Jsou anabolické steroidy a testosteron to samé?

Jsou anabolické steroidy a testosteron to samé?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Anabolické steroidy jsou Jekyll a Hyde pro zdraví mužů. S největší pravděpodobností jste slyšeli o jejich nelegálním používání sportovci a kulturisty a následných skandálech v baseballu, na dráze a na poli a na olympijských hrách. Ale anabolické steroidy jsou také předepisovány lékaři k léčbě zdravotních problémů, jako je nízký testosteron. Jaký je mezi nimi rozdíl?jak měřit velikost penisu rukou

Co jsou anabolické steroidy?

Životně důležité orgány

 • Anabolické steroidy jsou umělou verzí hormonu testosteronu, jeho prekurzorů nebo jiných příbuzných sloučenin.
 • Někteří sportovci a vzpěrači je berou ke zlepšení atletického výkonu a zvýšení svalové hmoty.
 • Někteří ne-sportovci je berou také, aby si vylepšili zisky v tělocvičně nebo jen aby vypadali lépe.
 • Více než 4 miliony Američanů, většinou mužů, mají zkušenosti s anabolickými steroidy.
 • Anabolické steroidy mohou mít vážné vedlejší účinky, včetně srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, výkyvů nálady, smršťování varlat a sníženého libida.

Anabolické steroidy působí v těle jako testosteron, hlavní mužský pohlavní hormon. Některé z nich jsou testosteron, některé z nich jsou prekurzory testosteronu a některé z nich jsou příbuzné sloučeniny, které působí v těle podobně. (Jejich názvy ulic zahrnují Arnolds, bonbóny v tělocvičně, pumpy, roids a zakladače.) Anabolické steroidy jsou v popkultuře známé především prostřednictvím sportů - někteří sportovci a kulturisté je vzali k budování svalů, zvyšování vytrvalosti nebo zlepšování svých atletických schopností, ačkoli jsou považovány za nelegální drogu zvyšující výkon. Ale některé anaboliky mají také několik lékařských použití a jsou legální na lékařský předpis.

Anabolické steroidy byly vyvinuty ve 30. letech minulého století k léčbě hypogonadismu nebo nízkého testosteronu. Celým názvem této drogy jsou anabolicko-androgenní steroidy - anabolické pro budování svalů a androgenní pro mužské pohlavní znaky. Existují nejméně 25 druhů anabolických steroidů ; Mezi nejběžnější patří Anadrol-50, Oxandrin, Deca-Durabolin a Winstrol (obecná jména oxymetholon, oxandrolon, nandrolon a stanozolol) (Drugs.com, n.d.).

Anabolické steroidy jsou často zneužívány, přičemž uživatelé často užívají dávky 10 až 100krát vyšší než dávky schválené pro lékařské použití, říká Národní institut pro zneužívání drog (NIH, 2018).

Užívání lékařských steroidů je jiná věc - může pomoci léčit několik stavů. Anabolické steroidy nejsou stejné jako kortikosteroidy (například prednison), které se předepisují k léčbě zánětlivých stavů, jako je astma, revmatoidní artritida a ekzémy.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronuNabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Jak fungují anabolické steroidy?

Anabolické steroidy lze užívat jako pilulky, injekce, implantované pelety nebo jako krém nebo gel.

Fungují tak, že se vážou na receptory androgenu (pohlavního hormonu) v mozku, stejně jako přirozený testosteron, což ovlivňuje fungování konkrétních buněk a exprimování genů. Zejména regulují dráhy, které určují mužské vlastnosti, a aktivují určité buňky, které produkují proteiny, které vytvářejí svalovou tkáň a vlákna. To může zvýšit svalovou hmotu.

Lékařské použití pro anabolické steroidy

Anabolické steroidy jsou předepsány pro několik lékařských použití, včetně: • Hormonální stavy, jako je hypogonadismus (nízký testosteron). Pokud máte diagnostikovanou nízkou hladinu testosteronu, může vám lékař předepsat substituční terapii testosteronem (TRT) ve formě injekcí, gelu vtřeného do kůže nebo náplasti na nošení. Přečtěte si více o TRT zde.
 • Zpožděná puberta. Lékaři mohou předepsat injekce testosteronu u chlapců, kteří do určitého věku neprošli pubertou, což podporuje růst a sexuální zralost.
 • Podmínky, které vedou ke ztrátě svalové hmoty, včetně rakoviny a HIV. Lékaři někdy předepisují steroidy pacientům, kteří trpí úbytkem svalové hmoty souvisejícím s jejich onemocněním.

Zneužívání anabolických steroidů

Většina sportů zakazuje užívání anabolických steroidů. Ale někteří lidé je nelegálně používají ke zvýšení svého sportovního výkonu nebo fyzického vzhledu. Sportovci a kulturisté mohou užívat steroidy jako konkurenční výhodu; ostatní lidé možná chtějí vypadat svalnatěji.

Podle článek publikovaný v časopise Journal of the American Medical Association , 2,9 až 4 miliony Američanů užilo anabolické steroidy v určitém okamžiku (téměř všichni muži) a asi 20% dospívajících je užilo (Pope, 2017). Zneužívání anabolických steroidů není nejasný jev: Téměř 1 milion mužů se stal závislým na anabolických steroidech a vyžaduje stále vyšší dávky.

Byly vyvinuty designové steroidy, které se více soustředí na anabolické (budování svalů) než na androgenní (maskulinizaci). Tyto steroidy mohou mít schopnost uniknout drogovým testům a vyhnout se pozitivním výsledkům.

Lidé zneužívají anabolické steroidy třemi běžnými způsoby:

 • Stohování zahrnuje užívání více typů steroidů současně, případně míchání orální a injekční verze. Někteří uživatelé steroidů věří, že to zvýší výsledky. Stohování se také provádí, aby se vyrovnalo s tolerancí, kterou si někteří lidé po určité době na drogu vyvinou. Typický zásobník může také obsahovat další sloučeniny, které jsou určeny k boji proti negativním vedlejším účinkům užívání anabolických steroidů.
 • Jízda na kole je proces, při kterém uživatelé užívají steroidy po stanovenou dobu (řekněme 6 až 12 týdnů), poté se na několik týdnů přestanou před opětovným užíváním steroidů. Důvodem je povzbuzení těla k přirozené tvorbě testosteronu a zabránění vedlejším účinkům nebo poškození těla.
 • Pyramidování je, když uživatelé zahájí steroidní cyklus s nízkou dávkou, od poloviny až po maximální dávku a poté se ke konci zužují zpět na nízkou dávku.

Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že tyto techniky fungují tak, jak jsou určeny, nebo šetří tělo před vedlejšími účinky anabolických steroidů.

Nežádoucí účinky / nebezpečí anabolických steroidů

Užívání anabolických steroidů může mít negativní vliv na téměř každý tělesný systém, včetně:

 • Akné
 • Změny nálady a agrese (aka zuřivý vztek)
 • Smršťování varlat
 • Vysoký krevní tlak
 • Gynekomastie nebo zvětšení mužských prsou
 • Zadržování tekutin
 • Bolest při močení
 • Rozšíření klitorisu
 • Zvýšený počet červených krvinek
 • Nižší hladiny dobrého cholesterolu
 • Růst vlasů na obličeji u žen; plešatost u mužů
 • Nízký počet spermií
 • Změny pohlavního styku
 • Zvýšené riziko určitých zdravotních stavů (včetně srdečního infarktu nebo kardiovaskulárních potíží, onemocnění jater, prasknutí šlach a osteoporózy)

Mnoho lidí, kteří užívají anabolické steroidy nelegálně, si je objednávají online ze zámořských lékáren, což znamená, že neexistuje způsob, jak skutečně poznat jejich čistotu nebo sílu.

Anabolické steroidy mohou také interagovat s alkoholem a drogami, jako je marihuana, kokain, MDMA, Adderall a opiáty. Steroidy snižují příjemné účinky těchto látek, což by mohlo vést uživatele k tomu, že užije více než obvykle a potenciálně se předávkuje.

Abstinenční příznaky jsou také rizikem nelegálního užívání anabolických steroidů. Mohou zahrnovat výkyvy nálady, únavu, depresi, nespavost, nízkou sexuální touhu a chuť na steroidy.

Jak vidíte, je nejlepší nedělat si nelegální anabolické steroidy. Užívejte je pouze na lékařský předpis a používejte je podle pokynů.

Reference

 1. Drugs.com. (n.d.). Androgeny a anabolické steroidy. Citováno z https://www.drugs.com/drug-class/androgens-and-anabolic-steroids.html
 2. Národní institut pro zneužívání drog. (2018, srpen). Anabolické steroidy. Citováno z https://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/anabolic-steroids
 3. Pope, H. G., Khalsa, J. H., & Bhasin, S. (2017). Poruchy tělesného obrazu a zneužívání anabolicko-androgenních steroidů u mužů. JAMA, 317 (1), 23–24. doi: 10.1001 / jama.2016.17441, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27930760
Vidět víc