Anální svědění (Pruritus Ani)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 31. května 2021.
Co je to anální svědění (Pruritus Ani)?

Harvard Health Publishing

Anální svědění, také známé jako pruritus ani, je dráždivý, svědivý pocit kolem řitního otvoru (otvoru, kterým stolice odchází z těla). Anální svědění je symptom, nikoli nemoc, a může mít mnoho různých příčin. Ve většině případů osoba s análním svěděním netrpí onemocněním řitního otvoru nebo konečníku. Místo toho je pocit svědění známkou toho, že jedna nebo více z následujících věcí podráždilo kůži v dané oblasti:

  Stolice na kůži kolem análního otvoru— Pokud není anální oblast po vyprázdnění řádně vyčištěna, může na kůži zůstat malé množství stolice, což způsobuje svědění oblasti. Méně často může vodnatá stolice vytékat z análního otvoru a způsobovat svědění. To se někdy stává u jinak zdravých lidí, jejichž strava obsahuje velké množství tekutin. Dieta obsahující potraviny nebo nápoje, které dráždí konečník— Řada jídel a nápojů může dráždit konečník, včetně koření a kořeněných jídel, kávy (kofeinové i bezkofeinové), čaje, koly, mléka, alkoholických nápojů (zejména piva a vína), čokolády, citrusových plodů, tablet vitamínu C a rajčata. Jakmile člověk sní nebo vypije něco, co může dráždit řitní otvor, obvykle trvá 24 až 36 hodin, než začne anální svědění. To je doba, za kterou potrava projde trávicím traktem. Léčba antibiotiky— Některá silná antibiotika, která působí proti mnoha různým druhům bakterií, mohou vyvolat svědění konečníku tím, že naruší normální ekologii střev. Tyto léky se nazývají širokospektrá antibiotika a zahrnují tetracykliny aerythromycin(oba se prodávají pod několika značkami). Lokální chemické podráždění nebo kožní alergie v anální oblasti— U citlivých osob mohou chemikálie a léky aplikované na anální oblast způsobit místní podráždění nebo alergické reakce. Mezi hlavní viníky patří barviva a parfémy používané v toaletním papíru (zejména parfémovaný toaletní papír), spreje pro ženskou hygienu a další deodoranty pro oblast kolem konečníku nebo genitálií, léčivé pudry a léčivé přípravky na čištění pokožky a mýdla, zejména parfémovaná mýdla. Anální svědění může také vyvolat volně prodejné léky (čípky, krémy, masti) určené k léčbě análních problémů. Intenzivní čištění po stolici— Ačkoli by se anální oblast měla čistit po každém pohybu střev, toto čištění musí být jemné. Agresivní tření a drhnutí, zejména mýdly nebo jinými přípravky na čištění pokožky, může podráždit pokožku a vyvolat svědění konečníku.

Méně často je anální svědění příznakem nějaké nemoci nebo stavu, který buď postihuje samotnou anální oblast, nebo postihuje větší oblasti trávicího traktu nebo kůže. Některé příklady:  Lokální onemocnění a stavy postihující dolní části trávicího traktu— Patří sem hemeroidy, kožní štítky, rektální píštěle, rektální fisury a vzácně anorektální rakovina. Infekce a paraziti— Patří sem červi (zejména u dětí), svrab, pedikulóza, condyloma acuminata a kožní infekce způsobené houbami Candida nebo tinea. Kožní problémy— Patří sem lupénka, ekzém a seborea. V mnoha případech tyto stavy způsobují příznaky v několika různých oblastech povrchu kůže, nejen kolem řitního otvoru.

Celosvětově je anální svědění velmi častým problémem, který se někdy během života vyskytuje až u 45 procent lidí. Muži jsou postiženi dvakrát až čtyřikrát častěji než ženy. Lidé, kteří mají nadváhu, silně se potí nebo běžně nosí přiléhavé spodní prádlo nebo punčochy, mají větší pravděpodobnost, že dostanou svědění v konečníku.

Příznaky

Anální svědění je dráždivý pocit kolem řitního otvoru, který se dočasně zmírňuje škrábáním nebo třením. Problém je často horší v noci a může narušovat spánek. Ve většině případů je kůže v oblasti červená.

Pokud se anální svědění stane chronickým (dlouhodobým) problémem, kůže kolem řitního otvoru může být opakovaným škrábáním křehká a křehká, nebo může zesílit a kožovatět. Opakované škrábání může také způsobit praskliny v anální kůži, které mohou vést k bolestivým lokálním infekcím.

se protáhne, aby se váš penis zvětšil

Diagnóza

Aby vám pomohl identifikovat příčinu vašeho análního svědění, může vás lékař požádat, abyste popsali vaši současnou dietu a léky, vaše střevní návyky a způsob, jakým si rutinně čistíte anální oblast po stolici. Lékař zkontroluje vaši anamnézu, včetně všech anamnéz rektálních problémů (hemoroidy, fisury nebo píštěle) nebo kožních problémů (lupénka, ekzém nebo seborea). Po otázkách vašeho lékaře bude následovat fyzické vyšetření vaší anální oblasti a někdy i digitální rektální vyšetření. Pokud máte v anamnéze kožní příznaky postihující jiné části vašeho těla, váš lékař bude chtít vyšetřit i tyto kožní oblasti.

Pokud je vaše anální svědění způsobeno místním podrážděním v anální oblasti, lékař obvykle dokáže diagnostikovat problém na základě vaší anamnézy, diety a osobní hygieny a výsledků vašeho fyzického vyšetření. Někdy si lékař vyžádá vzorek stolice, pokud má podezření na infekci červem nebo parazitem. Vzácně může lékař potřebovat prozkoumat oblast vložením speciálního zobrazovacího nástroje zvaného anoskop do vašeho řitního otvoru. To může pomoci lékaři určit, zda je svědění způsobeno problémem uvnitř konečníku.

Očekávaná doba trvání

Jak dlouho trvá anální svědění závisí na jeho příčině. Pokud je svědění způsobeno prostým podrážděním kůže, problém obvykle rychle zmizí, jakmile zjistíte zdroj podráždění a vyhnete se mu. Ve většině případů jednoduchá léčebná opatření poskytují určitou úlevu během jednoho týdne a zcela vyléčí problém do jednoho měsíce.

Prevence

V mnoha případech můžete análnímu svědění předejít provedením následujících kroků:

 • Dodržujte správnou anální hygienu — Je-li to možné, jemně čistěte anální oblast po každém pohybu střev pomocí vlhkého toaletního papíru (neparfémovaného a bez barviv) nebo vlhké žínky. Oblast jemně otřete nebo osušte. Nikdy nedrhněte ani nedrhněte. Pokud jste na veřejném záchodě, používejte dočasně suchý toaletní papír a poté svůj očistný režim dokončete, až se vrátíte domů.
 • K čištění anální oblasti používejte pouze vodu, nikdy mýdlo.
 • Vyhněte se používání léčivých pudrů, parfémovaných sprejů nebo deodorantů na anální oblast.
 • Jezte rozumnou stravu s nízkým obsahem potravin a nápojů, o kterých je známo, že způsobují podráždění konečníku.
 • Noste bavlněné spodní prádlo, které není příliš těsné.
 • Pokud užíváte perorální antibiotika, jezte jogurt, který pomůže obnovit normální ekologii vašeho tlustého střeva.

Léčba

Ve většině případů lze anální svědění léčit:

 • Důkladně, ale šetrně osušte anální oblast po každém vyprázdnění pomocí neparfémovaného toaletního papíru, čistého látkového ručníku nebo v případě potřeby fénu.
 • Poprašte anální oblast neléčivým mastkem mezi pohyby střev nebo položte na řitní otvor čistý čtverec bavlněné gázy, abyste absorbovali přebytečnou vlhkost.
 • Odolání nutkání škrábat se, bez ohledu na to, jak svědivá oblast začíná být. Svědění během krátké doby přejde, nebo alespoň jeho intenzita klesne, ale čím více se budete škrábat, tím déle bude trvat, než svědění odezní.
 • Aplikujte místní prostředky, jako je oxid zinečnatý nebo hydrokortizonová mast (1 procento), pravidelně nebo podle potřeby, abyste se vyhnuli poškrábání.
 • Pokud se v noci nebo ve spánku škrábete, noste v posteli měkké bavlněné rukavice.

Kdy volat profesionála

Pokud vlastní léčba análního svědění nezmírní svědění po třech až čtyřech týdnech, zavolejte svého lékaře.

Prognóza

Výhled je vynikající, protože většina lidí, kteří mají svědění v anální oblasti, netrpí onemocněním konečníku nebo konečníku. Celkově asi 90 procent pacientů nachází úlevu tím, že se vyhýbají škrábání a jiným jednoduchým terapiím.

Externí zdroje

Národní institut diabetu a poruch trávení a ledvin
http://www.niddk.nih.gov/

Americká gastroenterologická asociace
http://www.gastro.org/

jak vypadá neobřezané péro

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.