Amitriptylin: vše, co potřebujete vědět

Amitriptylin: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je amitriptylin a jak to funguje?

Amitriptylin (značka Elavil) je lék na předpis běžně používaný k léčbě deprese. Patří do třídy tricyklických antidepresiv. Přesný mechanismus jeho fungování není zcela objasněn, ale amitriptylin ovlivňuje hladinu norepinefrinu a / nebo serotoninu v centrálním nervovém systému. Norepinefrin i serotonin jsou specializované chemické látky v mozku (neurotransmitery), které jsou důležité pro komunikaci mezi nervy a ovlivňují náladu. Amitriptylin také blokuje histamin , což způsobí, že se po jeho užívání budete cítit ospalí, stejně jako receptory zvané muskarinové receptory, což vede k účinkům, jako je sucho v ústech, rozmazané vidění a zmatenost (Thour, 2020). Mezi další příklady tricyklických antidepresiv patří desipramin a nortriptylin.

Životně důležité orgány

 • Varování USA před černou skříní vydané FDA: Antidepresiva, jako je amitriptylin, zvyšují riziko sebevražedných myšlenek a chování, zejména u dětí, dospívajících nebo mladých dospělých. Rodiny a pečovatelé by měli dávat pozor na změny nálady, sebevražedné myšlenky nebo pokusy o sebevraždu, zejména během prvních měsíců užívání amitriptylinu nebo pokud se dávka zvýší. Amitriptylin není schválen FDA pro použití u osob mladších 18 let.
 • Amitriptylin je tricyklické antidepresivum, které je schváleno FDA k léčbě deprese.
 • Amitriptylin má několik použití mimo označení, jako je chronická bolest, potíže se spánkem, syndrom dráždivého tračníku, migrény, intersticiální cystitida, postherpetická neuralgie a nadměrné slintání.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří přibývání na váze, sucho v ústech, zácpa, bolesti hlavy, závratě, ospalost, zmatenost a rozmazané vidění.
 • Mezi závažné nežádoucí účinky patří abstinenční příznaky, srdeční záchvaty, mozkové příhody, nepravidelné srdeční rytmy, nízký krevní tlak, záchvaty, glaukom s uzavřeným úhlem, útlum kostní dřeně a hepatitida.

Na co se amitriptylin používá?

Amitriptylin je Schváleno FDA k léčbě závažné depresivní poruchy (DailyMed, 2019):Deprese

Velká depresivní porucha (často jednoduše nazývaná deprese) není jen smutný nebo modrý pocit. Je to jeden z nejčastější poruchy duševního zdraví v USA a mohou ovlivnit všechny aspekty vašeho života, jako je práce, spaní, stravování, vztahy, společenský život atd. (NIMH, 2018). Běžný příznaky deprese zahrnout (NIMH, 2018):

 • Rozzlobené výbuchy nebo podrážděnost
 • Pocity bezcennosti, bezmocnosti nebo viny
 • Pocit beznaděje, smutku nebo úzkosti
 • Problémy se soustředěním
 • Ztráta zájmu nebo potěšení z každodenních činností a koníčků
 • Obtížné spaní (nespavost) nebo příliš mnoho spánku
 • Cítíte se unavení po celou dobu
 • Zvýšená nebo snížená chuť k jídlu a změny hmotnosti
 • Nevysvětlené fyzické problémy, jako jsou bolesti hlavy nebo žaludku
 • Časté myšlenky na smrt nebo sebevraždu nebo pokusy o sebevraždu

reklamaVíce než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Každý zažil špatný den nebo se cítil špatně, někdy způsobený životními stresory; tyto epizody však obvykle trvají krátkou dobu. Pokud naopak některý z těchto příznaků pociťujete téměř každý den, po dobu dvou týdnů nebo déle, můžete mít depresi. Základna z léčba obvykle zahrnuje psychoterapii, léky nebo nějakou jejich kombinaci (NIMH, 2018). Amitriptylin může pomoci zlepšit příznaky deprese.Někdy poskytovatelé zdravotní péče používají amitriptylin mimo označení - to znamená, že FDA neschválila amitriptylin pro tento konkrétní účel. Příklady mimo označení použití amitriptylinu zahrnují léčbu chronické bolesti, potíže se spánkem (nespavost), syndrom dráždivého tračníku, intersticiální cystitidu (syndrom bolesti v močovém měchýři), migrény, postherpetickou neuralgii (přetrvávající bolest po infekci pásovým oparem) a sialorrhea (nadměrné slintání) (Thour, 2020).

Chronická bolest

Mnoho stavů, včetně syndromu chronické únavy, fibromyalgie a diabetické neuropatie, vám může způsobit dlouhodobou nebo chronickou bolest a amitriptylin může zlepšit příznaky bolesti. Syndrom chronické únavy je dlouhodobé onemocnění, které způsobuje silnou únavu, problémy se spánkem, bolesti svalů, bolesti kloubů a bolesti hlavy (CDC, 2020). Amitriptylin může zlepšit jak chronickou bolest, tak problémy se spánkem.

Fibromyalgie způsobuje bolesti po celém těle, problémy se spánkem a únavu, stejně jako deprese, brnění nebo necitlivost a zažívací potíže. Máte zvýšené riziko rozvoje fibromyalgie, pokud jste žena, máte posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD) nebo máte rodinnou anamnézu fibromyalgie. Nikdo neví, co způsobuje fibromyalgii, ale léčba může příznaky zlepšit. Léky jako amitriptylin mohou pomoci, zvláště pokud kombinovaný se strategiemi zvládání stresu, cvičením, zlepšenými spánkovými návyky a kognitivně behaviorální terapií (CDC, 2020).

Diabetická neuropatie se vyskytuje, když cukrovka poškodí vaše nervy, obvykle ty, které máte na rukou a nohou (periferní neuropatie). Až do polovina všech lidí s cukrovkou mít periferní diabetickou neuropatii (NIDDK, 2018). Mezi příznaky diabetické neuropatie patří bolest (označovaná také jako neuropatická bolest), brnění, necitlivost, pálení a slabost. Tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin, mohou pomoci s bolestí, ale nezmění poškození nervů. Zvládání cukrovky je nejlepší způsob, jak zabránit zhoršení diabetické neuropatie.

Nespavost

Každý zažil bezesné noci z jednoho či druhého důvodu - pracovní stres, problémy ve vztazích, trauma atd. Obvykle se to po několika dnech nebo týdnech vrátí do normálu. Nespavost je však porucha spánku, při které máte potíže se usínáním, usínáním nebo obojím a trvá měsíc nebo déle. Je to často způsobeno nějakým jiným problémem, jako je užívání kofeinu nebo alkoholu, zdravotní stav, léky nebo jiné poruchy spánku. Amitriptylin může způsobit ospalost, takže někteří považují za užitečné při léčbě nespavosti.

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je způsoben problémem s tím, jak vaše střeva a mozek spolupracují. Většina lidí má bolesti břicha, zácpu, průjem nebo obojí. Nevíme, co způsobuje IBS, ale může to souviset se stresem, anamnézou zneužívání, depresí, bakteriálních infekcí nebo intolerancí na potraviny (NIDDK, 2017). Amitriptylin může zlepšit bolesti břicha z IBS, spolu se zlepšením spánku, cvičení a snížením stresu.

Intersticiální cystitida (syndrom bolesti v močovém měchýři)

Intersticiální cystitida, známá také jako syndrom bolesti močového měchýře, způsobuje dlouhodobé pocity bolesti a tlaku v močovém měchýři. Mnoho lidí také pociťuje příznaky močových cest, jako je potřeba častějšího nebo naléhavějšího močení, spuštění a zastavení proudu během močení, napínání, pocit, že váš močový měchýř je po močení stále plný atd. první fáze léčba zahrnuje změny životního stylu, jako je snížení stresu a omezení dráždivého jídla / pití (AUA, n.d.). Amitriptylin může pomoci s příznaky intersticiální cystitidy zpomalením nervů nesoucích pocity bolesti a snížením křečí močového měchýře (AUA, n.d.)

Migrény

Špatná bolest hlavy nedělá migrénovou bolest spravedlnosti. Migréna je pulzující bolest hlavy, kterou často zhoršují náhlé pohyby hlavy, hlasité zvuky nebo světlo - proto se někteří lidé s migrénami zavírají do temné místnosti, dokud epizoda neprojde. Migrény někdy přicházejí s dalšími příznaky, jako je dvojité vidění, nevolnost, zvracení a závratě. Mnoho lidí zažije auru (vizuální příznaky, jako jsou barevné linie nebo smyslové změny, jako je dočasná necitlivost nebo slabost končetiny), která jim dá vědět, že přichází migréna. Amitriptylin může pomoci snížit frekvenci migrénových bolestí hlavy (Modi, 2006).

Postherpetická neuralgie

Šindel (také nazývaný herpes zoster) je reaktivační infekce virem varicella-zoster, stejným virem, který způsobuje plané neštovice. Po planých neštovicích, obvykle jako dítě, se virus skrývá ve vašem nervovém systému. V určitém okamžiku se může znovu aktivovat a ovlivnit pouze nerv, kde se skrýval - proto se pásový opar obvykle objevuje pouze na konkrétním místě, v oblasti napájené tímto nešťastným nervem. Vyrážka po vypuknutí šindele často přichází s pálivým, bolestivým pocitem, který obvykle trvá přibližně 2–4 týdny.

Bohužel přibližně 10% lidí s pásovým oparem bude po vyrážce pociťovat trvalou bolest po dobu tří měsíců nebo déle - tomu se říká postherpetická neuralgie (Hadley, 2016). Tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin, mohou pomoci s příznaky této chronické bolesti, zejména v kombinaci s jinými způsoby léčby.

Sialorrhea (nadměrné slintání)

Slintání je stav, který si většina lidí spojuje s dětmi. Pokud však přetrvává i za věk čtyři , stává se z něj patologický zdravotní stav zvaný sialorrhea (Hockstein, 2004). Sialorrhea je nadměrné slinění, které může doprovázet neurologické stavy, jako je dětská mozková obrna, Parkinsonova choroba nebo mrtvice. Toto slintání je často způsobeno špatnou kontrolou svalů obličeje. Sialorrhea způsobuje fyzické a psychosociální následky, jako je praskání kůže kolem úst, dehydratace, rozpaky a sociální stažení. Amitriptylin může zpomalit výrobu slin, čímž zlepšují slintání (Hunter, 1995).

Nežádoucí účinky amitriptylinu

Varování černé skříňky od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA, 2014): Antidepresiva, jako je amitriptylin, zvyšují riziko sebevražedných myšlenek a chování, zejména u dětí, teenagerů nebo mladých dospělých. Rodiny a pečovatelé by měli dávat pozor na změny nálady, sebevražedné myšlenky nebo pokusy o sebevraždu, zejména během prvních měsíců užívání amitriptylinu nebo pokud se dávka zvyšuje. Amitriptylin není schválen FDA pro použití u osob mladších 18 let.

Časté nežádoucí účinky (MedlinePlus, 2017):

 • Přibývání na váze
 • Zácpa
 • Suchá ústa
 • Bolest hlavy
 • Ospalost / ospalost
 • Zvracení
 • Rozmazané vidění
 • Závratě / nestabilita
 • Zmatek
 • Vyrážka
 • Změna libida

Vážné nežádoucí účinky (DailyMed, 2019):

 • Abstinenční příznaky: náhlé ukončení léčby amitriptylinem může vést k abstinenčním příznakům nevolnosti, bolesti hlavy a nevolnosti
 • Infarkty
 • Tahy
 • Nepravidelné srdeční rytmy (arytmie)
 • Nízký krevní tlak (hypotenze), zejména po vstávání ze sedu (ortostatická hypotenze)
 • Záchvaty
 • Glaukom s uzavřeným úhlem
 • Potlačení kostní dřeně
 • Hepatitida

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky amitriptylinu a mohou nastat další. Další informace získáte od svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Lékové interakce

Před zahájením léčby amitriptylinem vyhledejte lékařskou pomoc ohledně jakýchkoli jiných léků, abyste předešli možným lékovým interakcím. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka, pokud užíváte jiné léky na předpis nebo volně prodejné léky, stejně jako bylinné doplňky. Možný lékové interakce zahrnout (DailyMed, 2019):

 • Topiramát: Topiramát léčí záchvaty a snižuje frekvenci migrénových bolestí hlavy. Pokud ho užíváte s amitriptylinem, může dojít ke zvýšení koncentrace amitriptylinu a může být nutné upravit dávku, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.
 • Léky, které blokují jaterní systém p450: Amitriptylin je metabolizován jaterním systémem p450. Užívání tohoto léku léky, které blokují systém p450, zvyšuje hladinu amitriptylinu a může vést k toxicitě. Mezi příklady léků, které spadají do této kategorie, patří cimetidin, chinin a selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je fluoxetin, sertralin a paroxetin.
 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO): Amitriptylin byste neměli užívat do čtrnácti dnů od užívání antidepresiv IMAO, jako je selegilin (značka Emsam), tranylcypromin (značka Parnate), fenelzin (značka Nardil) a isokarboxazid (značka Marplan). IMAO i amitriptylin ovlivňují hladinu serotoninu a jejich společné užívání může vést k serotoninovému syndromu (horečka, vysoký krevní tlak, zmatenost a v nejhorším případě smrt).
 • Cisaprid: Cisaprid je lék používaný k podpoře pohybu gastrointestinálního traktu. Užívání cisapridu s amitriptylinem může interferovat s elektrickou signalizací v srdci a zvyšuje riziko nepravidelných srdečních rytmů (arytmií).
 • Guanethidin: Tento lék se používá k léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho kombinace s amitriptylinem může snížit účinnost guanethidinu při snižování krevního tlaku.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s amitriptylinem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat amitriptylin (nebo používat opatrně)?

Určité skupiny lidí jsou vystaveny vyššímu riziku nežádoucích účinků amitriptylinu a měli by se mu vyhýbat nebo jej používat opatrně a pečlivě sledovat. Příklady těchto skupiny zahrnout (DailyMed, 2019):

 • Těhotné nebo kojící ženy: Podle FDA je amitriptylin těhotenská kategorie C; to znamená, že není k dispozici dostatek údajů, aby bylo možné říci, zda je amitriptylin bezpečný během těhotenství. Bylo hlášeno několik nežádoucích účinků u kojenců, jejichž matky užívaly amitriptylin. Výzkum také ukazuje, že amitriptylin vstupuje do mateřského mléka. Rozhodnutí užívat amitriptylin by proto mělo vzít v úvahu jak potenciální rizika pro dítě, tak přínosy pro matku.
 • Lidé s bipolární poruchou: Amitriptylin může u lidí s bipolární poruchou vyvolat smíšenou / manickou epizodu. Amitriptylin není schválen FDA k léčbě bipolární deprese.
 • Lidé se srdečními problémy: Amitriptylin může ovlivnit elektrický systém srdce a vést k abnormálním srdečním rytmům a nepravidelným srdečním rytmům. U amitriptylinu může dojít k infarktu a mozkové mrtvici, proto by lidé s již existujícím srdečním onemocněním měli před zahájením léčby amitriptylinem promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o svých zdravotních problémech.
 • Lidé s problémy se štítnou žlázou nebo užívající léky na štítnou žlázu by měli být při užívání amitriptylinu pečlivě sledováni.
 • Lidé, kteří mají nebo mají riziko glaukomu s uzavřeným úhlem: Amitriptylin může způsobit dilataci pupil, což může vyvolat epizodu glaukomu s uzavřeným úhlem (vysoký oční tlak, bolest očí, zarudnutí očí, rozmazané vidění, halo kolem světel). Tyto epizody glaukomu s uzavřeným úhlem mohou vést k trvalé ztrátě zraku, zvláště pokud nejsou okamžitě léčeny. Glaukom s uzavřeným úhlem se obvykle vyskytuje pouze u lidí s úzkými úhly v oku, což znamená, že přední část oka je anatomicky odlišná. Váš poskytovatel zdravotní péče může před zahájením léčby amitriptylinem doporučit oční vyšetření.
 • Lidé s cukrovkou: Amitriptylin může ovlivnit regulaci glukózy a měl by být používán s opatrností u lidí s cukrovkou.
 • Lidé s myasthenia gravis: Amitriptylin může zhoršit myasthenia gravis, neuromuskulární stav, který vede ke svalové slabosti.
 • Lidé se záchvaty: Amitriptylin může snížit práh pro záchvaty, což znamená, že máte větší pravděpodobnost záchvatu při užívání této drogy. Lidé s poruchami záchvatů by proto měli používat amitriptylin opatrně.

Tento seznam nezahrnuje všechny rizikové skupiny a mohou existovat další. Další informace získáte u svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Dávkování

Tablety amitriptylin-hydrochloridu (značka Elavil) se obvykle užívají ústy jednou až čtyřikrát denně. Tablety se dodávají v silách 10 mg, 20 mg, 50 mg, 75 mg a 100 mg.

mg sodíku v lžičce soli

Většina pojistných plánů pokrývá amitriptylin. Náklady na 30denní dodávku se pohybují od 3,60 $ až více než 37 $, v závislosti na dávce (GoodRx.com).

Reference

 1. Americká urologická asociace (AUA) - Urology Care Foundation: Co je to syndrom intersticiální cystitidy (IC) / bolesti močového měchýře? (n.d.). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/interstitial-cystitis
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Fibromyalgia (2020). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.cdc.gov/arthritis/basics/fibromyalgia.htm
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - myalgická encefalomyelitida / syndrom chronické únavy (2020). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.cdc.gov/me-cfs/index.html
 4. DailyMed - tableta hydrochloridu amitriptylinu, potažená filmem. (2019) Citováno dne 23. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=1e6d2c80-fbc8-444e-bdd3-6a91fe1b95bd
 5. GoodRx.com - Amlodipin / Benazepril (n.d.). Citováno 23. září 2020 z https://www.goodrx.com/amitriptyline
 6. Hadley, G.R., Gayle, J.A., Ripoll, J. a kol. (2016). Postherpetická neuralgie: recenze. Curr Pain Bolest hlavy Rep 20, 17. https://doi.org/10.1007/s11916-016-0548-x
 7. Hockstein, N. G., Samadi, D. S., Gendron, K., & Handler, S. D. (2004). Sialorrhea: výzva managementu. Americký rodinný lékař, 69 (11), 2628–2634. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15202698/
 8. Hunter, K. D., a Wilson, W. S. (1995). Účinky antidepresiv na tok slin a obsah iontů sodíku a draslíku v slinách člověka. Archivy orální biologie, 40 (11), 983–989. https://doi.org/10.1016/0003-9969(95)00079-5
 9. MedlinePlus - Amitriptylin (2017). Citováno dne 23. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682388.html
 10. Modi, S., & Lowder, D. M. (2006). Léky na profylaxi migrény. Americký rodinný lékař, 73 (1), 72–78. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16417067/
 11. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) - Irritable Bowel Syndrome (2017). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome
 12. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) - Peripheral Neuropathy (2018). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/nerve-damage-diabetic-neuropathies/peripheral-neuropathy
 13. Národní institut duševního zdraví (NIMH) - Deprese (2018). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml
 14. Thour A, Marwaha R. Amitriptylin. (2020). In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537225/
 15. UpToDate - Amitriptylin: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/amitriptyline-drug-information
 16. US Food and Drug Administration (FDA): Sandoz (amitriptylin hydrochloride) Tablets (2014). Citováno dne 23. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/085966s095,085969s084,085968s096,085971s075,085967s076,085970s072lbl.pdf
Vidět víc