Androgeny: jak moc nebo příliš málo ovlivňuje muže a ženy

Androgeny: jak moc nebo příliš málo ovlivňuje muže a ženy

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lidské tělo spoléhá na masivní sítě signálů, které umožňují jedné části těla komunikovat s druhou, aby mohly růst, měnit se a prospívat. Klíčovým systémem zasílání zpráv je použití chemických signálů nazývaných hormony. Hormony umožňují tělu regulovat hladinu cukru v krvi, kontrolovat náladu, regulovat hlad a aktivovat imunitní systém. Podívejme se blíže na nesmírně důležitou skupinu hormonů u mužů zvanou androgeny.Životně důležité orgány

 • Androgeny jsou skupina hormonů, které zahrnují testosteron, dihydrotestosteron (DHT) a dehydroepiandrosteron (DHEA), které působí na androgenní receptor.
 • Androgeny jsou považovány za mužské hormony, ale jsou také důležité u žen.
 • Přebytek androgenů může způsobit významné vedlejší účinky, včetně zvýšeného rizika kardiovaskulárních onemocnění u mužů a nežádoucího růstu vlasů a mužské plešatosti u žen.
 • Nízké androgeny mohou způsobit sníženou sexuální touhu, erektilní dysfunkci a únavu.
 • Hladiny androgenu s věkem klesají.

Co jsou androgeny?

Androgeny jsou skupina hormonů přítomných v lidském těle, které působí na hormonální receptor nazývaný androgenní receptor. Mají širokou škálu funkcí, včetně pomoci vytvářet mužské sexuální vlastnosti. Mezi hormony v této kategorii patří testosteron, dihydrotestosteron (DHT), dehydroepiandrosteron (DHEA) a androstendion (A4). Ačkoli jsou považovány za mužské pohlavní hormony, androgeny jsou také důležité u žen. Například testosteron u žen je důležitý pro udržení sexuální touhy (libida), hustoty kostí a svalové hmoty.

Stavebními kameny androgenů jsou cholesterol, stejné molekuly, které se nacházejí v tučném jídle a ucpávají vaše tepny. Kvůli jejich chemické struktuře můžete slyšet, že androgeny jsou označovány jako steroidní hormony. Některé androgeny se tvoří v nadledvinách, dvojici žláz, které sedí na vašich ledvinách. Produkce androgenu se vyskytuje také ve vašich varlatech.

reklamaDoplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Co dělají androgeny?

Androgeny mají širokou škálu účinků na tělo. Projdeme si několik nejvýznamnějších androgenů a to, jaké role hrají. • Testosteron: Testosteron je hlavním androgenem u mužů. Funguje na zvýšení libida, erektilní funkce, produkce spermií, udržení kostní hustoty a svalové hmoty, produkce červených krvinek, růstu ochlupení na obličeji a těle a regulaci nálady. Muži mají 20–25krát vyšší produkci testosteronu než ženy (Horstman, 2012).
 • DHT: DHT je další důležitý androgen. Je vyroben z testosteronu pomocí enzymu zvaného 5-alfa-reduktáza. U kojenců pomáhá vývoj penisu, šourku a prostaty. Hraje také roli v hlasu a změnách vlasů, kterými muži procházejí během puberty. Později v životě hraje DHT, bohužel, roli u mužské plešatosti a zvětšené prostaty, známé také jako benigní hyperplazie prostaty (BPH).
 • Dehydroepiandrosteron (DHEA): DHEA je velmi populární v doplňcích, ačkoli ve skutečnosti nebylo prokázáno, že je prospěšné (Sirrs, 1999). Přirozeně se produkuje v těle v nadledvinách. DHEA je předchůdcem testosteronu; mnoho z jeho androgenních účinků nastává poté, co se změní na A4 nebo A5 a poté na testosteron. Působí také na estrogenové receptory a bylo také zjištěno, že má účinky na centrální nervový systém. Zejména se zdá, že má ochranné a protizánětlivé vlastnosti na mozku (Yilmaz, 2019).
 • Androstendion (A4): A4 je vyroben z DHEA v nadledvinách a ve varlatech. Poté se z něj stane testosteron. A4 je myslel, že bude hrát roli v agresi a konkurenci u chlapců (Gray, 2017). A4 se často bere jako doplněk pro budování svalů, ale nebylo prokázáno, že zlepšuje hladinu testosteronu nebo podpořit vývoj svalů (King, 1999).
 • Androstendiol (A5): A5 je také vyroben z DHEA a je dalším hormonem, z kterého se uvolňuje testosteron. Má účinky na estrogenové receptory i na androgenní receptory. Byla zkoumána jako cesta k chránit před zářením protože může zvýšit hladinu krevních buněk (Whitnall, 2000).

Co se stane, když jsou vaše hladiny androgenů příliš vysoké?

U mužů jsou hladiny androgenů zřídka příliš vysoké, a pokud ano, je to obvykle kvůli lékům nebo doplňkům. Zneužívání přírodních androgenů a syntetických androgenních steroidů (nazývaných také anabolické steroidy nebo androgenní-anabolické steroidy) je běžná dopingová technika, kterou používají sportovci po celém světě. Samotný testosteron může zvýšit svalovou sílu a velikost, ale jiné androgeny jako A4 a DHEA neprokázaly významné výhody (Bhasin, 1996). Zneužívání androgenů ke zvýšení výkonu však není bez rizik. Studie uvádějí že zvyšování testosteronu nad normální hladinu u mužů způsobuje u některých mužů agresivitu a příznaky nálady (Pope, 2000). Tam také zprávy mladých sportovců trpících náhlou srdeční smrtí po užití androgenních steroidů (Hausmann, 1998), spolu s dalšími kardiovaskulárními vedlejšími účinky, včetně zvýšené hladiny cholesterolu (Brown, 2000) a hladiny krevních buněk (Stergiopoulos, 2008), což může zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Další hlavní vedlejší účinek zneužívání androgenů zmenšuje vaše varlata, způsobuje neplodnost a snižuje schopnost vašeho těla vytvářet si vlastní testosteron (Rahnema, 2014). Navíc se zvětšují prsa, protože přebytek testosteronu se často převádí na estradiol, silný typ estrogenu. Studie prokázali, že více než polovina mužů, kteří užívají androgenní steroidy, má nakonec zvětšená prsa (de Luis, 2001).

U žen, mimo zvýšení sportovního výkonu, existují také podmínky, které způsobují zvýšené androgeny, nazývané také hyperandrogenismus. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je nejčastější z nich. V tomto stavu produkují vaječníky příliš mnoho testosteronu. Tento způsobuje nadměrné ochlupení těla a ochlupení na obličeji (nazývané hirsutismus), vypadávání vlasů mužského typu, akné a je spojeno s neplodností z narušeného menstruačního cyklu a inzulínovou rezistencí (Lizneva, 2016). Inzulínová rezistence nastává, když vaše svaly, tuk a játra neabsorbují hladinu cukru v krvi tak, jak mají, což vede k vysoké hladině cukru v krvi. Zvýšená inzulínová rezistence může vést k cukrovce.

Další informace o cukrovce naleznete zde.

Co se stane, když jsou vaše hladiny androgenu příliš nízké?

Příliš nízká hladina testosteronu, hlavního androgenu, může způsobit sníženou sexuální touhu, erektilní dysfunkci (včetně snížené ranní erekce), únavu, ztrátu svalové hmoty, zvýšený přírůstek tuku, anémii a osteoporózu (slabé kosti). Toto se také nazývá nízký T, nedostatek androgenu nebo hypogonadismus a lze jej vyhodnotit krevními testy. Jakmile je diagnóza potvrzena, je léčena substituční terapií testosteronem (TRT).

Co se stane s vašimi hladinami androgenu, jak stárnete?

Stárnutí způsobuje pokles pohlavních hormonů u mužů i žen. U mužů testosteron v průběhu času klesá. Jedna velká studie z Národní instituty zdraví (NIH) uvádí, že nízký testosteron ovlivnil 20% mužů ve věku 60 let, 30% mužů ve věku 70 let a 50% mužů ve věku nad 80 let (Harman, 2001). U žen dochází také k poklesu testosteronu - studie v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism zjistili, že hladina testosteronu u 40leté ženy je přibližně poloviční než u 20leté (Zumoff, 1995). Ženy také po stárnutí pociťují pokles estrogenu a v prvním roce menopauzy ztrácejí přibližně 80% svých hormonálních hladin (Horstman, 2012). To způsobuje mnoho příznaků spojených s menopauzou, včetně návalů horka, vaginální atrofie a osteoporózy.

Reference

 1. Bhasin, S., Storer, T. W., Berman, N., Callegari, C., Clevenger, B., Phillips, J.,… Casaburi, R. (1996). Účinky suprafyziologických dávek testosteronu na velikost a sílu svalů u normálních mužů. New England Journal of Medicine, 335 (1), 1-7. doi: 10,1056 / nejm199607043350101, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8637535
 2. Brown, G. A., Vukovich, M. D., Martini, E. R., Kohut, M. L., Franke, W. D., Jackson, D. A., & King, D. S. (2000). Endokrinní reakce na chronický příjem androstendionu u mužů ve věku 30 až 56 let. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 85 (11), 4074–4080. doi: 10,1210 / jcem.85.11.6940
 3. de Luis, D. A., Aller, R., Cuellar, L. A., Terroba, C., & Romero, E. (2001). Anabolické steroidy a gynekomastie. Přehled literatury. Anales De Medicina Interna, 18 (9), 489–491. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11715139
 4. Gray, P. B., Mchale, T. S. a Carré, J. M. (2017). Přehled lidských mužských terénních studií hormonů a behaviorálního reprodukčního úsilí. Hormony a chování, 91, 52–67. doi: 10.1016 / j.yhbeh.2016.07.004, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27449532
 5. Harman, S. M., Metter, E. J., Tobin, J. D., Pearson, J., & Blackman, M. R. (2001). Podélné účinky stárnutí na hladinu celkového a volného testosteronu u zdravých mužů. Baltimorova podélná studie stárnutí. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 86 (2), 724–731. doi: 10,1210 / jcem.86.2.7219, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11158037
 6. Hausmann, R., Hammer, S., & Betz, P. (1998). Drogy zvyšující výkonnost (dopingové látky) a náhlá smrt - kazuistika a přehled literatury. International Journal of Legal Medicine, 111 (5), 261–264. doi: 10,1007 / s004140050165, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9728754
 7. Horstman, A. M., Dillon, E. L., Urban, R. J. a Sheffield-Moore, M. (2012). Role androgenů a estrogenů pro zdravé stárnutí a dlouhověkost. The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences, 67 (11), 1140–1152. doi: 10,1093 / gerona / gls068, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22451474
 8. King, D. S., Sharp, R. L., Vukovich, M. D., Brown, G. A., Reifenrath, T. A., Uhl, N. L., & Parsons, K. A. (1999). Účinek orálního androstendionu na testosteron v séru a adaptace na trénink rezistence u mladých mužů: randomizovaná kontrolovaná studie. JAMA, 281 (21), 2020–2028. doi: 10.1001 / jama.281.21.2020, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10359391
 9. Lizneva, D., Gavrilova-Jordan, L., Walker, W., & Azziz, R. (2016). Přebytek androgenu: Vyšetřování a řízení. Osvědčené postupy a výzkum Klinické porodnictví a gynekologie, 37, 98–118. doi: 10.1016 / j.bpobgyn.2016.05.003, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27387253
 10. Pope, H. G., Kouri, E. M., & Hudson, J. I. (2000). Účinky suprafyziologických dávek testosteronu na náladu a agresi u normálních mužů: randomizovaná kontrolovaná studie. Archiv obecné psychiatrie, 57 (2), 133–140. doi: 10,1001 / archpsyc.57.2.133, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10665615
 11. Rahnema, C. D., Lipshultz, L. I., Crosnoe, L. E., Kovac, J. R., & Kim, E. D. (2014). Hypogonadismus vyvolaný anabolickými steroidy: diagnostika a léčba. Plodnost a sterilita, 101 (5), 1271–1279. doi: 10.1016 / j.fertnstert.2014.02.002, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24636400
 12. Sirrs, S. M., & Bebb, R. A. (1999). DHEA: všelék nebo hadí olej? Kanadský rodinný lékař, 45, 1723–1728. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10424272
 13. Stergiopoulos, K., Mathews, R., Brennan, J., Setaro, J., & Kort, S. (2008). Anabolické steroidy, akutní infarkt myokardu a polycytémie: kazuistika a přehled literatury. Vaskulární zdraví a řízení rizik, 4 (6), 1475–1480. doi: 10,2147 / vhrm.s4261, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2663437/
 14. Whitnall, M. H., Elliott, T. B., Harding, R. A., Inal, C. E., Landauer, M. R., Wilhelmsen, C. L.,… Seed, T. M. (2000). Androstendiol stimuluje myelopoézu a zvyšuje odolnost vůči infekci u gama ozářených myší. International Journal of Immunopharmacology, 22 (1), 1-14. doi: 10,1016 / s0192-0561 (99) 00059-4, http://europepmc.org/article/med/10684984
 15. Yilmaz, C., Karali, K., Fodelianaki, G., Gravanis, A., Chavakis, T., Charalampopoulos, I. a Alexaki, V. I. (2019). Neurosteroidy jako regulátory neurozánětu. Frontiers in Neuroendocrinology, 55, 100788. doi: 10,1016 / j.yfrne.2019.100788, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31513776
 16. Zumoff, B., Strain, G. W., Miller, L. K. a Rosner, W. (1995). U normálních premenopauzálních žen průměrná plazmatická koncentrace testosteronu 24 hodin klesá s věkem. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 80 (4), 1429–1430. doi: 10,1210 / jcem.80.4.7714119, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7714119
Vidět víc