Léčba akné: lokální, orální, procedury a přírodní prostředky

Léčba akné: lokální, orální, procedury a přírodní prostředky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je to akné?

Akné (akné vulgaris) jsou ty otravné pupínky, papuly, bílé tečky, černé tečky atd., Které si většina lidí spojuje s pubertou a nepříjemnými dospívajícími roky. Akné se může objevit ve vašich 30s, 40s, 50s a ještě později. Když k tomu dojde po 20–25 letech, nazývá se to akné dospělých. Jako nejčastější kožní problém ve Spojených státech je akné postihuje 40–50 milionů lidí kdykoli a téměř každý má někdy v životě akné (AAD, n.d.).

Životně důležité orgány

 • Akné je nejčastějším stavem kůže v USA a postihuje 40–50 milionů lidí v jakémkoli věku.
 • Akné se objevuje, když jsou póry ucpané přebytečným mazem a odumřelými kožními buňkami, což vede k zánětu a někdy k infekci.
 • Mezi příčiny akné patří mimo jiné hormony, stres, genetika, kosmetika a strava (mimo jiné).
 • Nejběžnějšími způsoby léčby akné jsou topické léčby (jako tretinoin nebo benzoylperoxid) nebo perorální léky (jako jsou antibiotika, antikoncepční pilulky a isotretinoin).

Akné je stav kůže, při kterém jsou kožní póry nebo vlasové folikuly ucpané olejem (mazem) a odumřelými kožními buňkami. To způsobuje zarudnutí a podráždění pokožky ve formě bělohlavé nebo černé tečky. V některých případech se ucpané póry infikují také bakteriemi kůže známými jako Propinové akné ( P. acnes ), což způsobuje ještě větší zánět. Ženy v USA bývají náchylnější k akné dospělých než muži, s přibližně 12–22% žen mít akné pro dospělé, zatímco tímto onemocněním trpí pouze 4–6% mužů (Tanghetti, 2014). I když to není nebezpečné, akné může způsobit trvalé zjizvení, problémy s sebeúctou a sebevědomím, depresi a úzkost.

Co způsobuje akné?

Na akné může mít vliv několik faktorů, včetně hormonální nerovnováhy, stresu, stravy, genetiky, kosmetiky, hygienických návyků, léků, tření a základních zdravotních stavů (AAD, n.d.).

kolik l citrulinu mám brát na ed

Hormonální nerovnováha

Hormony hrají významnou roli v akné dospělých. Pokud se změní vaše hormonální rovnováha, může se vám objevit akné. Pokud mají ženy abnormální poměr estrogenů k androgenům (mužským hormonům), může se u nich vyvinout akné. Androgeny jsou často zodpovědné za akné u žen, protože zvyšují množství oleje produkovaného pokožkou, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku akné u žen. Ženy jsou náchylnější k hormonální nerovnováze, zejména kolem menstruace, během těhotenství nebo po něm, kolem (nebo během) menopauzy a po zahájení (nebo ukončení) antikoncepčních pilulek.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

přes pult tvrdé na prášky
Zjistěte více

Stres

Existuje jednoznačná souvislost mezi stresem a akné dospělých. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje určité hormony, které stimulují větší produkci oleje. Tento zvýšený obsah oleje zvyšuje pravděpodobnost vzniku akné.

Strava

Strava může mít vliv na akné, ale mýtus, že mastné jídlo způsobuje akné, je špatný. Některé studie ukazují, že dodržování stravy s nízkým glykemickým indexem může akné zlepšit. Potraviny s nízkým glykemickým indexem zahrnují většinu čerstvé zeleniny, některé čerstvé ovoce, fazole, čočku a celozrnné výrobky. Všechno, co jíte, do jisté míry mění množství cukru (glukózy) v krvi. Jídla, která způsobují vysokou hladinu cukru v krvi, mají vysoký glykemický index, zatímco potraviny s nízkým glykemickým indexem příliš nezvyšují hladinu cukru v krvi. Některé výzkumy zabývající se změnami akné při úpravě stravy zjistily, že konzumace potravin s nižšími glykemickými indexy může akné zlepšit. Teorie spočívá v tom, že pokud máte cukrový hrot, vylučujete z pokožky více olejů a zvyšujete zánět. Jiné studie naznačují, že konzumace kravského mléka (nikoli však jogurtu nebo sýra) zvyšuje riziko vzniku akné. Vědci potřebují další výzkum zabývající se vztahem mezi stravou a akné, než učiní definitivní dietní doporučení.

Genetika

Pokud měli vaši rodiče nebo sourozenci akné, je pravděpodobnější, že je budete mít také.

Kosmetika

Některé výrobky na vlasy nebo výrobky pro péči o pleť mohou akné zhoršovat, zejména pokud jsou mastné nebo mají tendenci ucpávat póry. Při nákupu kosmetiky pro vlasy a pokožku vyhledejte produkty, které mají na štítku následující výrazy:

 • Nekomedogenní
 • Bez oleje
 • Neagenogenní
 • Neupchejte póry

Před spaním si také vždy nezapomeňte odličovat.

Hygienické návyky

Mnoho lidí věří, že akné je výsledkem špinavé kůže, ale není to pravda. Pokud si příliš vyčistíte obličej, zvýší se vaše šance na akné. Mytí obličeje několikrát denně, drhnutí obličeje a intenzivní otírání obličeje po cvičení jsou všechny návyky, které mohou dráždit pokožku a vést k tvorbě akné. Opláchněte si obličej jemným čisticím prostředkem a osušte jej. Nenechávejte příliš suchou pokožku. Použití nekomedogenního zvlhčovače může pomoci udržet vaši pokožku čistou.

volně prodejné pilulky na erektilní dysfunkci, které fungují

Vedlejší účinky léků

Některé léky (jako kortikosteroidy, antidepresiva, léky proti záchvatům a některé typy antikoncepčních pilulek) mohou způsobují akné jako jeden z jejich vedlejších účinků (OWH, 2018). Pokud užíváte léky, o kterých si myslíte, že mohou způsobovat (nebo zhoršovat) vaše akné, nezapomeňte se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Tření

Opakovaný tlak nebo tření na kůži, například z helmy, popruhů podprsenky nebo batohu, může vést ke konkrétním oblastem akné.

Základní zdravotní stav

Akné může být někdy známkou základního zdravotního stavu, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS). V tomto případě, jakmile je zdravotní stav diagnostikován a léčen, akné často zmizí.

Možnosti léčby akné

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho účinných možností léčby akné dospělých. Ne každá léčba však funguje u každého člověka a najít tu nejlepší volbu pro vás může nějakou dobu trvat. Některé terapie jsou k dispozici na přepážce (OTC), zatímco jiné mohou vyžadovat lékařský předpis nebo postup. Léčba se může lišit v závislosti na vašem věku a závažnosti akné a může trvat několik týdnů, než uvidíte výsledky. Úrovně závažnosti zahrnují (OWH, 2018):

 • Mírné akné: několik pupínků, bělohlavých a černých teček na obličeji a / nebo jiných částech těla (hrudník, záda, ramena atd.)
 • Mírné akné: pupínky, bílé tečky, černé tečky a papuly, které pokrývají ¼ až ¾ obličeje a / nebo jiných částí těla (hrudník, záda, ramena atd.)
 • Těžké akné: rozsáhlé akné a hluboké cysty nebo uzlíky, výrazný zánět kůže, bolest nebo citlivost a / nebo zjizvení

Aktuální léčba

Topické léky lze aplikovat přímo na kůži jak k léčbě ohniska, tak k prevenci tvorby nového akné. Mohou být použity samostatně nebo v kombinaci s jinými léky. Možnosti zahrnují (Zaenglein, 2016):

kde koupit testosteronový krém volně prodejný
 • Benzoylperoxid : Benzoylperoxid působí tak, že zaútočí na P. acnes bakterie, které žijí na pokožce a mohou způsobit akné. Snížením přítomnosti této bakterie může benzoylperoxid zlepšit vaše akné, někdy již pět dní po zahájení léčby. Benzoylperoxid je dostupný v koncentracích od 2,5% do 10% a ve formě myček, pěn, krémů nebo gelů. Někdy se kombinuje s jinými topickými nebo orálními způsoby léčby. Mezi vedlejší účinky patří podráždění kůže, barvení nebo bělení látky a alergické reakce.
 • Lokální antibiotika : Lokální antibiotika fungují nejen napadením bakterií, které přispívají k akné, ale také proto, že mnoho z těchto léků má také protizánětlivé účinky. Často se používají v kombinaci s benzoylperoxidem, protože samotné použití topických antibiotik může vést k rezistenci na antibiotika. Nejběžněji používanými antibiotiky jsou klindamycin a erythromycin. Obecně platí, že většina lidí tyto léky dobře snáší.
 • Aktuální retinoidy : Aktuální retinoidy jsou léky vyrobené z vitaminu A (retinol). Studie prokázaly, že retinoidy jsou velmi účinné při léčbě akné tím, že ucpávají póry, snižují produkci oleje a snižují zánětlivou reakci. Jsou užitečné jak při řešení erupcí akné, tak při udržování čisté pokožky. Tři nejčastěji používané topické retinoidy jsou tretinoin, adapalen a tazaroten. Mezi vedlejší účinky patří suchost, loupání, podráždění a zarudnutí. Retinoidy vás také mohou zvýšit citlivost na slunce a vyšší pravděpodobnost popálení. Podle USA Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), některé retinoidy patří do kategorie těhotenství C. To znamená, že neexistují dobré studie u těhotných žen a retinoidy by se měly během těhotenství používat pouze tehdy, pokud potenciální přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod (FDA, 2014).
 • Kyselina azelaová : Kyselina azelaová 20% působí na uvolnění pórů, zabíjení kožních bakterií a zlepšení zánětu. Může být použit samostatně nebo v kombinaci s lokálními antibiotiky. Mezi nežádoucí účinky patří změna barvy kůže a podráždění.
 • Kyselina salicylová : Některé studie ukazují, že kyselina salicylová pomáhá uvolňovat póry, ale klinické studie jsou omezené.
 • Dapsone : Dapsone 5% gel, pomáhá zmírnit zánět v akné. Jak to funguje, není dobře pochopeno, ale zdá se, že to funguje lépe u žen než u mužů. Mezi nežádoucí účinky patří zarudnutí, suchost a oranžově hnědé zbarvení kůže, které lze smýt. Je to kategorie těhotenství C.

Perorální léčba

Orální léčba se obvykle používá u lidí, jejichž akné nereaguje na topické léky nebo kteří mají středně závažné až závažné onemocnění. Orální terapie jsou pilulky užívané ústy a mají účinky na celé tělo (na rozdíl od topické léčby, která se aplikuje přímo na místo akné). Kvůli tomuto účinku na celé tělo mají orální léčby obvykle více vedlejších účinků než topické léky a obvykle se nepoužívají jako první volba pro léčbu akné. Perorální léky zahrnují antibiotické pilulky, orální antikoncepci, antiandrogenní látky, jako je spironolakton a isotretinoin.

 • Antibiotika : Perorální antibiotika se používají u lidí se středně těžkým až těžkým akné. Typicky se nejprve vyzkouší tetracyklinová třída antibiotik. Tato třída zahrnuje doxycyklin a minocyklin. Tetracykliny mají antibiotické i protizánětlivé vlastnosti, díky nimž jsou užitečné při léčbě akné. Mezi vedlejší účinky patří zvýšená fotocitlivost, podrážděný žaludek, průjem a změna barvy kůže. Těhotné ženy a děti do 8 let by tetracykliny neměly užívat. Některá další antibiotika, jako je erythromycin a azithromycin, se také někdy používají na akné u lidí, kteří nemohou používat tetracykliny. Mezi nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení a podrážděný žaludek. Perorální antibiotika by se měla používat co nejkratší dobu, aby se zabránilo rezistenci na antibiotika. Tyto léky jsou také často v kombinaci s jinými způsoby léčby jako benzoylperoxid nebo retinoidy ke snížení rizika rezistence na antibiotika (Zaenglein, 2016).
 • Antikoncepční pilulky : Antikoncepční pilulky mohou pomoci odstranit akné u žen obnovením rovnováhy estrogenů a jiných hormonů. Konkrétně jsou při akné nejužitečnější kombinované orální antikoncepce, což jsou antikoncepční pilulky, které obsahují jak estrogeny, tak progestiny. I když se antikoncepční pilulky často používají k prevenci těhotenství, mohou pomoci při léčbě akné snížením hladiny androgenu v kůži. Existují čtyři kombinované perorální antikoncepce, které jsou schváleny FDA pro léčbu akné u žen: estrogen a norgestimát (značka Ortho Tri-Cyclen), estrogen a norethindron (značka Estrostep), estrogen a drospirenon (značka Yaz) a estrogen a drospirenon a levomefolát (značka Beyaz) (Zaenglein, 2016). Po zahájení léčby může trvat několik měsíců, než uvidíte jakékoli účinky na akné. Antikoncepční pilulky by měly užívat pouze ženy, které nejsou těhotné a nechtějí otěhotnět. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří přibývání na váze, citlivost prsou a průlomové krvácení. U některých žen se vzácně mohou vyskytnout závažnější nežádoucí účinky, jako jsou krevní sraženiny a infarkty. Kvůli těmto rizikům se antikoncepční pilulky nedoporučují u žen starších 35 let.
 • Spironolakton : Spironolakton je další lék, který ovlivňuje hladinu hormonů u žen. Funguje tak, že blokuje androgeny v kůži. Spironolakton se obecně nepoužívá k léčbě akné u mužů, protože může vést k vývoji prsou u mužů. Podle Americké akademie dermatologie (AAD) spironolakton zlepšuje akné z 50–100% a během několika týdnů můžete začít pozorovat pokles výskytů vyrážky a mastnoty pokožky (AAD, n.d.). Mezi nežádoucí účinky patří bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace, citlivost prsů a zvětšení prsů. Spironolakton je také diuretikum, takže možná zjistíte, že musíte močit častěji. Může také ovlivnit hladinu draslíku, proto byste se měli vyvarovat užívání jakýchkoli doplňků draslíku během léčby spironolaktonem (AAD, n.d). A konečně, spironolakton se nedoporučuje těhotným ženám.
 • Isotretinoin (značka Accutane) : Isotretinoin je lék na předpis retinoidů, který se užívá ústy a používá se k němu více než 30 let k léčbě těžkého akné (Zaenglein, 2016). Tento lék léčí kožní bakterie, ucpané póry, zvýšenou produkci oleje a zánět. Asi 85% lidí vidí trvalé zúčtování jejich akné po jednom cyklu léčby isotretinoinem (AAD, n.d.). Může léčit těžké akné i středně silné akné, které nereagovalo na jiné terapie nebo nezpůsobilo jizvy a psychosociální potíže, jako je deprese, rozpaky atd. Léčba obvykle trvá 4–5 měsíců nebo déle. Je bezpodmínečně nutné, aby se všechny ženy v plodném věku vyhnuly otěhotnění před nebo během léčby isotretinoinem. Má vysoké riziko vrozených vad, takže ženy musí během léčby používat dvě formy antikoncepce a musí být ochotny je mít pravidelné těhotenské testy (Zaenglein, 2016). Mezi další možné vedlejší účinky patří suchá kůže, zánět očí, suché oči, sucho v ústech a nosu, pokožka citlivější na slunce a sucho, změny nálady, bolesti kloubů nebo svalů, problémy s játry a další (OSW, 2018). Před zahájením léčby isotretinoinem se poraďte se svým dermatologem a proberte rizika a přínosy.

Postupy

Studie se zabývaly několika postupy, které mohou pomoci s akné. I když mohou být data omezená, některé postupy mohou mít určitou výhodu, včetně:

 • Steroidní injekce : Pokud máte nodulární akné (akné, které tvoří cysty hluboko v kůži), může vám prospět injekce steroidních léků přímo do uzlin, které jim pomohou vyřešit. Tato terapie je účinná a běžně se používá u lidí s většími uzlinami akné, kteří nereagují na jinou léčbu. U těchto injekcí dochází ke zlepšení vzhledu a bolesti relativně rychle. Mezi vedlejší účinky patří ztenčení pokožky v oblasti injekce (AAD, n.d.).
 • Chemický peeling : Chemický peeling je minimálně invazivní procedura, která vám může pomoci s akné. Pracují tak, že používají drsné chemikálie k odstranění nejvzdálenější vrstvy pokožky, nebo se chemický peeling může prohloubit, v závislosti na síle peelingu. Chemické peelingy obvykle používají roztoky kyseliny salicylové, kyseliny glykolové nebo kyseliny retinové. Chemický peeling může zlepšit vzhled akné u některých lidí, ale výsledky jsou krátkodobé, a většina lidí potřebuje opakovanou léčbu (AAD, n.d.). V závislosti na síle slupky , nežádoucí účinky mohou zahrnovat změny zabarvení kůže, infekce a zjizvení (Chien, 2020).
 • Extrakce : Bílé tečky a černé tečky, které se nezlepší léčbou, může lékař odstranit pomocí speciálních nástrojů. Mezi vedlejší účinky patří potenciální zjizvení v místě extrakce.
 • Lasery / světelná terapie : Existuje několik různých laserových nebo světelných terapií na akné, včetně pulzního barvivového laseru, CO2 laseru, fotodynamické terapie, radiofrekvenční a další. Údaje jsou omezené a je zapotřebí více studií.

Přírodní prostředky

Mnoho domácích nebo přírodních léků na akné je venku, ale o těchto způsobech léčby existují omezené vědecké údaje. Některé léky jsou zaměřeny na příčiny akné, jako je snížení stresu, udržení hydratace, aby byla pokožka zdravá, a používání opalovacích krémů, aby nedošlo k poškození sluncem. Studie se také zabývaly úlohou, kterou může při akné hrát strava. Některé údaje naznačují, že vyhýbání se konzumaci mléka a konzumace stravy bohaté na nízkoglykemické potraviny mohou pomoci s akné. A konečně, omezené údaje naznačují, že olej z čajovníku, doplňky zinku, probiotika a rybí olej mohou zlepšit akné. Je zapotřebí dalšího výzkumu týkajícího se přírodních terapií.

Závěr

Zatímco akné může být frustrující, zejména u dospělých, je k dispozici mnoho způsobů léčby. Vaše akné může být léčeno, ale může trvat nějakou dobu, než najdete terapii, která vám nejlépe vyhovuje. Mírné akné se může zlepšit lokální léčbou zakoupenou v obchodě. Měli byste se však poradit s dermatologem, pokud vám akné způsobuje rozpaky nebo deprese, nezlepšuje se nebo způsobuje tmavé skvrny nebo jizvy.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Akné: Kdo dostane a způsobí. (n.d.) Citováno 31. března 2020 z https://www.aad.org/acne-causes
 2. Americká akademie dermatologie (AAD) - Tvrdohlavé akné? Hormonální terapie může pomoci. (n.d.) Citováno 31. března 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/acne/derm-treat/hormonal-therapy
 3. Americká akademie dermatologie (AAD) - Co může odstranit těžké akné? (n.d.) Citováno 31. března 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/acne/derm-treat/severe-acne
 4. Chien, A., & Kang, S. (2020). UpToDate - Photoaging. Citováno 26. března 2020, z https://www.uptodate.com/contents/photoaging#H4057564413
 5. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Retin-A Micro: Úplné informace o předepisování (leden 2014). Citováno 31 March 2020, z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/020475s021lbl.pdf
 6. Úřad pro zdraví žen (OWH) - akné. (2018). Citováno 31 March 2020, z https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/acne
 7. Tanghetti, E. A., Kawata, A. K., Daniels, S. R., Yeomans, K., Burk, C. T., & Callender, V. D. (2014). Pochopení zátěže akné dospělých žen. Časopis klinické a estetické dermatologie, 7 (2), 22–30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3935648/
 8. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris . Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037
Vidět víc

banneradss-2