Acne mechanica: příčiny, příznaky, léčba

Acne mechanica: příčiny, příznaky, léčba

obsah

  1. Co je akné mechanica?
  2. Příznaky akné mechanica
  3. Co způsobuje acne mechanica?
  4. Jak léčit akné mechanica
  5. Jak předcházet akné mechanica

Akné je podle American Academy of Dermatology (AAD) nejrozšířenějším kožním problémem mezi Američany. Až 50 milionů Američanů má akné, většina z nich jako teenageři nebo mladí dospělí, ačkoli se akné může objevit kdykoli v životě. (AAD, n.d. ).

Acne mechanica je forma akné vyvolaná třením nebo tlakem na kůži. Těsné oblečení, pokrývky hlavy, batohy a dokonce i popruh na kabelku mohou přispívat ke vzniku akné. Naštěstí se tento typ akné obvykle snadno léčí a předchází.

můžete získat zarostlé ochlupení

Čtěte dále a dozvíte se více o akné mechanica, včetně jejích příznaků, příčin a možností léčby.

Získejte slevu 20 $ na měsíční zkušební verzi vlastní péče o pleť

Vyzkoušejte naši personalizovanou péči o pleť na předpis z pohodlí vašeho domova.

Podrobnosti nabídky

Co je akné mechanica?

Akné mechanica je druh akné způsobené třením nebo tlakem na kůži. Může se vyskytnout kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytuje v oblastech, kde se těsné oblečení nebo jiné vybavení otírá o kůži, jako je obličej, krk, ramena, vnitřní strana stehen a záda ( Mazhar, 2019 ).

Tření a tlak mohou ucpat vaše póry, což vede k hromadění kožního mazu (olej), potu a bakterií. To může mít za následek akné na místech vystavených tření. Je to běžné u sportovců, kteří nosí helmy, ramenní vycpávky, řemínky pod bradou nebo ochranné pomůcky, které mohou dráždit pokožku.

jak zvýšit objem ejakulátu

V posledních letech vedlo používání pleťových masek také k nárůstu případů akné mechanica – běžně označovaných jako maskne . Horké a vlhké prostředí pod maskou může ovlivnit produkci mazu a bakterie žijící na vaší kůži – to může vést k novému akné nebo ke zhoršení vašeho stávajícího akné ( Spigariolo, 2022 ).

Příznaky akné mechanica

Hlavní příznaky akné mechanica jsou pupínky, černé tečky a bílé tečky . Pupínky vypadají jako papuly – malé, červené hrbolky na kůži, které mohou být citlivé na dotek. Mohou se také tvořit pustuly, které jsou podobné papulám, ale obsahují dát . V některých případech se mohou proměnit v hlubší formy akné, jako jsou uzliny a cysty (Mazhar, 2019).

Můžete si všimnout prasklin v oblastech, kde vaše pokožka zažívá největší tření, například na ramenou, kde spočívají popruhy batohu.

Lidé s akné mechanica mohou zaznamenat následující příznaky (Mazhar, 2019):

  • Podráždění kůže
  • Hrbolky nebo vyvýšené oblasti kůže
  • Akné, které sleduje vzor (například podél ramene, kde by spočíval popruh na batohu)
  • Dočasné výpadky, které mají známý spouštěč