Úzkost bolesti na hrudi: je to jen ve vaší hlavě?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Cítili jste se někdy nervózní nebo na hraně? Mnoho lidí ví o neurologických aspektech úzkosti, kdy se cítíte úzkostlivě nebo podrážděně, i když vám nehrozí žádné skutečné nebezpečí. Existují také fyzické příznaky úzkosti při záchvatu úzkosti, záchvatu paniky nebo u lidí s generalizovanou úzkostnou poruchou. Mezi běžné fyzické příznaky úzkosti patří pocit hrozící zkázy nebo paniky, pocení, bušení srdce, rychlejší srdeční frekvence, třes, dušnost, velmi rychlé dýchání (hyperventilace) a pocit vyčerpání nebo slabosti ( Chand, 2020 ).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Pandemie koronavirů, zablokování a ekonomické důsledky roku 2020 vyvolaly u mnoha lidí úzkost a strach. I když je normální pociťovat ve svém každodenním životě úzkost nebo strach, není tak běžné to cítit pořád ( da Silva, 2020 ).

Jedním z alarmujících fyzických příznaků úzkosti může být bolest na hrudi. Jak poznáte rozdíl mezi úzkostí na hrudi a jinými vážnými srdečními stavy, které mohou být stejné?

Jaké jsou příznaky záchvatu úzkosti vs. infarktu?

Příznaky úzkosti se projevují odlišně, nejen od jedné osoby k druhé, ale dokonce i ve vašem vlastním těle. Jednoho dne to můžete cítit v žaludku a další den v hrudi. Díky této variantě může být trochu náročné zjistit, co způsobuje vaše fyzické příznaky ( Campbell, 2017 ).

Někteří lidé jsou náchylní k záchvatům úzkosti nebo záchvaty paniky, což často vede k mnoha fyzickým projevům úzkosti. Při záchvatu paniky může mít člověk pocit udušení, bušení srdce, pocení, dušnost a bolest na hrudi. Lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou mohou mít tyto příznaky, třes, nevolnost, svalové napětí a závratě ( Bandelow, 2017 ).

Úzkost bolesti na hrudi

Pokud jste nikdy neměli bolesti na hrudi, možná se budete cítit vyděšení, když to uděláte poprvé!

Úzkost bolesti na hrudi se u každého necítí stejně. Někteří lidé náhle trpí bolestí na hrudi, i když jsou v klidu, což je běžné při záchvatu paniky. Úzkost bolesti na hrudi má pomalejší nárůst, přičemž většina lidí již pociťovala úzkost před zahájením bolesti na hrudi ( Váleček, 2020 ).

Generalizovaná úzkostná porucha: jak diagnostikovat a léčit

5 minut čtení

jaký je rozdíl mezi lexapro a zoloft

Příznaky úzkosti na hrudi v oblasti hrudníku mohou vypadat jako ( Huffman, 2002 ):

 • Bodavá, ostrá nebo vystřelující bolest
 • Neustálá tupá bolest
 • Hořící
 • Těsnost
 • Křeče
 • Necitlivost, kdy necítíte některé části hrudníku

Mezi další příznaky záchvatu paniky nebo úzkosti patří (Huffman, 2002):

 • Dušnost
 • Pocit závratě nebo slabosti
 • Třesoucí se, třesoucí se nebo mimo kontrolu
 • Změny teploty - včetně pocitu potu nebo chladu
 • Bušení srdce
 • Bolest na hrudi
 • Rychlá srdeční frekvence

Bolest na hrudi vyvolaná úzkostí je častější při náhlých záchvatech paniky ( Musey, 2018-a ).

Když poprvé pocítíte kterýkoli z těchto příznaků, můžete jít rovnou na pohotovost v domnění, že máte infarkt. Téměř 80% lidí na pohotovosti s bolestmi na hrudi má nekardiální bolest na hrudi a nemají infarkt. Z této skupiny má asi 58% středně těžkou až těžkou úzkost ( Musey, 2018-b ; Musey, 2017 ).

Úzkost a krevní tlak: jaký je odkaz?

4 minuty čtení

Srdeční infarkt bolest na hrudi

Jaké jsou tedy příznaky infarktu?

K infarktu dochází, když je blokován tok krve nebo zásobení krví, které napájí samotné srdce. Mezi příznaky srdečního záchvatu patří ( Lu, 2015 ):

 • Bolest na hrudi, která se námahou stále zhoršuje
 • Bolest na hrudi, která vyzařuje do vašich paží nebo čelistí (nazývá se to angina pectoris)
 • Silný tlak v oblasti hrudníku a pocit stlačení
 • Rychlá srdeční frekvence a dušnost
 • Nevolnost

Někteří lidé se cítí vyčerpaní nebo říkají, že mají bolesti zad, a téměř 30% lidí s infarktem ani nehlásí bolest na hrudi ( DeVon, 2020 ).

Jak zjistit, odkud pochází vaše bolest na hrudi

Zde je rychlý podvod s rozdíly mezi úzkostí na hrudi a infarktem.

 • Když : Úzkost bolest na hrudi se vyskytuje nejčastěji v klidu a srdeční záchvat na hrudi se často vyskytuje během aktivity. Úzkost bolesti na hrudi má tendenci začínat a končit rychleji. Srdeční záchvaty bolesti na hrudi se hromadí a bolesti dále rostou (Huffman, 2002).
 • Kde : Úzkost bolesti na hrudi obvykle zůstává na hrudi, zatímco srdeční infarkt může vyzařovat do paží, ramen a čelisti (Lu, 2015).
 • Co : Úzkost bolesti na hrudi se často objevuje mnohem ostřejší při hlášení bolesti podobné bodnutí a srdeční záchvat na hrudi se obvykle cítí těžší, bolestivější a se stlačujícím tlakem (Huffman, 2002).
 • SZO : Úzkostné poruchy, včetně záchvatů paniky, jsou častější u žen a srdeční záchvaty jsou častější u mužů (Bandelow, 2017; Kander, 2016 ).

Co je srdeční choroba? Co můžete udělat, abyste tomu zabránili?

12 minut čtení

Proč vás úzkost bolestí na hrudi?

Úzkost je stresová reakce a vaše tělo na stres reaguje různými způsoby. Některé pocity jsou čistě fyzické, například dušnost, bušení srdce, pocení nebo napínání těla.

Možná jste slyšeli o stresové reakci boj nebo útěk, kde se vaše tělo připravuje na boj proti nebo útěku od stresoru. Pokud máte ve svém životě hodně stresu, vaše tělo nese mnohem více svalového napětí. Někteří lidé zažívají toto svalové napětí na hrudi. Pokud jste ve stresu, může to zvýšit vaši srdeční frekvenci a můžete cítit, jak vám srdce buší hlasitěji a silněji. Tyto reakce společně mohou způsobit úzkostnou bolest na hrudi (Huffman, 2002).

Mezi další reakce, které mohou způsobit úzkost na hrudi, patří příliš rychlé a mělké dýchání (hyperventilace).

Hyperventilace mění hladinu oxidu uhličitého v krvi, což způsobuje závratě, necitlivost a brnění v končetinách a bolest na hrudi. Záchvaty paniky mohou také zvýšit srdeční frekvenci, což může způsobit křeče věnčitých tepen, zvýšený krevní tlak (který namáhá malé krevní cévy srdce) a zvýšenou potřebu kyslíku - to vše může způsobit bolest na hrudi (Huffman, 2002).

Lidé s onemocněním koronárních tepen nebo jinými srdečními problémy mohou také trpět úzkostí. Úzkostný záchvat nebo záchvaty paniky mohou zhoršit jejich srdeční problémy ( Greenslade, 2017 ).

Co byste měli dělat, pokud pocítíte úzkostnou bolest na hrudi?

Vždy vyhledejte lékařskou péči, aby vám byla zkontrolována bolest na hrudi. Příznaky úzkosti / záchvaty paniky a infarkty se trochu překrývají. Nejlepší je nechat se vyhodnotit na pohotovosti pod vedením zkušeného zdravotnického pracovníka.

Jóga pro hubnutí: skutečnost nebo fikce?

8 minut čtení

Pokud vám je diagnostikována úzkostná bolest na hrudi nebo nekardiální bolest na hrudi, vyhledejte odbornou zdravotní péči, abyste svou úzkost zvládli. Ošetření může zahrnovat kognitivně behaviorální terapie pro zvládnutí úzkosti a v případě potřeby i léky ( Locke, 2015 ).

Zde je několik kroků k zvládnutí záchvatu úzkosti nebo záchvatu paniky, a to i při bolestech na hrudi (Locke, 2015):

 • Dýchejte zhluboka, pomalu a stabilně.
 • Počítejte do 10 a opakujte, dokud pocit neprojde.
 • Sledujte svou bolest na hrudi - úzkostná bolest na hrudi netrvá dlouho ve srovnání s infarktem (Greenslade, 2017).
 • Při počítání se zaměřte na uklidňující oblíbený obrázek.

To jsou užitečné, i když dočasné opravy. I když úzkost nemusíte úplně snížit, změny životního stylu vám mohou pomoci snížit závažnost vašich fyzických příznaků úzkosti. Vyzkoušejte tyto strategie pro zvládnutí úzkosti (Locke, 2015):

 • Správně jíst —Zvýšte svoji zeleninu a snižte příjem cukru.
 • Cvičení- Zaměřte se alespoň na 150 minut týdně. Pohyb těla pomáhá snižovat úzkost.
 • Dostatečně se vyspat —Většina lidí potřebuje alespoň 7 hodin.
 • Vyvarujte se alkoholu nebo tabáku .
 • Snižte kofein —Někteří lidé jsou citliví na jeho účinky.

Bolest na hrudi může být děsivá. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc od zdravotnického pracovníka a vyhodnotit, zda vaše bolest na hrudi nesouvisí se srdcem a úzkostí, nebo zda je příznakem srdečního problému. Obě podmínky jsou léčitelné, takže se ujistěte, že dostanete nejlepší možnou léčbu.

Reference

 1. Bandelow, B., Michaelis, S., & Wedekind, D. (2017). Léčba úzkostných poruch. Dialogy v klinické neurovědě, 19 (2), 93. doi: 10,31887 / DCNS.2017.19.2 / bbandelow. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573566/
 2. Campbell, K. A., Madva, E. N., Villegas, A. C., Beale, E. E., Beach, S. R., Wasfy, J. H. a kol. (2017). Nekardiální bolest na hrudi: recenze pro konzultačního psychiatra. Psychosomatika, 58 (3), 252-265. doi: 10.1016 / j.psym.2016.12.003. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0033318216301712
 3. Chand, S. P., Marwaha, R., & Bender, R. M. (2021). Úzkost (ošetřovatelství) . Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470361/
 4. da Silva, M. L., Rocha, R. S. B., Buheji, M., Jahrami, H., & Cunha, K. D. C. (2021). Systematický přehled prevalence symptomů úzkosti během epidemií koronavirů. Journal of Health Psychology, 26 (1), 115-125. doi: 10,1177 / 1359105320951620. Citováno z https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1359105320951620
 5. DeVon, H. A., Mirzaei, S., & Zègre ‐ Hemsey, J. (2020). Typické a atypické příznaky akutního koronárního syndromu: čas odejít do důchodu? Journal of the American Heart Association, 9 (7), e015539. doi: 10,1161 / JAHA.119.015539. Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.119.015539
 6. Greenslade, J. H., Hawkins, T., Parsonage, W., & Cullen, L. (2017). Panická porucha u pacientů na pohotovosti s bolestmi na hrudi: prevalence a projevy příznaků. Srdce, plíce a oběh, 26 (12), 1310-1316. doi: 10.1016 / j.hlc.2017.01.001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28256404/
 7. Huffman, J. C., Pollack, M. H. a Stern, T. A. (2002). Panická porucha a bolest na hrudi: mechanismy, nemocnost a léčba. Společník primární péče pro Journal of Clinical Psychiatry, 4 (2), 54. doi: 10,4088 / ks. V04n0203. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC181226/
 8. Kander, M. C., Cui, Y., & Liu, Z. (2017). Genderový rozdíl v oxidačním stresu: nový pohled na mechanismy kardiovaskulárních onemocnění. Journal of buněčné a molekulární medicíny, 21 (5), 1024-1032. doi: 10,1111 / jcmm.13038. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jcmm.13038
 9. Locke, A., Kirst, N., & Shultz, C. G. (2015). Diagnostika a léčba generalizované úzkostné poruchy a panické poruchy u dospělých. Americký rodinný lékař, 91 (9), 617-624. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25955736/
 10. Lu, L., Liu, M., Sun, R. a kol. Infarkt myokardu: příznaky a léčba. Buněčná biochemická biofyziologie 72 , 865–867 (2015). doi: 10,1007 / s12013-015-0553-4. Citováno z https://link.springer.com/article/10.1007/s12013-015-0553-4#citeas
 11. Musey Jr, P. I., & Kline, J. A. (2017). Kardiopulmonální hodnocení urgentního příjmu u pacientů s nízkým rizikem bolesti na hrudi se stresem a úzkostí, které hlásili sami. The Journal of urgent Medicine, 52 (3), 273-279. doi: 10.1016 / j.jemermed.2016.11.022. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0736467916310125
 12. Musey Jr, P. I., Patel, R., Fry, C., Jimenez, G., Koene, R., & Kline, J. A. (2018-a). Úzkost spojená se zvýšeným rizikem recidivy pohotovostního oddělení u pacientů s nízkorizikovou bolestí na hrudi. The Americký kardiologický deník, 122 (7), 1133-1141. doi: 10.1016 / j.amjcard.2018.06.044. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002914918313365
 13. Musey, P.I., Lee, J.A., Hall, C.A. et al. (2018-b). Úzkost z úzkosti: průzkum přesvědčení a postupů poskytovatelů pohotovostního oddělení týkajících se úzkosti spojené s nízkým rizikem bolesti na hrudi. Nouzová medicína BMC 18 , 10. doi: 10,1186 / s12873-018-0161-x. Citováno z https://link.springer.com/article/10.1186/s12873-018-0161-x#citeas
 14. Roller, L., & Gown, J. (2020. Disease state management: Panic disorder and panic attack. AJP: The Australian Journal of Pharmacy, 101 (1197), 64-71. doi: 10,3316 / ielapa.271147016375778. Citováno z https://search.informit.org/doi/abs/10.3316/ielapa.271147016375778
Vidět víc