8 způsobů, jak zjistit, zda plešatíte

8 způsobů, jak zjistit, zda plešatíte

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Když jste začali pociťovat plešatění mužského vzoru, není vždy snadné ho identifikovat. (A buďme upřímní - mnozí z nás se bojí vypadat příliš tvrdě.) Zde jsou některé z nejčastějších časných známek, které je třeba hledat, a nejdůležitější věci, které je třeba vědět - včetně toho, jak můžete zpomalit, zastavit a případně i znovu dorůst ztracené vlasy.

Životně důležité orgány

 • Mužské plešatění je běžné: Ve věku 35 let to zažijí téměř dvě třetiny amerických mužů.
 • Mužská plešatost má tendenci se vyvíjet třemi způsoby: ustupující vlasová linie, řídkost v koruně nebo celkové ztenčení (někdy se nazývá neviditelná plešatost).
 • Vypadávání vlasů je normální - každý den ztrácíme asi 100 vlasů.
 • Rychlejší spád však mohl znamenat vypadávání vlasů mužského typu.

Pokud trpíte vypadáváním vlasů mužského typu, existuje několik způsobů, jak tyto ztráty zastavit a zvýšit jejich růst. Obsahují:

 • Finasterid (značka Propecia). Tento orální lék je známý jako inhibitor 5-alfa-reduktázy. 5-alfa-reduktáza převádí testosteron na DHT. DHT je hormon odpovědný za vypadávání vlasů u mužů, kteří jsou geneticky náchylní ke ztrátě vlasů. Blokováním přeměny testosteronu na DHT může finasterid zabránit dalšímu vypadávání vlasů a může dokonce vlasy znovu růst. v jedna evropská studie u mužů léčených 1 mg finasteridu po dobu pěti let došlo k dalšímu vypadávání vlasů o 93% ve srovnání s muži, kteří užívali placebo (Kaufman, 2008). Finasterid také obnovuje růst vlasů u některých mužů: Jiná studie zjistila, že u 61% mužů došlo k mírnému až střednímu opětovnému růstu vlasů. Za zmínku stojí, že finasterid by neměly užívat ženy ani děti.
 • Minoxidil (značka Rogaine) . Tato kapalina nebo pěna se vtírá do pokožky hlavy dvakrát denně. Asi 60% mužů, kteří užívají minoxidil, vidí opětovný růst vlasů. Přesný mechanismus, jak minoxidil zastavuje vypadávání vlasů, je nejasný, i když se předpokládá, že zvyšuje průtok krve do vlasových folikulů. Minoxidil a finasterid však fungují lépe společně než kterýkoli jiný.
 • Zařízení pro terapii červeným světlem. Nízkoúrovňová laserová terapie (LLLT) je způsob léčby vypadávání vlasů schválený FDA. Tato zařízení přicházejí v podobě hůlky, kterou míříte na pokožku hlavy nebo čepici, kterou můžete nosit. Vyzařují konstantní červené LED světlo, o kterém se předpokládá, že snižuje zánět a zvyšuje průtok krve do vlasových folikulů. Podle a 2017 metaanalýza studií zveřejněno v Journal of the American Academy of Dermatology , minoxidil, finasterid a LLLT byly shledány lepšími než placebo při opětovném růstu vlasů a vědci dospěli k závěru, že jsou všechny účinné pro podporu růstu vlasů u mužů s vypadáváním vlasů mužského typu (Adil, 2017).
 • Šampon blokující DHT. Několik druhů šamponu tvrdí, že blokuje účinek DHT na miniaturizaci folikulů. Považují se za méně účinné než minoxidil nebo finasterid. Některé obsahují zinek, vitamin B12 nebo ketokonazol (účinná látka v šamponu proti lupům Nizoral). Předpokládá se, že ketokonazol může v kombinaci s finasteridem narušit účinky DHT na pokožku hlavy (Hugo Perez, 2004).
 • Ošetření PRP (plazma bohatá na destičky). Několik dermatologů a specialistů na náhradu vlasů nabízí toto ošetření, při kterém se pacientovi odebere vlastní krev a umístí se do centrifugy, aby se extrahovala plazma, která se poté vstřikuje do pokožky hlavy. Teorie spočívá v tom, že růstové faktory v krevních destičkách mohou urychlit růst vlasů. A Studie z roku 2017 zveřejněno v International Journal of Molecular Sciences zjistili, že léčba PRP zvýšila počet vlasů a celkovou hustotu vlasů ve srovnání s oblastmi ošetřenými placebem (Gentile, 2017).
 • Transplantace vlasů. Transplantace vlasů je chirurgický zákrok, který přesouvá vlasy z jednoho místa na pokožce hlavy na druhé. Chlupy na zádech a na bocích hlavy jsou odolnější vůči DHT, dokonce i do vysokého věku, než chloupky na temeni hlavy. Takže když jsou vlasy přesunuty ze stran pokožky hlavy do oblastí mužské plešatosti, mohou poskytnout dlouhodobé řešení.

Reference

 1. Adil, A. a Godwin, M. (2017). Účinnost léčby androgenetické alopecie: Systematický přehled a metaanalýza. Journal of the American Academy of Dermatology , 77 (1), 136–141. doi: 10.1016 / j.jaad.2017.02.054, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28396101
 2. Americká asociace pro vypadávání vlasů. (n.d.). Ztráta vlasů u mužů: Úvod. Citováno z https://www.americanhairloss.org/men_hair_loss/introduction.html
 3. Gentile, P., Cole, J., Cole, M., Garcovich, S., Bielli, A., Scioli, M.,… Cervelli, V. (2017). Hodnocení neaktivovaného a aktivovaného PRP při léčbě vypadávání vlasů: Úloha koncentrací růstového faktoru a cytokinů získaných různými systémy sběru. International Journal of Molecular Sciences , 18 (2), 408. doi: 10,3390 / ijms18020408, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28216604
 4. Hugo Perez, B. S. (2004). Ketocazol jako doplněk finasteridu v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Lékařské hypotézy , 62 (1), 112–115. doi: 10.1016 / s0306-9877 (03) 00264-0, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987703002640
 5. Kaufman, K. D., Rotonda, J., Shah, A., & Meehan, A. G. (2008). Dlouhodobá léčba finasteridem 1 mg snižuje pravděpodobnost rozvoje dalšího viditelného vypadávání vlasů u mužů s androgenetickou alopecií (vypadávání vlasů mužského typu). European Journal of Dermatology , 18 (4), 400–406. doi: 10.1684 / ejd.2008.0436, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18573712
Vidět víc