Cvičení aktivního rozsahu pohybu

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
průměrná velikost mužského pennisu

CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co jsou cvičení aktivního rozsahu pohybu?

Cvičení aktivního rozsahu pohybu pomáhají zlepšit funkci kloubů. Rozsah pohybu je, jak daleko můžete pohybovat klouby v různých směrech. Tato cvičení vám pomohou rozhýbat každý kloub v plném rozsahu jeho pohybu. Pohyb může pomoci udržet vaše klouby flexibilní, snížit bolest a zlepšit rovnováhu a sílu.

Co potřebuji vědět o cvičení aktivního rozsahu pohybu?

 • Proveďte cvičení, která vás váš poskytovatel zdravotní péče učí. Cvičte cvičení se svým poskytovatelem zdravotní péče, než je vyzkoušíte sami. Cvičte každý den nebo tak často, jak vám nařídí váš poskytovatel zdravotní péče.
 • Cvičení provádějte pokaždé ve stejném pořadí. Jděte od hlavy až k patě, abyste si zapamatovali sérii pohybů. Začněte protahováním krku. Poté procvičte další části těla v pořadí a pohybujte se směrem k nohám. Proveďte každou skupinu cviků na jednu stranu a poté proveďte stejné cviky na druhou stranu.
 • Pohybujte se pomalu, jemně a plynule. Vyvarujte se rychlých nebo trhavých pohybů.
 • Zastavte se, pokud cítíte bolest. Je normální, že zpočátku pociťujete určité nepohodlí. Pravidelné cvičení pomůže snížit nepohodlí v průběhu času.

Cvičení na krk:

Začáteční pozice: Můžete sedět nebo stát. Tváří vpřed. Vaše ramena by měla být rovná a uvolněná.Začáteční pozice
 • Náklon hlavy, dopředu a dozadu: Jemně skloňte hlavu a zkuste se bradou dotknout hrudníku. Zvedněte bradu zpět do výchozí polohy. Zakloňte hlavu co nejvíce dozadu, abyste se dívali nahoru do stropu. Vraťte hlavu do výchozí polohy.
  Náklony hlavy
 • Náklon hlavy ze strany na stranu: Nakloňte hlavu na stranu a ucho přibližte k rameni. Nezvedejte rameno k uchu. Držte rameno v klidu. Vraťte hlavu do výchozí polohy.
  Hlava se naklání ze strany na stranu
 • Otáčení hlavy: Otočte hlavu a podívejte se přes rameno. Nakloňte bradu dolů a zkuste se jí dotknout ramene. Nezvedejte rameno k bradě. Znovu čelem dopředu.
  Hlava se otáčí

Cvičení na ramena a lokty:

Začáteční pozice: Postavte se nebo sedněte. Držte paži rovně dolů na vaší straně. Otočte dlaně směrem k tělu. Nejlepší je použít židli bez područek, pokud sedíte.

 • Pohyb ramen nahoru a dolů: Zvedněte paži dopředu a poté nahoru nad hlavu. Zkuste ji zvednout tak, aby se vaše vnitřní paže dotýkala ucha. Vraťte paži zpět na bok. Vraťte jej co nejdále za vaše tělo. Vraťte paži do výchozí polohy.
  Pohyb ramen nahoru a dolů
 • Pohyb ramen ze strany na stranu: Zvedněte paži do strany a pak nad hlavu co nejdále. Vraťte ruku na bok. Přetáhněte paži přes přední část těla a sáhněte na opačné rameno. Vraťte paži do výchozí polohy.
  Pohyb ramen ze strany na stranu
 • Rotace ramen: Zvedněte obě ramena nahoru k uším, jako byste se snažili pokrčit rameny. Spusťte je do výchozí polohy a uvolněte ramena. Vytáhněte ramena dozadu. Pak je znovu uvolněte. Rolujte rameny v hladkém kruhu. Poté otočte ramena do hladkého kruhu v druhém směru.
  Rotace ramen
 • Ohyby loktů: S dlaní směřující dopředu ohněte loket. Zkuste se konečky prstů dotknout ramene. Vraťte paži do výchozí polohy.
  Ohyby loktů

Cvičení paží a zápěstí:

Začáteční pozice: Sedni si. Ohněte loket a opřete předloktí o rovný povrch, jako je stůl nebo klín. Ujistěte se, že vaše zápěstí volně visí přes bok.

jak zvětšit kostičky
 • Ohyby zápěstí: Ohněte ruku zpět k zápěstí tak, aby prsty směřovaly ke stropu. Poté ohněte ruku dolů tak, aby prsty směřovaly k podlaze.
  Ohyby zápěstí
 • Rotace zápěstí: Pohybujte rukou ze strany na stranu. Poté otáčejte rukou v kruzích jedním směrem. Otáčejte rukou v kruzích opačným směrem.
  Rotace zápěstí
 • Dlaň nahoru, dlaň dolů: Zůstaňte ve stejné poloze, ale ohnutý loket si dejte na bok. Postavte se dlaní dolů. Otočte dlaň tak, aby směřovala nahoru ke stropu. Poté otočte dlaň tak, aby směřovala dolů.
  Dlaň nahoru Dlaň dolů

Cvičení rukou a prstů:

Začáteční pozice: Sedni nebo stůj. Položte ruku před sebe.

 • Ohyby prstů: Sevřete pěst. Poté ruku otevřete a uvolněte.
  Ohyby prstů
 • Šíření prstů: Otevřete ruku a natáhněte prsty co nejdále od sebe. Znovu spojte prsty.
  Roztažení prstů
 • Doteky prstů na palec: Jeden po druhém se dotkněte špičkou každého prstu polštářku palce.
  Doteky prstů na palec
 • Protažení od palce k dlani: Pohněte palcem a položte jej na dlaň. Posuňte jej znovu na stranu.
  Protahuje se palec do dlaně

Cvičení na kyčle a kolena:

Začáteční pozice: Pokud jste měli zranění nebo operaci kyčle, provádějte pouze cvičení kyčle podle pokynů vašeho poskytovatele zdravotní péče. Lehněte si na postel s rovnými a rovnými nohami.

jak nechat růst penus
 • Ohýbání kyčlí a kolen: Ukažte prsty u nohou. Pomalu ohněte koleno co nejblíže k hrudníku. Narovnejte nohu a vraťte ji do rovné polohy na posteli.
  Ohyby kyčlí a kolen
 • Zvedání nohou: Zvedněte nohu tak, aby vaše chodidlo bylo 6 až 12 palců (15 až 31 centimetrů) od postele. Držte jej několik sekund ve vzduchu. Vraťte nohu do postele.
  Zvedání nohou
 • Pohyb nohou ze strany na stranu: Ohněte nohu tak, aby vaše prsty směřovaly nahoru ke stropu. Posuňte nohu co nejdále do strany. Vraťte nohu doprostřed.
  Pohyb nohou ze strany na stranu
 • Rotace nohou, dovnitř a ven: Položte nohu na postel. Přetočte nohu doprostřed tak, aby se palec dotýkal postele. Pak vyhrňte nohu a snažte se, aby se váš nejmenší palec dotkl postele.
  Rotace nohou dovnitř a ven
 • Rotace kolen, dovnitř a ven: Lehněte si na záda na postel. Ohněte koleno tak, aby spodní část chodidla ležela na posteli. Posuňte patu směrem k hýždím. Vraťte nohu do výchozí polohy.
  Rotace kolen dovnitř a ven

Cvičení kotníků a nohou:

Začáteční pozice: Posaďte se na židli s oběma nohama na podlaze.

 • Ohyby kotníků: Držte prsty na podlaze a zvedněte patu co nejvýše. Snižte patu. Poté držte patu na podlaze a zvedněte prsty co nejvýše.
 • Rotace kotníku: Mírně zvedněte nohu z podlahy. Otáčejte kotníkem v kruzích. Poté otáčejte kotníkem v kruzích opačným směrem.

 • Ohyby prstů: Skrčte prsty dolů směrem k chodidlu (spodní části) nohy. Narovnejte je. Stočte je směrem ke stropu. Poté je znovu narovnejte.
 • Šíření prstů: Roztáhněte prsty na nohou. Dejte je znovu dohromady.

Kdy mám kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče?

 • Cítíte bolest, když cvičíte aktivní rozsah pohybu.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu, péče nebo cvičebního programu.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.