Acyclovirová mast: co potřebujete vědět

Acyclovirová mast: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste někdy měli propuknutí oparu, nejste sami. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má asi polovina lidí ve věku 14 až 49 let herpes simplex 1, HSV-1 (virus oparu) a asi 12 procent lidí ve věku 14 až 49 má HSV-2. , známý jako genitální opar ( McQuillan, 2018 ). A i když to může být nepříjemné, projevovat se ve všech špatných dobách , je dobré vědět, že existují léčby, které mohou ohniska zmírnit nebo dokonce předcházet.

Životně důležité orgány

 • Acyklovirová mast se používá k léčbě oparu (herpes labialis), jakož i genitálního oparu
 • Je nejúčinnější, když se použije, jakmile ucítíte první příznaky ohniska.
 • Acyclovir je také k dispozici ve formě krému, ale krém by se neměl používat k léčbě genitálního oparu
 • V některých případech poskytovatel zdravotní péče doporučuje perorální antivirotika, aby se snížila frekvence a závažnost ohnisek.

Jednou standardní léčbou je acyklovirová mast. V tomto článku vám poskytneme všechny podrobnosti, které potřebujete o masti acykloviru a dalších možnostech léčby a prevence vašeho oparu.

Co je mast acyklovir?

Acyclovirová mast (značka Zovirax) je antivirotikum, které působí zastavením množení viru herpes simplex ve vašich buňkách. A i když tato antivirová léčba může zmírnit příznaky ohnisek a zkrátit jejich dobu, je tu žádná trvalá léčba na opar ( Spruance, 2002) .

reklama

jak velký by měl být penis

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistit více

Herpetické viry spí uvnitř vašeho těla a mohou se probudit a způsobit ohnisko. Zatímco spouštěče se mohou u každého lišit a někdy je obtížné je identifikovat, některé věci mohou zvýšit vaše šance na výskyt oparu ( Saleh, 2020 ).

Co spouští ohniska oparu?

Pokud jste už nějakou dobu měli opar, možná jste identifikovali věci, které způsobují, že se váš opar objevuje. Mezi nejznámější spouštěče herpesu patří věci, které stresují vaše tělo, například nedostatek spánku nebo dokonce nachlazení. Zatímco vaše tělo není v kontaktu s nějakým jiným stresem, váš imunitní systém je v podstatě rozrušený a umožňuje vašemu oparu probudit se. Proto se jim říká opary nebo puchýře - protože se často objevují, když máte rýmu nebo horečku.

Mezi další běžné spouštěče patří:

 • Únava ( Worrall, 2009 )
 • Emoční stres (Worrall, 2009)
 • Vystavení slunečnímu záření ( Rooney, 1992 )
 • Fyzický stres (zranění nebo nemoc)
 • Hormonální změny (například získání menstruace)
 • Snížená imunitní funkce (jako u lidí užívajících léky potlačující imunitu po transplantaci orgánů, u lidí léčených na rakovinu nebo u lidí, kteří mají HIV)

A zatímco herpes viry mohou být nejlépe známé tím, že způsobují opary a genitální opar existuje celá řada herpetických virů. Různé jsou zodpovědné za způsobování různých nemocí. Patří mezi ně plané neštovice a pásový opar, oční infekce, mono (nemoc líbání) a další. Klasické opary a genitální opary jsou obvykle způsobeny virem herpes simplex 1 (HSV-1) nebo virem herpes simplex 2 (HSV-2) ( Whitley, 1996 ).

Herpes: co potřebujete vědět o této rodině virů

8 minut čtení

Jak mohu léčit opar?

Máte možnosti, pokud jde o léčba oparu . Existuje také několik jednoduchých kroků k omezení šíření oparu.

Pravidlo č. 1: Ujistěte se, že je to vlastně opar.

Herpes má tendenci se objevovat v oblastech vašeho těla známých jako sliznice. To zahrnuje všechny vlhké skvrny vystavené na volném vzduchu (myslete na vnitřek nosu, rtů, očí, hlavy penisu a na vnější stranu pochvy). Pokud je vaše ohnisko daleko od úst (jako vaše tvář), nemusí to být ve skutečnosti herpes. Nejlepším řešením je, abyste se ujistili, že je ohodnocen lékařem.

Při prvním výskytu oparu (primární infekce) příznaky často zahrnují nejen opar. Mohou se u vás také objevit příznaky nachlazení, včetně horečky, únavy, bolestivých svalů a bolesti v krku. Děti, které dostanou opar poprvé, mohou mít otoky a bolesti dásní, potíže s polykáním a horečky (Saleh, 2020).

Pravidlo č. 2: Nedotýkejte se ho.

Dotek vředů může zvýšit pravděpodobnost šíření viru do dalších částí těla (nazývaných autoinokulace) nebo do dalších lidí. Nezapomeňte si často umýt ruce. Můžete také použít vatový tampon nebo dětskou postýlku na prsty (což je malá latexová rukavice jen pro váš prst) k nanesení krému nebo masti na postiženou oblast místo prstů, aby nedošlo k šíření viru do dalších oblastí ( Beauman, 2005 ).

Pravidlo č. 3: Užívejte léky.

Při prvním výskytu příznaků ohniska můžete použít antivirové léky, jako je acyklovir. Než se puchýře vůbec stanou viditelnými, můžete na své pokožce pocítit brnění nebo pálení. Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat lokální léky (jako je acyklovirový krém nebo mast), které se mají aplikovat na oblast léze ( MedlinePlus, 2020 ). Pokud jste již měli opar, měl by být snadno dostupný recept (Beauman, 2005).

Genitální herpes u mužů: příznaky a léčba

2 minuty čtení

Je důležité si uvědomit, že acyklovirová mast může být použita k léčbě genitálního oparu, ale obvykle nezmenšuje délku nebo závažnost ohnisek. Krém na acyklovir byste si neměli nanášet na genitálie, protože může dráždit tyto části těla.

Pokud trpíte častými nebo závažnými ohnisky, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit vyzkoušet léky na předpis, které se užívají ústy. Existuje několik možností, včetně acykloviru, famcikloviru a valacykloviru (značka Valtrex). Studie prokázaly, že perorální antivirotika na opar mohou zkrátit trvání epizod lézí a bolesti přibližně o jeden den ( Jensen, 2004 ). Váš poskytovatel zdravotní péče si vybere možnost, která je pro vás nejlepší.

Jaké jsou vedlejší účinky masti acykloviru?

Místní mast z acykloviru je obvykle dobře snášena. Pokud používáte lokální mast k léčbě herpes labialis, mohou se u vás vyskytnout nepříznivé účinky, včetně pálení, svědění a brnění, pokud použijete ošetření nebo suchou, šupinatou pokožku v této oblasti (MedlinePlus, 2020). Tyto nežádoucí účinky obvykle rychle vymizí.

Ve vzácných případech se u některých lidí může vyskytnout alergická reakce na acyklovir. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste někdy měli alergickou reakci při užívání jiných antivirových léků (jako je valacyklovir nebo famciklovir) (MedlinePlus, 2020). Mezi příznaky alergické reakce patří náhlý otok rtů, obličeje nebo úst, kopřivka, svědění a potíže s dýcháním. Pokud se u Vás objeví příznaky alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Místní mast z acykloviru je určena pouze k vnějšímu použití (neměli byste ji spolknout). Uchovávejte tento výrobek mimo dosah dětí a používejte jej pouze v souladu s lékařskou radou, kterou jste dostali od zdravotnického pracovníka.

Acyclovir: použití, vedlejší účinky, interakce a dávkování

5 minut čtení

Jaké jsou alternativní možnosti léčby orálního / genitálního oparu?

Existuje volně prodejný lék známý jako docosanol (značka Abreva), který je schválen FDA pro léčbu oparů na rtech a nosu. Jedna studie ukázala, že zkrátila trvání ohnisek z pěti dnů na přibližně čtyři dny a byla dokonce o něco účinnější než placebo při prevenci ohnisek u lidí, kteří ji aplikovali při prvních příznacích oparu ( Pytle, 2001 ).

Existují zprávy, že světelná terapie (v zásadě použití různých typů světel nebo laserů) může pomoci snížit ohniska oparu. Doposud však bylo provedeno jen několik malých studií k vyhodnocení účinnosti této léčby. I když jedinými hlášenými nežádoucími účinky byla bolest nebo pocit pálení na ošetřovaném místě, nebyl hodnocen dostatek lidí, kteří by mohli s jistotou říci, že léčba fungovala ( Lotus, 2020 ).

Existují tvrzení, že všechny druhy bylinných produktů, včetně všeho od echinacey a zinku, až po včelí produkt propolis a aloe, mohou snížit vaše šance na propuknutí oparu nebo zkrátit trvání nebo závažnost ohniska, jakmile se u vás objeví. Výzkum těchto alternativních možností bohužel nenaznačuje, že fungují ( Perfektní, 2005 ).

Naštěstí však můžete udělat několik věcí, které by mohly snížit vaše šance na propuknutí.

Jak mohu snížit svoji šanci na propuknutí oparu?

Je důležité vyhnout se známým spouštěčům, kdykoli je to možné. Pokud jste dosud nezjistili, co způsobilo vaše ohniska, zkuste si vést deník:

 • Potraviny, které jíte
 • Kolik spánku každou noc dostanete
 • Kolik alkoholu vypijete
 • Vaše úrovně stresu
 • Jakékoli hormonální změny, které byste mohli zažívat
 • Jakékoli vystavení nadměrnému slunečnímu záření

Když pocítíte první příznaky ohniska oparu (obvykle popsaného jako pocit brnění nebo pálení v oblasti, kde obvykle propuknou), můžete použít lokální antivirové léky, jako je acyklovir. Pamatujte, že můžete použít mast pro genitální herpes nebo orální herpetické infekce, ale měli byste používat pouze krém pro orální opar (nepoužívejte jej na genitální oblast) (MedlinePlus, 2020).

l-citrulin nebo l-arginin

Pokud máte častá ohniska, můžete si s lékařem promluvit o pokusu o orální podání antivirové léky . Některé studie ukazují, že ve srovnání s placebem mohou urychlit hojení oparu. Spruance, 2003 ).

Pokud jste těhotná nebo kojíte, váš poskytovatel zdravotní péče zváží rizika užívání těchto léků proti jakékoli výhodě. Infekce virem Herpes simplex obvykle nejsou během těhotenství nebezpečné, ale existují případy, kdy mohou být. Zdravotnický pracovník může rozhodnout, zda potřebujete užívat tento lék ( McCormack, 2019 ). Bylo prokázáno, že antivirové léky, jako je acyklovir, užívané ústy, procházejí placentou, ale dosud neexistují důkazy o tom, že by léky způsobovaly škodu.

Reference

 1. Beauman JG. Genitální opar: recenze. Americký rodinný lékař. 72 (8): 1527-34. PMID: 16273819. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16273819/
 2. DailyMed - mast ACYCLOVIR. (2018). NIH, Americká národní lékařská knihovna. Citováno 5. ledna 2021 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm?setid=ce3d5e8b-9401-40be-8ce7-4ea42113f4ab
 3. Hollier, L. M. a Eppes, C. (2015). Genitální herpes: perorální antivirová léčba. Klinické důkazy BMJ, 2015 , 1603. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389798/
 4. Jensen LA, Hoehns JD, Squires CL. Perorální antivirotika pro akutní léčbu recidivujícího herpes labialis. Annals of Pharmacotherapy; 38 (4): 705-9. doi: 10,1345 / aph. 1D285. Epub 2004 13. února. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14966254/
 5. Lotufo, M. a kol. (2020) Účinnost fotodynamické terapie na léčbu herpes labialis: Systematický přehled. Fotodiagnostika a fotodynamická terapie, 29 : 101536. doi: 10.1016 / j.pdpdt.2019.08.018. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31648056/
 6. McCormack, A. L., Rabie, N., Whittemore, B., Murphy, T., Sitler, C., & Magann, E. (2019). Hepatitida HSV v těhotenství: přehled literatury. Porodnický a gynekologický průzkum, 74 (2), 93–98. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30756123/
 7. McQuillan G, Kruszon-Moran D, Flagg EW, Paulose-Ram R. (2018). Prevalence viru herpes simplex typu 1 a typu 2 u osob ve věku 14–49 let: USA, 2015–2016. NCHS Data Brief, č. 304 . Hyattsville, MD: Národní centrum pro statistiku ve zdravotnictví. Citováno z https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db304.htm#Suggested_citation
 8. Informace o lécích MedlinePlus: Acyklovir aktuální. (2016). NIH, Americká národní lékařská knihovna . Citováno 5. ledna 2021 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a606001.html
 9. Perfect, M. M. a kol. (2005) Využití doplňkové a alternativní medicíny k léčbě genitálního oparu. Herpes, 12 (2): 38-41. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16209859/
 10. Rooney, J.F., et al. (1992) UV záření indukovaná reaktivace viru herpes simplex typu 2 a prevence acyklovirem. Journal of Infectious Disease; 166 (3): 500-6. doi: 10,1093 / infdis / 166,3,500. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1323616/
 11. Sacks, S. L. a kol. (2001) Docosanol 10% Cream Study Group. Klinická účinnost topického dokosanolu 10% krém na herpes simplex labialis: Multicentrická, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie. Časopis Americké dermatologické akademie; 45 (2): 222-30. doi: 10,1067 / mjd.2001.116215. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11464183/
 12. Saleh, D. a kol. (2020). Herpes simplex typu 1. StatPearls . Citováno 5. ledna 2021 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482197/
 13. Spruance, S. L., Jones, T. M., Blatter, M. M., Vargas-Cortes, M., Barber, J., Hill, J. a kol. (2003). Vysoká dávka, krátkodobá, časná léčba valaciklovirem pro epizodickou léčbu oparů: výsledky dvou randomizovaných, placebem kontrolovaných multicentrických studií. Antimikrobiální látky a chemoterapie, 47 (3), 1072–1080. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC149313/
 14. Spruance SL, Nett R, Marbury T, Wolff R, Johnson J, Spaulding T. Acyclovir krém pro léčbu herpes simplex labialis: výsledky dvou randomizovaných, dvojitě zaslepených, multicentrických klinických studií kontrolovaných vehikulem. Antimikrobiální látky pro chemoterapii; 46 (7): 2238-43. doi: 10,1128 / aac.46.7.2238-2243.2002. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12069980/
 15. Worrall G. (2009). Herpes labialis. Klinické důkazy BMJ. 2009 : 1704. PMID: 21726482; PMCID: PMC2907798. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16926356/
 16. Whitley RJ. Herpesviry. (1996). In: Baron S, redaktor. Lékařská mikrobiologie . 4. vydání. Galveston (TX): Lékařská pobočka University of Texas v Galvestonu; 1996. Kapitola 68. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8157/
 17. Xu, F. a kol. (2006). Trendy v séroprevalenci viru herpes simplex typu 1 a typu 2 ve Spojených státech. JAMA, 296 (8), 964-73. doi: 10,1001 / jama.296.8.964. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16926356/
Vidět víc