Anhidróza nebo hypohidróza - neschopnost potit se

Anhidróza nebo hypohidróza - neschopnost potit se

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Anhidróza je stav, kdy se nemůžete potit. Podobný stav, tzv hypohidróza , je, když se dostatečně nepotíte. Anhidróza může ovlivnit celé nebo část vašeho těla; nikdo neví, kolik lidí má tento stav, protože ne každý s anhidrózou má dramatické příznaky. Lidé o tom nemusí informovat svého poskytovatele, protože si nemusí všimnout, že se nepotí, nebo si nemusí uvědomit, že není pocení neobvyklé (Cheshire, 2016). Pocení je nezbytnou reakcí na zvýšení tělesné teploty; běžnými spouštěči pocení jsou vysoké teploty, fyzická námaha nebo situace, které vás rozčílí, zahanbují, znervózňují nebo se bojíte. Když se vaše tělesná teplota zvýší, spustí váš autonomní nervový systém (sympatické nervy), aby vám pomohl ochladit se. Jakmile se pot dostane na pokožku, odpaří se a ochladí vás. Pokud se nemůžete potit, abyste se ochladili, hrozí vám přehřátí (hypertermie), zejména při vysokých teplotách nebo při intenzivním cvičení. Stavy spojené s hypertermií zahrnují tepelné křeče, vyčerpání z tepla a úpal (život ohrožující stav).Životně důležité orgány

 • Anhidróza je zdravotní stav, při kterém se nemůžete potit; může ovlivnit celé nebo část vašeho těla.
 • Když se nemůžete potit, jste náchylní k hypertermii, včetně křečí, vyčerpání z tepla a úpalu.
 • Mezi příznaky anhidrózy patří: žádné pocení, závratě, slabost, návaly horka a pocit horka.
 • Mezi příčiny patří vrozené stavy (věci, se kterými jste se narodili), nervové problémy, poškození kůže a vedlejší účinky léků.
 • Léčba zahrnuje hlavně ochlazení a léčbu základního zdravotního stavu nebo změnu léčby.

Jaké jsou příznaky anhidrózy?

Mezi příznaky anhidrózy patří:

 • Žádné pocení nebo jen malé množství pocení
 • Pocit horka (protože nejste schopni vychladnout)
 • proplachování
 • Závrať
 • Svalové křeče
 • Svalová slabost

Lidé, kteří mají anhidrózu pouze v určitých oblastech, si mohou všimnout, že jiné části těla mají zvýšené pocení; to má kompenzovat nedostatek pocení v postižených oblastech. Jinými slovy, můžete mít části těla, které jsou mokré potem, a jiné, které jsou suché současně.

reklamaŘešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistit více

Co způsobuje anhidrózu?

Při anhidróze nefungují vaše potní žlázy tak, jak by měly; tento problém může začít v dětství nebo se může stát problémem později v životě. Několik faktorů může způsobit anhidrózu, včetně: • Vrozená onemocnění: Můžete se narodit se stavem, který brání zdravému vývoji potních žláz, což vede k neschopnosti potit se; jedním příkladem je podmínka zvaná hypohidrotická ektodermální dysplázie (Dívky, 2019).
 • Metabolické poruchy: Můžete se narodit se stavem, který ovlivňuje váš metabolismus a schopnost potit se ; jedním příkladem je Fabryho choroba, při které dochází k tvorbě abnormálních tukových sloučenin a brání správné funkci potních žláz (Lidove, 2006).
 • Poškození nervu: Podmínky, které ovlivňují zdraví nervů ve vaší pokožce může také snížit produkci potu; Mezi příklady patří cukrovka, roztroušená skleróza, Guillain-Barreův syndrom, míchové transekce, Rossův syndrom (vzácný stav, který způsobuje anhidrózu, špatné reflexy a žáci, kteří se nesprávně dilatují) a Sjogrenův syndrom (autoimunitní porucha, která způsobuje suchá kůže a ústa) (Cheshire, 2016).
 • Poškození / onemocnění kůže: Popáleniny nebo ozáření kůže mohou poškodit potní žlázu a způsobit snížené pocení. Taky, kožní onemocnění jako psoriáza a atopická dermatitida mohou vést k anhidróze kvůli problémům s póry kůže (Tay, 2014).
 • Idiopatické: V některých případech není nalezena žádná základní příčina anhidrózy, která se nazývá chronická idiopatická anhidróza nebo získaná idiopatická anhidróza ; většina hlášených případů tohoto stavu je u mladých asijských mužů (Tay, 2014).
Třída drog Příklady Jak to způsobuje anhidrózu
Anticholinergika Skopolamin Hlavní mozkovou chemikálií (neurotransmiter), která spouští pocení, je acetylcholin; tyto léky blokují acetylcholin, což vede k anhidróze jako vedlejšímu účinku.
Antidepresiva, zejména tricyklická antidepresiva (TCA) Amitriptylin Zasahuje do působení acetylcholinu
Inhibitory karboanhydrázy Toppiramát (značka Topamax) a zonisamid Tato skupina léků se obvykle používá k prevenci záchvatů (antiepileptika); jako vedlejší účinek však mohou interferovat s produkcí potu
Antipsychotické léky Clozapin, olanzapin Zasahuje do působení acetylcholinu
Botulotoxin Botox Funguje tak, že blokuje uvolňování acetylcholinu z nervových buněk; může snížit pocení tím, že brání acetylcholinu dostat se do potních žláz

Kdo je vystaven riziku rozvoje anhidrózy?

Lidé s kterýmkoli z výše uvedených stavů jsou vystaveni riziku vzniku anhidrózy. Děti jsou také méně schopné regulovat svou tělesnou teplotu ve srovnání s dospělými, a proto jsou náchylnější k hypertermii v případech sníženého pocení. Lidé s diabetem, protože jsou vystaveni riziku rozvoje poškození periferních nervů, mají také zvýšené riziko výskytu anhidrózy. Každý, kdo užívá některou z diskutovaných skupin léků, je vystaven riziku sníženého pocení.

Jak diagnostikujete anhidrózu?

Anhidróza obecně není něco, co se v kanceláři snadno pozoruje, hlavně proto, že může postihovat pouze části těla. Existují několik testů které váš poskytovatel může použít k diagnostice anhidrózy (Cheshire, 2016).

 • Sympatická reakce kůže (SSR): Měří elektrický potenciál v kůži; abnormální výsledky mohou naznačovat sníženou schopnost potit se.
 • Test termoregulačního potu: Kůže je potažena práškem, který při kontaktu s potem mění barvu (mění se ze žluté na tmavě modrou / fialovou); jste umístěni do teplé místnosti, abyste podpořili pocení.
 • Kvantitativní sudomotorický axonový reflexní test (QSART): Elektrody s acetylcholinem stimulují pokožku a potní žlázy; výsledné kapičky potu se shromažďují a měří. Tento test může zkontrolovat příčiny anhidrózy periferních nervů.
 • Test otisku silastického potu: Elektrody stimulují pokožku a pilokarpin je podáván ke stimulaci potních žláz. Jakmile se objeví kapičky potu, vytvoří otisk v silastickém otiskovacím materiálu.
 • Kožní biopsie: Malý kousek kožní tkáně je odstraněn a vyhodnocen pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda existují problémy s nervy v kůži nebo potních žlázách.

Léčba anhidrózy

Pokud vaše anhidróza postihuje pouze malou část těla, možná nebudete potřebovat léčbu. V závislosti na příčině vaší anhidrózy může léčba základního stavu zlepšit vaši schopnost normálně se potit; podobně, pokud se jedná o vedlejší účinek léku, může pomoci přechod na alternativní lék. Lidé s anhidrózou by se měli vyhnout přehřátí pobytem v chladném prostředí, zejména při cvičení a nosit volné a prodyšné oblečení. Pokud si myslíte, že byste se mohli přehřát (hypertermie), zkuste se ochladit tím, že půjdete do chladné oblasti a / nebo si na čelo, krk, podpaží a třísla naneste ledové obklady nebo studenou vodu. Úpal, nejzávažnější forma hypertermie, je naléhavým stavem a vyžaduje rychlou léčbu, aby se předešlo život ohrožujícím následkům.

Reference

 1. Cheshire, W. P. a Fealey, R. D. (2008). Hyperhidróza a hypofidróza vyvolaná léky. Bezpečnost drog, 31 (2), 109–126. doi: 10.2165 / 00002018-200831020-00002, https://link.springer.com/article/10.2165%2F00002018-200831020-00002
 2. Cheshire, W. P. (2016). Poruchy termoregulace a nemoci související se stresem z tepla a chladu. Autonomic Neuroscience, 196, 91–104. doi: 10.1016 / j.autneu.2016.01.001, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26794588
 3. Lidove, O., Jaussaud, R., & Aractingi, S. (2006). Dermatologické projevy Fabryho nemoci a projevy měkkých tkání: vlastnosti a odpověď na enzymovou substituční terapii. Ve Fabryho nemoci: Perspektivy z 5 let FOS. Oxford: Oxford PharmaGenesis. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11605/
 4. Tay, L. K., & Chong, W.-S. (2014). Získaná idiopatická anhidróza: Diagnóza často chyběla. Journal of the American Academy of Dermatology, 71 (3), 499–506. doi: 10.1016 / j.jaad.2014.03.041, https://www.jaad.org/article/S0190-9622(14)01275-4/abstract
 5. Aktuální. Fete, T. J. a Grange, D. K. (2019, 14. května). Ektodermální dysplázie. Citováno 8. ledna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/ectodermal-dysplasias
Vidět víc