Acrochordon (kožní značky): co to je a proč se objevují?

Acrochordon (kožní značky): co to je a proč se objevují?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kožní štítky, také známé jako akrochordony, jsou měkké kousky extra kůže, které se objevují na těle. Mohou se objevit kdekoli, ale jsou obzvláště běžné v oblastech, kde se pokožka tře o kůži, například kolem podpaží, pod prsy a v oblasti třísla. Jsou také běžné na krku.

Naštěstí jsou kožní značky benigní (neškodné) výrůstky a ze zdravotních důvodů je není třeba odstraňovat. To znamená, že pokud vás otravují - například chytají za oblečení nebo šperky - nebo vás svědí nebo jsou neatraktivní, existují způsoby, jak je odstranit.

fungují pumpy na penis pro ed

Životně důležité orgány

 • Kožní štítky (akrochordony) jsou malé výrůstky normální kůže.
 • Tyto benigní (neškodné) léze lze obvykle nechat na pokoji.
 • Není jasné, co způsobuje kožní značky, které jsou častější u lidí s obezitou nebo nad 50 let.
 • Je poměrně snadné odstranit většinu značek kůže.

Co jsou to kožní značky?

Kůže značky jsou malé výrůstky normální kůže, obvykle připojené k tělu tenkou masitou stopkou zvanou stopka. Pohybují se v barvě od masově zbarvené po tmavě hnědou nebo načervenalou a mají tendenci mít oválný tvar a malou velikost (1 až 5 milimetrů - i když jsou možné i větší). Zatímco většina je bezbolestná, svědění a podráždění z kontaktu s oblečením, hrubou látkou nebo šperky některé lidi trápí.

Poznámka: Váš dermatolog nebo jiný zdravotnický pracovník může označit štítek na kůži jako akrochordon nebo jiný název, jako je fibroepiteliální polyp, měkký fibrom nebo kožní papilom nebo štítek.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Kdo dostane kožní štítky?

Štítky na kůži jsou běžné, zejména u dospělých nad 50 let, jejichž pokožka v průběhu let přirozeně ztratila část své pružnosti - takže je méně pravděpodobné, že se vrátí na místo. Podle American Osteopathic College of Dermatology (AOCD), téměř polovina všech dospělých má alespoň jednu z těchto lézí někde na těle.

Zatímco u mužů i žen je stejně pravděpodobné, že si vytvoří kožní štítky, určité podmínky riziko zvyšují. Patří mezi ně obezita, diabetes nebo metabolický syndrom nebo dědičná genetická dispozice k rozvoji lézí.

Co způsobuje kožní značky?

Lékaři a vědci se stále snaží přijít na to, proč lidé dostávají kožní značky. Zatímco příčiny zůstávají mlhavé a do značné míry nepotvrzené, existuje několik populárních teorií.

Co je melanin? Co melanin dělá v těle?

6 minut čtení

Široce rozšířená víra je, že kožní značky jsou pravděpodobně způsobeny třením, přičemž podráždění kůže se tře o kůži, což vede k nahromadění další tkáně. Tato teorie může pomoci vysvětlit, proč jsou acrochordony tak běžné v záhybech těla - a je větší pravděpodobnost, že se rozvinou u lidí, kteří mají nadváhu nebo obezitu, protože nadváha pravděpodobně znamená mít více kožních záhybů.

Vývoj kožních značek byl spojen s inzulínovou rezistencí, běžným problémem cukru v krvi. Podle této teorie hyperinzulinemie (přebytek inzulínu v krvi, ke kterému dochází v reakci na přebytek cukru v krvi) aktivuje receptory růstových faktorů inzulínu. Ty zase spouštějí růst keratinocytů a fibroblastů - dvou typů buněk zapojených do zánětu a opravy a regenerace kůže ( González-Saldivar , 2017).

Je pozoruhodné, že se z inzulínové rezistence může vyvinout prediabetes a nakonec diabetes typu 2 - onemocnění, které řada studií v průběhu času zjistila, je spojeno s kožními značkami.

Dalším běžným stavem spojeným s kožními značkami je infekce lidským papilomavirem (HPV). Několik studií prozkoumalo tuto asociaci, včetně italské výzkumné studie z roku 2018, která zjistila, že u 20 zkoumaných lidí s kožními značkami obsahovalo 50% lézí HPV (Dianzani, 2018). Další informace o HPV naleznete zde.

Můžete dostat dostatek vitaminu D ze slunce?

4 minuty čtení

Kožní značky jsou během těhotenství běžné kvůli změnám v hormonálních změnách, zejména ve druhém trimestru, ale po skončení těhotenství mají tendenci mizet.
Lidé se vzácnou dědičnou poruchou, Birt-Hogg-Dubeovým syndromem, mívají spolu s dalšími kožními a lékařskými problémy mnoho kožních štítků.

Jaké jsou možnosti ošetření kožních značek?

Obvykle není důvod k odstranění kožního štítku, pokud vás jeho vzhled nebo dojem neobtěžují. Pokud však chcete, aby to zmizelo, je třeba zvážit možnosti profesionální a dokonce i domácí léčby.
V ideálním případě provede dermatolog nebo speciálně vyškolený zdravotnický pracovník po projednání výhod a nevýhod každého přístupu jeden z následujících postupů. Je důležité vzít v úvahu proměnné, jako je velikost a umístění kožního štítku, stejně jako riziko jizev.

(Upozornění: léze kdekoli na víčku nebo v jeho blízkosti si zaslouží zvláštní péči. Chcete-li chránit svůj zrak, je rozumné nechat tuto oblast ošetřit pouze oftalmologem nebo očním specialistou.)

Mezi oblíbené procedury patří:

 • Kauterizace : Malé a povrchové kožní štítky se spalují pomocí elektrolýzy, což je léčebný postup zahrnující teplo a elektrický proud.
 • Kryochirurgie (zmrazení): Pomocí sondy obsahující tekutý dusík poskytovatel zdravotní péče zmrazí kožní značku a bezbolestně ji odstraní skalpelem. Toto je považováno za velmi efektivní způsob, jak odstranit jednu značku kůže při jedné návštěvě.
 • Scissor (snip) excision: S tímto přístupem poskytovatel zdravotní péče odřízne menší kožní značky pomocí nůžek Iris s krátkou čepelí. Dokud je kožní štítek malý, není k znecitlivění oblasti předem nutná žádná anestézie. Pokud je značka na kůži na větší straně, může poskytovatel zdravotní péče doporučit injekci základny lokálním anestetikem a poté značku oholit nebo odstřižit.

Většinou, pokud není pochyb o diagnóze, tyto postupy nezahrnují biopsii tkáně a jsou to jednoduché jednorázové návštěvy v kanceláři.

Jak zvrátit stárnutí: věci, které můžete udělat dnes

4 minuty čtení

jak zadržet ejakulaci

I když je obvykle lepší nechat si při odstraňování kožního štítku poradit s dermatologem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem - ujistit se, že léze je ve skutečnosti akrochordon, a minimalizovat riziko krvácení a infekce - existují doma přístupy jako následující:

 • Zmrazte si to sami: Drogerie prodává produkty, které aplikujete doma, aby zmrazila štítek na pokožce tak, aby vypadl o sedm až deset dní později.
 • Twist and hold: Dermatolog na webu ACOD naznačuje, že to může fungovat (opět pouze v případě, že jste si jisti, že je to štítek kůže): očistěte oblast alkoholem, uchopte štítek kůže, otočte jej a podržte po celých 5 minut před vypuštěním. Značka kůže by měla v příštím týdnu odpadnout.

Závěr

Pro většinu lidí nestojí za to, aby se kožní značky odstranily. Ale je to osobní rozhodnutí. Někteří prostě chtějí, aby odešli kvůli tomu, jak vypadají nebo jak se cítí. A to je v pořádku.

Bez ohledu na to je vždy chytré věnovat pozornost tomu, co se děje ve vašem těle a na pokožce, a obrátit se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud si všimnete, že se kožní značka začíná výrazně měnit v barvě nebo velikosti.

Reference

 1. American Osteopathic College of Dermatology (AOCD). Skin Tags - Daily Do’s of Dermatology. Citováno z: https://www.aocd.org/page/SkinTags.
 2. Dianzani, C., Paolini, F., Conforti, C., Silvestre, M., Flagiello, F., & Venuti, A. (2018). Lidský papilomavirus ve značkách kůže: série případů. Dermatologie praktická a koncepční, 295–296. https://doi.org/10.5826/dpc.0804a08
 3. González-Saldivar, G., Rodríguez-Gutiérrez, R., Ocampo-Candiani, J., González-González, J. G., & Gómez-Flores, M. (2016). Kožní projevy inzulínové rezistence: Od biochemického postoje ke klinické diagnostice a léčbě. Dermatology and Therapy, 7 (1), 37–51. https://doi.org/10.1007/s13555-016-0160-3
 4. Hainer, B.L., Usatine, R.B. (2002, říjen). Elektrochirurgie kůže. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2002/1001/p1259.html
 5. Pandey A, Sonthalia S. Kožní štítky. [Aktualizováno 2020 1. června]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547724/
Vidět víc