Acyclovir: použití, vedlejší účinky, interakce a dávkování

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Acyclovir je antivirový lék na předpis používaný k léčbě určitých virů, zejména těch z rodiny herpes. Obchodní značka je Zovirax, ale acyklovir je také dostupný jako generický lék. Valacyklovir (značka Valtrex) je související antivirotikum, které se rozpadá na acyklovir.

Životně důležité orgány

 • Acyclovir (značka Zovirax) je antivirotikum, které léčí genitální herpes, opary, plané neštovice a pásový opar (herpes zoster).
 • Acyklovir funguje tak, že se vloží do virové DNA a zastaví jeho schopnost reprodukovat a šířit se po celém těle.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří nevolnost, nevolnost, zvracení, průjem a bolest hlavy.
 • U specifické populace se mohou objevit závažné nežádoucí účinky, které zahrnují změny chování u starších osob, selhání ledvin u lidí s onemocněním ledvin a problémy s krevními buňkami u lidí s nízkou funkcí imunitního systému.
 • Těhotné ženy by měly před zahájením léčby acyklovirem prodiskutovat rizika a přínosy se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Stejně jako ostatní antivirotika působí acyklovir proti virům - zejména proti virům herpes. Acyclovir funguje tak, že se vrhá do virová DNA , čímž se zabrání reprodukci virových částic (Taylor, 2020). Tímto způsobem acyklovir zabraňuje šíření viru po celém těle a dává vašemu imunitnímu systému šanci bojovat s příznaky. Nezabírá však virus, který může žít ve vašem těle roky. Virus se někdy znovu objeví měsíce až roky po počáteční infekci.

je retin stejný jako retinol

Někteří lidé zjistí, že mají časté vzplanutí herpetických infekcí. Acyklovir může těmto lidem pomoci předcházet (nebo potlačovat) budoucí epizody potlačující terapie (Leung, 2000).

Na co se acyklovir používá?

Acyclovir je antivirotikum, které léčí viry patřící k Herpesviridae rodina, mezi které patří:

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistit více
 • Genitální opar (způsobený virem herpes simplex 1 a 2)
 • Opary (způsobené virem herpes simplex 1 a 2)
 • Plané neštovice (způsobené virem varicella-zoster)
 • Pásový opar (neboli herpes zoster, způsobený virem varicella-zoster)

Někteří lidé zjistí, že mají časté vzplanutí herpetických infekcí. Acyklovir může těmto lidem pomoci předcházet (nebo potlačovat) budoucí epizody potlačující terapie (Leung, 2000).

nový lék na hubnutí s bupropionem

Nežádoucí účinky acykloviru

Ačkoli je acyklovir účinný proti propuknutí určitých virů, není bez vedlejších účinků. Naštěstí je většina nežádoucích účinků mírná a dobře snášená.

Běžný Mezi vedlejší účinky patří (DailyMed, 2013):

 • Malátnost (necítí se dobře)
 • Nevolnost / zvracení
 • Průjem

Vzácný Mezi vedlejší účinky patří (DailyMed, 2013):

 • Změny chování, jako je agresivita, zmatenost, agitovanost, delirium, ospalost, ztráta vědomí
 • Anafylaxe nebo závažná alergická reakce (vyrážka, kopřivka, potíže s dýcháním atd.)
 • Změny krevních buněk (nízké hladiny červených krvinek, bílých krvinek nebo krevních destiček)
 • Problémy s játry nebo abnormální jaterní laboratorní testy
 • Bolest svalů (myalgie)
 • Těžká kožní vyrážka, jako je Stevens-Johnsonův syndrom nebo toxická epidermální nekrolýza
 • Selhání ledvin

Při prvních známkách jakýchkoli závažných nežádoucích účinků vyhledejte lékařskou pomoc.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Lékové interakce

Před zahájením léčby acyklovirem se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o dalších lécích, které užíváte, abyste předešli možným lékovým interakcím. Acyklovir může mít následující lékové interakce (UpToDate, 2013):

 • Kladribin: Kladribin je chemoterapeutický lék používaný k léčbě leukémie. Pokud se užívá s acyklovirem, ztrácí svou účinnost, proto je nepoužívejte společně.
 • Foscarnet: Foscarnet je antivirotikum, které se také používá k léčbě herpetických virů. Užívání spolu s acyklovirem zvyšuje riziko toxicity pro ledviny.
 • Probenecid: Probenecid se používá k léčbě dny a dnové artritidy. Snižuje odstranění acykloviru ledvinami. Společné užívání těchto dvou léčivých přípravků může vést k vyšším hladinám acykloviru a ke zvýšení rizika nežádoucích účinků.

Získání varicella nebo zoster vakcíny užívání acykloviru může narušit účinnost vakcíny. (UpToDate, n.d.). Vyvarujte se užívání acykloviru 24 hodin před a 14 dní po podání vakcíny.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s acyklovirem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

způsoby, jak přirozeně zvětšit penis

Kdo by neměl užívat acyklovir (nebo jej používat opatrně)?

Některé skupiny jsou vystaveny vyššímu riziku nežádoucích účinků a měly by se vyhnout užívání acykloviru nebo jej používat opatrně a pečlivě sledovat. Mezi tyto skupiny patří (UpToDate, n.d.):

 • Lidé s onemocněním ledvin nebo problémy s ledvinami: Ledviny jsou odpovědné za odstranění acykloviru z těla - lidé se sníženou funkcí ledvin potřebují nižší dávku acykloviru. Jinak se může hromadit příliš mnoho léčiva, což vede k selhání ledvin.
 • Starší dospělí: Starší dospělí mají často kvůli svému věku sníženou funkci ledvin a mohou potřebovat nižší dávku acykloviru. Taky, starší lidé mají větší pravděpodobnost nežádoucích účinků, jako je neklid, halucinace, zmatenost, záchvaty, kóma atd. (DailyMed, 2013). A konečně, tato skupina má vyšší riziko nevolnosti, zvracení a závratí při užívání acykloviru.
 • Lidé s nízkou funkcí imunitního systému (např. Lidé s HIV / AIDS nebo s transplantací kostní dřeně): U této skupiny je vyšší riziko vzniku problémů s krevními buňkami, včetně trombotické trombocytopenické purpury (TTP) nebo hemolyticko-uremického syndromu (HUS). Mohou to být život ohrožující stavy.
 • Těhotné nebo kojící ženy: Acyklovir je podle FDA považován za kategorii těhotenství B, což znamená, že neexistují dobře kontrolované klinické studie acykloviru u těhotných žen. Prochází placentou a těhotné ženy by se před zahájením léčby acyklovirem měly poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Ženy by měly užívat acyklovir během těhotenství, pouze pokud potenciální přínos převáží potenciální riziko pro plod. Vzhledem k tomu, že se dostává do mateřského mléka, měly by kojící ženy postupovat opatrně a před užitím acykloviru vyhledat lékařskou pomoc.

Tento seznam nezahrnuje všechny rizikové skupiny. Další informace získáte u svého poskytovatele zdravotní péče.

Dávkování

Pro nejúčinnější výsledek byste měli užívat acyklovir co nejdříve poté, co zaznamenáte příznaky genitálního oparu, oparu, plané neštovice nebo pásového oparu. Většina lidí užívá acyklovir ve formě pilulek (tablet nebo tobolek) nebo jako perorální suspenze (pro ty, kteří nemohou polykat pilulky). V některých případech může být podán intravenózně. Acyklovir je však k dispozici i v jiných formuláře (UpToDate, n.d.):

 • 5% lokální krém na opary (značkový krém Zovirax)
 • 5% topická mast na opary nebo genitální opar (značková masť Zovirax)
 • 50 mg bukální tableta, kterou si vložíte mezi horní ret a dásně (značka Sitavig)

Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, která dávka acykloviru je pro vás to pravé.

Acyklovirové pilulky se obvykle užívají několikrát po celý den, až pětkrát denně. Tablety nebo tobolky jsou dostupné v síle 200 mg, 400 mg nebo 800 mg. Pokud vynecháte dávku, zkuste si ji vzít, jakmile si vzpomenete. Pokud se však blíží čas pro další dávku, vynechejte ji. Nechcete zdvojnásobit léčbu, abyste nahradili vynechanou dávku.

Většina pojistných plánů pokrývá acyklovir, ale může to záviset na dávce a formě léku; cena se také liší. Náklady na acyklovir pilulky se pohybuje od 8 do 18 dolarů za 30denní zásobu, v závislosti na síle. The aktuální formy však může stát kdekoli od 25 do téměř 100 dolarů za tubu. Poraďte se s lékárnou o svých možnostech. A konečně, nejnovější verze acykloviru, bukální tableta , stojí přibližně 950 $ za jedno dávkové balení (GoodRx.com).

Reference

 1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Chickenpox (varicella) (prosinec, 2018). Citováno z https://www.cdc.gov/chickenpox/hcp/index.htmll dne 21. srpna 2020.
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - pásový opar (červen, 2019). Citováno z https://www.cdc.gov/shingles/about/index.html dne 21. srpna 2020.
 3. DailyMed - tobolka Acyclovir Acyclovir tableta (2013). Citováno dne 21. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=d13b8cdd-59fd-472b-8125-a19f42ef5402
 4. GoodRx.com https://www.goodrx.com/
 5. Leung, D., & Sacks, S. (2000). Současná doporučení pro léčbu genitálních oparů. Drugs, 60 (6), 1329-1352. doi: 10.2165 / 00003495-200060060-00007 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11152015/
 6. Taylor M, Gerriets V. Acyclovir. (2020 10. srpna). In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; Citováno dne 21. srpna 2020 z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542180/
 7. UpToDate - Acyclovir (systemický): Drug information (n.d.) Citováno 21. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/acyclovir-systemic-drug-information?search=acyclovir&topicRef=9335&source=see_link#F7911154
 8. UpToDate - Acyclovir (aktuální): Informace o drogách (nd) Citováno 21. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/acyclovir-topical-drug-information?search=acyclovir&source=panel_search_result&selectedTitle=1~142&usage_type=panel&data # F7908498
Vidět víc