8 alergických léků pro úlevu od příznaků

8 alergických léků pro úlevu od příznaků

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Svědění očí, rýma, nikdy nemáte doma dostatek tkání - pokud máte sezónní alergie nebo alergie na životní prostředí, tyto pocity dobře znáte. Které léky na alergie jsou k dispozici a které vám s největší pravděpodobností poskytnou úlevu? Podívejme se.Jaké jsou různé typy léčby alergií?

Existuje mnoho věcí, které můžete pro své alergie vyzkoušet. Níže se podrobně podíváme na každou z nich, ale vaše možnosti spadají do těchto osmi obecných kategorií:

 1. Vyhýbání se alergenům
 2. Antihistaminika
 3. Dekongestanty
 4. Kombinované léky
 5. Modifikátory leukotrienů
 6. Stabilizátory žírných buněk
 7. Steroidy
 8. Imunoterapie

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyNalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistit více

Než prozkoumáme každý z nich, bude užitečné pochopit, co způsobuje alergie a jaké příznaky zahrnují.

Co jsou alergie?

Alergie je, když je imunitní systém vašeho těla citlivý na látku, kterou většina lidí nemá. Tato látka se nazývá alergen. Příznaky alergie se mohou objevit při dýchání, polykání nebo dotyku s alergenem, v závislosti na konkrétních alergiích ( Akhouri, 2019 ).Vaše alergické příznaky se budou lišit v závislosti na tom, kde je vaše expozice alergenu. Alergie většiny lidí ovlivňují jejich nos, dýchací cesty, oči a pokožku.

Většina lidí s alergiemi má některé z těchto běžných příznaků (Akhouri, 2019):

dělá rogaine práci pro ustupující vlasové linie
 • Kýchání
 • Postnatální kapání (hlen, který odtéká z vašich dutin do krku)
 • Rýma
 • Nosní kongesce (ucpání)
 • Sípání
 • Vyrážka
 • Svědění očí

Sezónní alergie jsou často zodpovědné za tyto příznaky, když jste vystaveni pylům stromů, trávě, plevelům a plísním. Tento typ alergie se nazývá alergická rýma. Jiné alergie mohou být na zvířata (většinou psy a kočky), jídlo a léky.

Kdo dostane alergii?

Počet alergiků se v posledních několika desetiletích neustále zvyšuje ( Schmidt, 2016 ).

Alergická rýma postihuje 15–30% lidí a má vysoké náklady na zdravotní péči a ztrátu produktivity práce. Vědci nyní uznávají, že alergie mohou ovlivnit celé tělo, nejen váš nos. Asi 20% alergiků má sezónní alergie, zatímco 40% alergiků má příznaky po celý rok (Akhouri, 2019).

Může se u vás objevit alergie v jakémkoli věku?

2 minuty čtení

Alergie se může vyvinout téměř v každém věku. Přesto máte vyšší riziko vzniku alergií, pokud máte následující (Akhouri, 2019):

 • Rodinná anamnéza alergických reakcí
 • Narozený muž
 • Mít vyšší socioekonomický status
 • Mít vyšší hladiny alergicky specifických složek v krvi (jako je typ protilátky nazývaný IgE)

Roli může hrát také vaše prostředí, zvláště pokud již máte citlivost na alergen a jste v mladém věku opakovaně vystaveni působení alergenu. I když dnes existuje mnohem více dětí s alergiemi, nejvíce alergií mají lidé ve věku 20 až 40 let. Jak stárnete, zdá se, že alergie se u mnoha lidí zlepšuje (Akhouri, 2019).

Jak víte, že máte alergii?

Nejlepší je navštívit lékaře, který vás důkladně posoudí. Pokud se k žádnému nedostanete, podívejte se na své příznaky, kdy se vyskytnou, jak často se vyskytují, jak dlouho trvají, jaké expozice jste měli a v čem jsou lepší nebo horší.

Lidé se sezónními alergiemi často po pobytu venku hlásí kýchání, rýmu a slzení očí. Lidé s chronickými alergiemi často říkají, že mají chronickou nosní kongesci, ucpaný nos a postnatální kapání. Jiní lidé si stěžují, že mají příznaky alergie ze spouštěčů, jako jsou psí lupy, cigaretový kouř, plísně, parfémy, pyl a vlhkost.

Pokud dýcháte hlavně ústy, často čicháte nebo si čistíte hrdlo nebo máte tmavé kruhy pod očima, můžete trpět alergiemi. (Akhouri, 2019).

můžete prasknout puchýř

Jak tělo reaguje na alergeny?

Vaše tělo reaguje na alergeny vytvořením proteinu zvaného IgE ve vašem imunitním systému, který alergen zachytí. Tento protein poté říká speciálním buňkám nazývaným žírné buňky, aby uvolňovaly histamin a další zánětlivé chemikálie do krve. Histamin a tyto další chemikálie umožňují únik krevních cév. Tato netěsnost umožňuje ochranným imunitním buňkám zaútočit na alergen. Na druhé straně to také způsobí ucpání nosu, uslzené oči, svědění, kopřivku a otoky. Pokud k této reakci dojde v plicích, může to napnout vaše dýchací svaly, což ztěžuje dýchání ( Galli, 2012 ).

Nejnebezpečnější histaminová reakce se nazývá anafylaxe, která může být život ohrožující. Anafylaxe je, když se dýchání zastaví kvůli oteklé dýchací cestě. Když k tomu dojde, poklesne krevní tlak, krev se nedostane do orgánů a člověk může při neléčení zemřít ( Reber, 2017 ).

Anafylaxe je naléhavá situace a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Součástí léčby anafylaxe je epinefrin k otevření dýchacích cest. Někteří lidé nosí EpiPen, který si sami podávají injekci epinefrinu, pokud jsou diagnostikováni s těžkými alergiemi (Reber, 2017).

Většina lidí s alergiemi se však zabývá pouze alergickou rýmou. Co můžete udělat pro léčbu příznaků a přestat se cítit tak nešťastně? Podívejme se na léčbu, které jsme se dotkli výše.

1. Vyhýbání se alergenům

Nejpřímější léčbou alergické rýmy vyvolané prachem, srstí zvířat nebo sezónními alergiemi může být vyhýbání se. U některých lidí však není vždy možné vyhnout se alergenu nebo mohou vyžadovat určité změny životního stylu, včetně (Akhouri, 2019):

 • Lůžka snižující alergie nebo eliminující alergie (prostěradla, polštáře, potahy matrací)
 • Odstranění koberců a závěsů
 • Nemáte v domácnosti domácí mazlíčky nebo domácí mazlíčky s nízkou alergií
 • Použití vakua se speciálním vysoce účinným filtrem pevných částic (HEPA)

Některé běžné výrobky bez předpisu (OTC) mohou pomoci se specifickými příznaky alergie. Svrbivé, červené nebo vodnaté oči můžete léčit umělými slzami. Neobsahují žádný lék, ale místo toho pomáhají vyplavovat z očí alergeny. Jednou z populárních značek je Refresh. Podobný přístup můžete použít k léčbě mírného přetížení a hustého hlenu pomocí nosního spreje s fyziologickým roztokem nebo slanou vodou. Jednou značkou je Ayr (Akhouri, 2019).

2. Antihistaminika

Antihistaminika jsou k dispozici po mnoho let. Najdete je ve formě pilulek, očních kapek a nosních sprejů. Přicházejí jako předpis i OTC ( Scadding, 2017 ).

Jak fungují antihistaminika?

Téměř všechny příznaky alergie jsou způsobeny histaminem, takže má smysl, že je můžete léčit antihistaminem. Antihistaminika působí tak, že blokují uvolňování histaminu, zastavují otoky, svědění, zarudnutí a změny v nosu a sekreci dýchacích cest.

Starší i novější antihistaminika účinně řídí uvolňování histaminu a snižují příznaky alergie (Scadding, 2017).

Antihistaminové vedlejší účinky

Starší antihistaminika nebo léky první generace mohou způsobit ospalost. Tato kategorie zahrnuje známé OTC léky, jako je difenhydramin (Benadryl), chlorfeniramin (Chlor-Treimton) a hydroxyzin (Atarax). Proto mají tyto léky varování, aby po jejich užívání neřídily a nepoužívaly těžké stroje. Mohou také způsobit sucho v ústech, zácpu, zadržování moči (kde je těžké močit) a tachykardii (rychlý srdeční tep). Jejich účinek netrvá dlouho, takže je třeba je užívat častěji, aby zmírnily příznaky alergie. Novější nebo druhá a třetí generace antihistaminik mají nemravné vzorce, které trvají déle v těle a mají mnohem méně vedlejších účinků (Scadding, 2017; Akhouri, 2019).

Druhy antihistaminik

Orální OTC antihistaminika první generace (mohou vás ospatě) zahrnují (Akhouri, 2019):

 • Difenhydramin (Benadryl)
 • Bromfeniramin (alergie na Dimetapp)
 • Chlorfeniramin (Chlor-Trimeton)
 • Clemastine (Tavist)

Orální OTC druhá / třetí generace (nezpůsobí ospalost) včetně (Akhouri, 2019):

 • Cetirizin (Zyrtec)
 • Fexofenadin (Allegra)
 • Levocetirizin (Xyzal)
 • Loratadin (Claritin, Alavert)

Desloratadin (Clarinex) je další ospalý lék na orální alergii, který je k dispozici pouze na lékařský předpis. K dispozici je také antihistaminový nosní sprej na předpis s názvem Azelastin nasal (Astelin) (Akhouri, 2019).

3. Dekongestiva

Dekongestiva zmírňují ucpání nosu. Často se používají s antihistaminiky a jsou k dispozici ve formě pilulek, tekutin a nosních sprejů. Některé oční kapky jsou formulovány také jako dekongestiva ( Malone, 2017 ).

Jak fungují dekongestanty?

Alergická reakce může způsobit otok nosu a cév dýchacích cest a způsobit přetížení. Dekongestant odstraňuje ucpání zúžením krevních cév, snížením zánětu a otoku. To umožňuje více vzduchu volně se pohybovat po celé dýchací cestě, čímž se vám lépe dýchá.

Léčba příznaků alergie: běžné chyby

6 minut čtení

Dekongestující vedlejší účinky

Nežádoucí účinky jsou častější u orálních dekongestantů než u nosních dekongestantů. Zahrnují vedlejší účinky na trávení, jako je nevolnost a zvracení, neurologické vedlejší účinky, jako je úzkost, bolest hlavy, závratě a záchvaty, a problémy se srdcem, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, abnormální srdeční rytmy a infarkt (Malone, 2017).

Kdo by neměl brát dekongestanty?

Dekongestiva nejsou pro každého. Mezi ty, kteří by se jim měli vyhnout, patří:

 • Lidé se srdečními chorobami
 • Lidé s vysokým krevním tlakem
 • Lidé s cukrovkou
 • Lidé s onemocněním štítné žlázy
 • Muži se zvětšenou prostatou
 • Ti, kteří užívají inhibitory monoaminooxidázy (typ antidepresiva).

Tito lidé by se měli vyhnout dekongestantům, protože zužují krevní cévy a vytvářejí nebezpečnou situaci pro kohokoli s těmito stavy.

Není dobré používat dekongestiva delší dobu, ať už používáte perorální léky nebo nosní sprej. Dekongestivní nosní spreje mohou způsobit odskočení nosní kongesce, kde se ucpání vrátí ještě silnější (Akhouri, 2019).

Zdravotničtí pracovníci tvrdí, že tyto spreje nepoužívejte déle než jeden týden. Perorální dekongestiva přicházejí s několika potenciálně nebezpečnými vedlejšími účinky a většina zdravotnických pracovníků říká, že omezují vaše použití na 10 dní (Akhouri, 2019).

K dispozici jsou dekongestiva

Mezi typy dekongestantů patří (Malone, 2017; Akhouri, 2019):

Orálně OTC

bílý pupínek na penisu
 • Pseudoefedrin (Sudafed tablety nebo kapalina)
 • Fenylefrin (sudafovaný PE, neo-synefrin)

Dekongestivní nosní spreje

 • oxymetazolin (Afrin) nosní spreje

Protože pseudoefedrin může být zneužit, mnoho farmaceutických společností jej nahradilo fenylefrinem. Tyto produkty najdete na poličce v drogerii. Pokud konkrétně chcete pseudoefedrin, možná si jej budete muset vyzvednout v přepážce lékárny a předložit řidičský průkaz, i když je považován za volně prodejný (Malone, 2017).

4. Kombinované léky

Existují některé alergické léky, které kombinují jak antihistaminikum, tak dekongestivum k úlevě od mnoha příznaků alergie (Scadding, 2017).

Jak fungují kombinované léky?

Kombinované léky na alergii kombinují známé léky na alergii k blokování histaminu z více oblastí - úder dva za jednoho!

Kombinované léky vedlejší účinky?

Pokud jste citliví na některý z jednotlivých léků, můžete v kombinované léčbě alergií zaznamenat některé z běžných vedlejších účinků tohoto léku.

Typy kombinovaných léků na alergii

Existuje několik typů kombinovaných alergických léků. Tyto zahrnují:

Orálně OTC

 • Allegra-D: fexofenadin a pseudoefedrin
 • Alergie na Benadryl a sinus: difenhydramin a pseudoefedrin
 • Claritin-D: loratadin a pseudoefedrin
 • Zyrtec-D: cetirizin a pseudoefedrin

Perorální předpis:

 • Semprex-D: akrivastin a pseudoefedrin

Allegra vs. Claritin vs. Zyrtec pro alergie: co je pro vás nejlepší?

4 minuty čtení

5. Modifikátory leukotrienů

Antagonisté leukotrienových receptorů (LTRA) nebo modifikátory jsou perorální léky na předpis, které léčí příznaky nosní alergie a astma. Můžete je použít s jinými léky na alergie ( Pyasi, 2016 ).

Jak fungují LTRA?

Leukotrieny jsou uvolňovány žírnými buňkami a eosinofily (typ bílých krvinek) v reakci na alergickou látku nebo spouštěč. Způsobují zánět v těle, včetně otoku cév. Modifikátory nebo antagonisté leukotrienu pomáhají snižovat zánětlivý účinek leukotrienů (Pyasi, 2016).

Nežádoucí účinky LTRA

Nežádoucí účinky nejsou časté, ale mohou zahrnovat žaludeční nevolnost, pálení žáhy, horečku, ucpaný nos, kašel, vyrážku a bolest hlavy ( Choi, 2020 ).

LTRA léky

Druhy léků modifikujících leukotrien zahrnují:

 • Montelukast (Singulair)

6. Stabilizátory mastocytů

Stabilizátory žírných buněk jsou léčba alergie, která se dodává jako oční kapky nebo nosní spreje ( Zhang, 2016 ).

Jak fungují stabilizátory žírných buněk?

Žírné buňky jsou naplněny histaminem a dalšími chemikáliemi, které přispívají k alergickým reakcím. Alergeny se zachycují na alergickou protilátku IgE, která je na povrchu žírných buněk, což způsobuje, že žírné buňky uvolňují histamin a vedou k příznakům alergie (Zhang, 2016).

Nežádoucí účinky stabilizátoru žírných buněk

Stabilizátory žírných buněk jsou kapky nebo spreje a většina jejich vedlejších účinků je omezena na oblast, kde byly aplikovány. Mezi vedlejší účinky nosního spreje patří kašel, podráždění hrdla a kožní vyrážka (Zhang, 2017).

Dostupné léky na stabilizaci žírných buněk

Typy stabilizátorů žírných buněk:

masturbace předchází rakovině prostaty?
 • Cromolyn sodný (obecný Opticrom)
 • Lodoxamid-tromethamin (alomid)
 • Nedocromil (Alocril)
 • Pemirlast (Alamast)

7. Steroidy

Steroidy pomáhají snižovat záněty a otoky způsobené sezónními a chronickými alergickými reakcemi. Jsou k dispozici v mnoha různých formách: perorální pilulky nebo tekutiny, které spolknete, inhalátory na astma a topické přípravky včetně nosních sprejů, pleťových krémů nebo očních kapek. Některé vyžadují předpis a jiné je možné zakoupit přes přepážku (Scadding, 2017).

Výzkum ukazuje, že steroidní nosní spreje, dokonce i OTC verze, jsou pro snížení zánětu v nose mnohem účinnější než antihistaminika, i když jejich plný účinek může trvat několik dní ( Carr, 2017 ).

Jak fungují steroidy?

Steroidy snižují zánět a uklidňují imunitní systém před příliš silnou reakcí na alergen nebo spouštěč.

Steroidní vedlejší účinky

Steroidy fungují dobře, ale mohou mít mnoho vedlejších účinků. Nežádoucí účinky jsou výraznější, když se steroidy podávají orálně a po dlouhou dobu. Většina poskytovatelů zdravotní péče předepíše lokální steroidy, jako jsou inhalátory, nosní spreje a oční kapky na alergie. Existuje několik, které si můžete zakoupit přes přepážku. Nejběžnějšími vedlejšími účinky těchto lokálních steroidů na alergie jsou kašel, chrapot a plísňové infekce v ústech (Scadding 2017).

Dostupné léky na alergii na steroidy

Předepsané nosní spreje steroidy:

 • beklomethason (Beconase, Qnasl, Qvar)
 • mometason (Nasonex)
 • ciclesonid (Alvesco, Omnaris, Zetonna)
 • flutikason-furoát (Veramyst)

Jak mohu překonat závislost na nosním spreji?

2 minuty čtení

OTC nosní spreje steroidy:

 • Flonase Allergy Relief
 • Nasacort Allergy 24 HR
 • Alergie na nosorožce

Zde je důležitá poznámka o nosních sprejích. Pro dosažení nejlepších výsledků z předepsaného nebo volně prodejného nosního spreje je rozhodující technika podání. Nejprve používejte pravidelně, protože může trvat několik dní, než se projeví. Za druhé, sklopte hlavu dolů, aby se vaše brada dotýkala hrudníku. Vložte hrot lahve do nosní dírky a mířte směrem od středu nosu. Zmáčkněte láhev tolikrát, kolikrát je předepsáno nebo doporučeno pro dosažení nejlepších výsledků (Scadding, 2017; Akhouri, 2019).

8. Imunoterapie

Imunoterapeutická léčba alergií je dostupná buď jako injekce proti alergii, nebo jako pilulka pod jazykem ( Larsen, 2016 ).

Jak funguje alergická imunoterapie?

Imunoterapie nebo pilulky jsou podobné vakcíně, kde funguje imunitní systém vašeho těla. Dostáváte malé a postupně se zvyšující dávky alergenu buď injekcí, nebo pilulkou, abyste si vytvořili toleranci ke konkrétnímu alergenu. To snižuje vaši citlivost a snižuje vaši alergickou reakci. Tato léčba je velmi účinná při alergické rýmě, zvláště pokud trpíte těmito alergiemi déle než tři měsíce v roce (Larsen, 2016).

bílé hrbolky na penisu a varlata

Vedlejší účinky imunoterapie alergií

Imunoterapie by měla být poskytována pouze v prostředí zdravotní péče. Imunoterapeutické pilulky mohou způsobit svědění a otok v krku. První dávka pilulek by měla být podána ve sledovaném zdravotnickém zařízení, aby se zkontrolovala reakce. Poté si ji vezmete každý den doma ( Calderon, 2021 ).

Předepsané tablety pod jazyk zahrnují:

 • Grastek
 • Oralair
 • Ragwitek
 • Odactra (pro roztoče)

Subkutánní injekční imunoterapie je k dispozici pouze u poskytovatele zdravotní péče.

Jaká bude budoucnost léčby alergií

Alergie a alergická rýma se v posledních několika desetiletích neustále zvyšovaly. Nedělají lidi jen nešťastnými - alergie mají značné ekonomické a finanční důsledky ( Kuehl, 2015 ).

Kromě vylepšení všech výše uvedených způsobů léčby může být pokrok v nanotechnologii vzrušujícím nástrojem v diagnostice, léčbě a možná i v prevenci alergických reakcí ( Mayorga, 2021 ).

Pokud máte alergie, existuje několik způsobů, jak se vypořádat s příznaky, od vyhýbání se lékům na předpis. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste našli nejlepší řešení pro vás!

Reference

 1. Akhouri, S., & House, S.A. (2019). Alergická rýma. StatPearls [Internet]. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/
 2. Calderón, M. A. a Bacharier, L. B. (2021). Kontroverze v alergii: pro / con recenze sublingvální alergenové imunoterapie a alergického astmatu. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Praxe . doi: 10.1016 / j.jaip.2021.02.029. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2213219821002348?via%3Dihub
 3. Carr, W. W. a Yawn, B. P. (2017). Léčba alergické rýmy v éře účinné léčby bez předpisu. Postgraduální medicína, 129 (6), 572-580. Citováno z https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00325481.2017.1333384
 4. Choi, J., a Azmat, C. E. (2020). Antagonisté leukotrienových receptorů. StatPearls [Internet]. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554445/
 5. Galli, S. J. a Tsai, M. (2012). IgE a žírné buňky při alergickém onemocnění. Přírodní medicína, 18 (5), 693-704. doi: 10,1038 / nm.2755. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3597223/
 6. Kuehl, B.L., Abdulnour, S., O’Dell, M., & Kyle, T. K. (2015). Pochopení role zdravotnického pracovníka při zvládání alergické rýmy u pacientů. SAGE otevřený lék, 3 , 2050312115595822. doi: 10,1177 / 2050312115595822. Citováno z https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2050312115595822
 7. Larsen, J. N., Broge, L. a Jacobi, H. (2016). Alergická imunoterapie: budoucnost léčby alergií. Objev drog dnes, 21 (1), 26-37. doi: 10.1016 / j.drudis.2015.07.010. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1359644615002810
 8. Malone, M., & Kennedy, T. M. (2017). Recenze: vedlejší účinky některých běžně používaných léků na alergie (dekongestiva, antileukotrienové látky, antihistaminika, steroidy a zinek) a jejich bezpečnost v těhotenství. International Journal of Allergy Medicals, 3 (1), 24-27. doi: 10,23937 / 2572-3308,1510024. Citováno z: https://pdfs.semanticscholar.org/1275/7d103bb7524dd3ecee559fef146376b6aeac.pdf
 9. Mayorga, C., Perez-Inestrosa, E., Rojo, J., Ferrer, M., & Montañez, M. I. (2021). Role nanostruktur v alergii: Diagnostika, léčba a bezpečnost. Alergie . doi: 10,1111 / vše.14764. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/all.14764
 10. Pyasi, K., Tufvesson, E., & Moitra, S. (2016). Hodnocení role leukotrien modifikujících léků při léčbě astmatu: Jsou jejich přínosy ‚ztrácí se v překladu '?. Plicní farmakologie a terapeutika, 41 , 52-59. doi: 10.1016 / j.pupt.2016.09.006. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1094553916301006
 11. Reber, L. L., Hernandez, J. D. a Galli, S. J. (2017). Patofyziologie anafylaxe. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 140 (2), 335-348. doi: 10.1016 / j.jaci.2017.06.003. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5657389/
 12. Scadding, G. K., Kariyawasam, H. H., Scadding, G., Mirakian, R., Buckley, R. J., Dixon, T. a kol. (2017). Pokyny BSACI pro diagnostiku a léčbu alergické a nealergické rýmy (přepracované vydání 2017; 2007). Klinická a experimentální alergie, 47 (7), 856-889. dva: 10.1111 / cea.12953. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cea.12953
 13. Schmidt, C. W. (2016). Přetížení pylu: sezónní alergie v měnícím se klimatu. Perspektivy ochrany životního prostředí. Národní institut zdraví . doi: 10,1289 / ehp.124-A70. Citováno z https://ehp.niehs.nih.gov/doi/full/10.1289/ehp.124-A70
 14. Zhang, T., Finn, D. F., Barlow, J. W., & Walsh, J. J. (2016). Stabilizátory žírných buněk. Evropský časopis o farmakologii, 778 158-168. doi: 10.1016 / j.ejphar.2015.05.071. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014299915300972
Vidět víc