omezující, a Atkins - zejména u variant 20 a 40 - může být pro některé lidi obtížné dodržovat.
 • Možná budete muset užívat doplňky stravy při provádění Atkinsovy stravy, abyste zajistili splnění vašich nutričních potřeb. Web Atkins na to upozorňuje a říká, že možná budete muset užívat multivitaminový a omega-3 doplněk, abyste zajistili, že získáte všechny denní živiny, které potřebujete.
 • Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie v těle. V raných fázích se u některých lidí s Atkinsovou dietou mohou objevit příznaky spojené se sníženým příjmem sacharidů, včetně únavy, slabosti, závratí a zácpy. (Přívrženci ketogenní stravy tento fenomén přezdívali jako keto chřipka.)
 • Atkinsova dieta není určena pro lidi, kteří užívají diuretika, inzulin nebo léky na cukrovku podávanou orálně.
 • Atkinsova dieta není určena pro lidi s onemocněním ledvin nebo pro těhotné nebo kojící ženy.

Pokud uvažujete o dietě Atkins, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o vašich cílech hubnutí a o tom, zda je pro vás vhodná strava s vysokým obsahem bílkovin, jako je Atkinsova dieta.

Reference

 1. Historie a pozadí Atkinsovy stravy. (n.d.). Citováno z https://www.atkins.com/our-story/atkins-diet-history
 2. Atkins. (n.d.). Fáze. Citováno z https://sa.atkins.com/why-atkins/the-phases/
 3. Pallazola, V. A., Davis, D. M., Whelton, S. P., Cardoso, R., Latina, J. M., Michos, E. D.,… Welty, F. K. (2019, 1. srpna). Průvodce klinikem po zdravém stravování pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31485563
 4. Saslow, L. R., Daubenmier, J. J., Moskowitz, J. T., Kim, S., Murphy, E. J., Phinney, S. D.,… Hecht, F. M. (2017, 21. prosince). Dvanáctiměsíční výsledky randomizované studie s dietou se středním obsahem sacharidů oproti velmi nízkým obsahem sacharidů u dospělých s nadváhou s diabetes mellitus 2. typu nebo s prediabetem. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29269731
Vidět víc