Astigmatismus

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 10. května 2021.
Co je astigmatismus?

Harvard Health Publishing

Astigmatismus znamená, že rohovka oka má nepravidelný tvar, což způsobuje problémy se zrakem. Rohovka je průhledný kryt čočky a duhovky. Chrání tyto struktury a pomáhá propouštět světlo okem. Rohovka je normálně kulovitá, i když u lidí s astigmatismem může mít tvar fotbalového míče nebo oválu. To způsobuje, že světlo se při průchodu rohovkou rozptyluje místo toho, aby se soustředilo na jeden bod, což má za následek rozmazané vidění.

AstigmatismusMnoho lidí má určitý stupeň astigmatismu. Ve skutečnosti je vzácné najít dokonale tvarované oko. Astigmatismus je považován za dědičný, takže pokud máte astigmatismus, je pravděpodobné, že ho budou mít i vaše děti. Tento stav se často vyskytuje s jinými stavy zraku, jako je krátkozrakost (krátkozrakost). Mnoho lidí si plete astigmatismus s „líným okem“ (tupozrakostí). Nejedná se o stejný stav, i když těžký astigmatismus může přispět k amblyopii.

Příznaky

Nejčastějším příznakem astigmatismu je rozmazané vidění. Někteří lidé to popisují jako dvojité vidění, ale pouze jedním okem. U některých lidí s astigmatismem dochází k únavě očí, šilhání a bolesti hlavy při práci se zaměřením na blízké nebo vzdálené předměty. Lidé se rodí s astigmatismem, ale nemusí si toho všimnout, dokud dítě nezačne chodit do školy nebo se naučí číst.

Diagnóza

Oční lékař nebo optometrista může diagnostikovat astigmatismus pomocí standardního očního vyšetření.

Očekávaná doba trvání

Astigmatismus je celoživotní stav, pokud není léčen. Časem se může pomalu zhoršovat; obvykleji zůstává stabilní po celý život.

Prevence

Astigmatismu nelze zabránit. Zdá se, že se vyskytuje v rodinách a je přítomen od narození.

Léčba

Astigmatismus je možné korigovat pomocí brýlí, některých typů kontaktních čoček nebo operací. Brýle jsou dobrou a spolehlivou volbou. Pacienti, kteří preferují kontaktní čočky, mohou zjistit, že jsou omezeni na tvrdé čočky. Někdy lze použít měkké čočky, ale v těžkých případech nejsou tak účinné. Chirurgie může být volbou, zejména pro lidi, kteří mají suché oči nebo jiné stavy, které jim brání nosit korekční čočky. Nejběžnějším typem operace používané ke korekci astigmatismu je LASIK (laserová in situ keratomileusis).

Při LASIKu se na povrchu oka provede malý řez, aby se vytvořila malá chlopeň tkáně, která se pak zvedne. Chladný laserový paprsek se pak používá ke korekci nepravidelného zakřivení pozorovaného u astigmatismu. Klapka je vyměněna a zotavení je obvykle rychlé a bezbolestné.

statiny způsobují přibírání na váze

Kdy zavolat profesionála

Pokud máte potíže s rozmazaným viděním nebo bolestmi hlavy, měli byste zavolat svému lékaři. Měli byste svému dítěti naplánovat schůzku s očním lékařem, pokud si stěžuje na tyto příznaky nebo pokud zaznamenáte hodně šilhání nebo tření očí.

Prognóza

Astigmatismus je obvykle stabilní stav. Astigmatismus lze korigovat brýlemi, kontaktními čočkami nebo operací. Někdy může být astigmatismus způsoben jinými zdravotními stavy, zejména problémy se zánětem očních víček. Astigmatismus, který se postupem času neustále zhoršuje, může být ve skutečnosti stav zvaný keratokonus. U keratokonu se rohovka postupně ztenčuje v jedné oblasti a začíná se vyboulit. Tyto stavy mohou vyžadovat častější návštěvy lékaře a léčbu.

Externí zdroje

Americká oftalmologická akademie
http://www.aao.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.