Proti stárnutí a stárnutí pokožky: věci, které dnes můžete udělat

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


jak se mohu zbavit herpesu

Fontána mládí byla předmětem příběhů a legend již od dob starověkých civilizací. V průběhu času se touha vypadat mladě nezmenšila - známky stárnutí mohou začít již ve 30. a 40. letech. Vědci bohužel dosud neobjevili lék na stárnutí. Existují však možnosti, jak viditelné známky stárnutí oddálit. Více než 230 miliard dolarů se celosvětově utrácejí za produkty, které vám pomohou vypadat mladší (McCullough, 2006).

Životně důležité orgány

 • Známky stárnutí pokožky mohou začít již ve 30. a 40. letech.
 • Mezi běžné známky stárnutí patří jemné linie, vrásky, snížená pružnost pokožky a tmavé skvrny.
 • Největší změnou příčin stárnutí pokožky je poškození sluncem a vystavení cigaretovému kouři.
 • Léčba zahrnuje topické léky (jako tretinoin) a postupy (jako jsou botulotoxin nebo výplňové injekce, lasery, chemický peeling a kosmetická chirurgie).
 • Nejlepším ošetřením proti stárnutí pokožky je prevence: Aplikujte krém na opalování s minimálně 30 SPF denně.

Jaké jsou příznaky stárnutí pokožky

Změny stárnutí kůže se do určité míry mohou u jednotlivců lišit na základě jejich genetiky, etnického původu, toho, jak dobře se o svoji pleť staraly, když byly mladší, atd. Některé rysy stárnutí pleti jsou však relativně běžné:

 • Snížená pružnost pokožky: Přemýšlejte o opakovaně používaném gumičce. Časem se tato gumička nezachytí zpět tak, jak byla zvyklá, a zůstane natažená - to je ztráta pružnosti a je to podobné tomu, co se v průběhu času stane s naší pokožkou. Vaše pokožka se může cítit uvolněná nebo ochablá a již nebude mít ten pevný a napjatý vzhled, který jste měli, když jste byli mladší.
 • Jemné linie
 • Vrásky a hluboké záhyby: Dynamické vrásky jsou ty, které vidíte pouze s výrazem obličeje, jako jsou jemné linie kolem očí, když se usmíváte. V průběhu času se vrásky stávají trvalými a jsou přítomny bez ohledu na pohyb obličeje.
 • Tmavé skvrny
 • Hrubá struktura kůže
 • Viditelné tenké krevní cévy
 • Kůže je tenčí a křehčí
 • Ztráta tuku a svalů pod kůží, dutý vzhled.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

jak víš, jestli máš ed
Zjistěte více

Co způsobuje stárnutí pokožky

Jak stárneme, zažíváme vnitřní i vnější příčiny stárnutí. Vnitřní faktory jsou faktory, které jsou mimo naši kontrolu. Jedním z příkladů je ztráta měkkých tkání (svalů, tuků) z pod kůží obvykle se vyskytuje se stárnutím (Ko, 2017). Tato ztráta vede k deflačnímu vzhledu (spíše než k baculatému, mladistvému ​​vzhledu) a způsobuje ochabnutí pokožky a vytváření hlubších a četnějších vrásek. Ztráta pružnosti pokožky v pokožce se také objevuje s věkem a přispívá k ochabování pokožky a vzniku vrásek (Ko, 2017). Konstantní účinek gravitace na pokožku také vede k prohýbání (Khazanchi, 2007). Postupným stárnutím se mění metabolismus a obrat pokožky ; pokožka se ztenčuje, místo toho štěpí kolagen a zvyšuje počet pigmentovaných buněk (melanocytů) (Baumann, 2007). Tyto změny způsobují, že pokožka obličeje je tenká a suché se skvrnitým nebo skvrnitým zbarvením (Ko, 2017). Genetika rozhodně hraje roli ve stárnutí a je dalším podstatným faktorem, který je třeba vzít v úvahu.

Vnější příčiny stárnutí jsou ty, které můžete upravit, pokud začnete brzy; je snazší zabránit vnějšímu stárnutí než ho zvrátit. Nejběžnějším viníkem vnějšího stárnutí je poškození sluncem (známé také jako fotoaging nebo předčasné stárnutí). Když pokožku vystavíte slunci, dostane ultrafialové paprsky A (UVA) a ultrafialové paprsky B (UVB) - oba tyto typy UV paprsků způsobují poškození kůže. Toto poškození sluncem způsobí, že budete vypadat starší, než byste přirozeně vypadali. Až do 80% stárnoucích kožních změn může být způsobeno poškozením sluncem a nejen stárnutím (Amaro-Ortiz, 2014). Příliš mnoho slunečního záření (buď venku, nebo solária ve vnitřních prostorách) nejenže vypadá, že vypadáte starší než váš věk, ale také zvyšuje riziko rakoviny kůže.

Kouření cigaret je další běžná příčina vnějšího stárnutí , nezávislé na poškození sluncem nebo na jiných faktorech (Farage, 2008). Chemické látky v cigaretovém kouři mohou urychlit proces stárnutí tím, že poškodí krevní cévy v pokožce a sníží pružnost pokožky (Ko, 2017). To také činí vaši pokožku drsnější a zvyšuje riziko vrásek. Jedna studie ukázala, že kuřáci mají téměř třikrát vyšší riziko středně těžkých až silných vrásek ve srovnání s nekuřáky (Castelo-Branco, 1998).

Jak zastavit nebo zvrátit známky stárnutí

Nejlepší věcí, kterou můžete udělat, aby vaše pokožka vypadala mladě, je přestat kouřit a zabránit slunečnímu poškození použitím sluneční ochrany. Ochranu proti slunečnímu záření byste měli nanášet, kdykoli jdete ven, i když je zamračený den. Ujistěte se, že používáte širokospektrální (chrání proti UVA a UVB) opalovací krém s hodnocením alespoň 30 SPF. Proti předčasnému stárnutí vás může chránit také nosit ochranný oděv, jako je čepice se širokým okrajem a sluneční brýle. Konečně, jakýkoli druh opalování je pro vaši pokožku nezdravý. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení vás opalování nechrání před spálením nebo poškozením sluncem. Bez ohledu na váš věk byste měli chránit pokožku před dalším poškozením vhodnou péčí o pleť a ochranou před sluncem.

Retinoidy:

Tretinoin (značka Retin-A) je lokální lék, který účinně zlepšuje vzhled stárnoucí pokožky; patří do třídy léků nazývaných retinoidy, protože jsou vyrobeny z vitaminu A (retinol). Tretinoin může zlepšit jemné vrásky, uvolnění pokožky a hnědé skvrny na stárnoucí pokožce (Mukherjee, 2006). Tazaroten a adapalen jsou méně běžně používané retinoidy (Chien, 2020). Retinoidy nejsou rychlou opravou - může trvat několik měsíců, než se projeví zlepšení ve stárnoucí pokožce. Tretinoin může zvýšit citlivost vaší pokožky na slunce a zvýšit pravděpodobnost spálení; může také způsobit vysušení a podráždění pokožky. Pokud používáte retinoidy, je obzvláště důležité, abyste si každý den nanášeli krém na opalování. Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by neměly užívat tretinoin.

 • Botulotoxin (značka Botox) oslabuje specifické obličejové svaly (čelo, kolem očí a úst), aby snížil výskyt dynamických vrásek (vrásek pocházejících z opakovaného pohybu obličeje).
 • K vyplnění hlubokých vrásek lze použít injekční výplně (např. Juvederm, Restylane, Radiesse).
 • Injekční volumizéry (např.Sculptra, Voluma) se někdy používají k vytvoření většího objemu (na tvářích, rtech, linii čelistí atd.), Díky čemuž váš obličej vypadá plnější a mladistvější.
 • Laserové ošetření může být možností, jak zlepšit známky předčasného stárnutí, v závislosti na tónu pleti, množství poškození sluncem a dalších faktorech. Existují různé typy laserů (ablativní, neablativní atd.), Každý s různým stupněm účinnosti, požadovanými prostoji a souvisejícími riziky.
 • Chemický peeling používá drsné chemikálie k odstranění vnější vrstvy pokožky, podporuje opětovný růst pokožky, aby vyrovnal tón pleti a napnul uvolněnou pokožku (Chien, 2020).
 • Kosmetická chirurgie je nejúčinnější při zlepšování vrásek a laxity kůže, zejména u starších lidí, ale má nejvyšší možná rizika a nejdelší odstávka (McCullough, 2006)

Závěr

Jak technologie pokročila, vědci se dozvěděli více o procesu stárnutí a o tom, jak ho zpomalit - ale stále ještě není mnoho pochopeno. Nejlepším způsobem, jak zpomalit příznaky stárnutí, je chránit pokožku před poškozením sluncem a vystavením cigaretovému kouři. Také ochrana pokožky, když jste mladí, vám pomůže udržet si mladistvý vzhled po delší dobu. Než začnete nosit denní krém na opalování, nečekejte, až uvidíte vrásky. Poraďte se s dermatologem, abyste zjistili, zda jsou pro vás anti-ageingy vhodné.

jaké je nejlepší antidepresivum na hubnutí

Reference

 1. Amaro-Ortiz, A., Yan, B., & D’Orazio, J. (2014). Ultrafialové záření, stárnutí a pokožka: Prevence poškození lokální manipulací s cAMP. Molecules, 19 (5), 6202-6219. doi: 10,3390 / molekuly 19056202 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24838074/
 2. Baumann, L. (2007). Stárnutí pokožky a její léčba. The Journal Of Pathology, 211 (2), 241-251. doi: 10,1002 / cesta.2098 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17200942/
 3. Castelo-Branco, C., Figueras, F., Martinez de Osaba, M., & Vanrell, J. (1998). Vrásky na obličeji u postmenopauzálních žen. Účinky kouření a hormonální substituční terapie. Maturitas, 29 (1), 75-86. doi: 10,1016 / s0378-5122 (97) 00087-x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9643520/
 4. Farage, M., Miller, K., Elsner, P., & Maibach, H. (2008). Vnitřní a vnější faktory stárnutí pokožky: přehled. International Journal of Cosmetic Science, 30 (2), 87-95. doi: 10.1111 / j.1468-2494.2007.00415.x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18377617/
 5. Khazanchi, R., Aggarwal, A., & Johar, M. (2007). Anatomie stárnoucího obličeje. Indian Journal of Plastic Surgery, 40 (2), 223. doi: 10.4103 / 0970-0358.37775 https://www.researchgate.net/publication/26494392_Anatomy_of_aging_face
 6. Ko, A., Korn, B. a Kikkawa, D. (2017). Stárnoucí tvář. Survey of Ophthalmology, 62 (2), 190-202. doi: 10.1016 / j.survophthal.2016.09.002 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27693312/
 7. McCullough, J. (2006). Prevence a léčba stárnutí pokožky. Annals Of The New York Academy of Sciences, 1067 (1), 323-331. doi: 10,1196 / annals.1354.044 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16804006/
 8. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence při stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
Vidět víc