Ženská sexualita a plodnost během radioterapie

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.


Ambulantní péče:

radioterapie

může poškodit reprodukční orgány nebo způsobit předčasnou menopauzu, což vám zabrání otěhotnět. Pokles hladiny ženských hormonů může způsobit problémy se sexuální touhou nebo funkcí. Záření může způsobit svědění, pálení a suchost v pochvě, což způsobuje bolest nebo obtížnost sexu.

Ženský reprodukční systém

Co můžete udělat před radiační terapií pro ochranu vaší plodnosti:

Před zahájením radiační terapie se poraďte se svým lékařem. Je důležité, aby vaši lékaři věděli, zda po terapii chcete mít děti. Před léčbou můžete udělat následující: • Mohou odstranit vaše vajíčka a oplodnit je spermiemi, aby vytvořili embryo. Toto je známé jako umělé oplodnění nebo in vitro fertilizace (IVF). Embrya vytvořená pomocí IVF lze zmrazit a použít po ukončení léčby. Můžete si také nechat vajíčka odebrat a zmrazit, aniž by byla oplodněna. Vajíčka lze po ošetření rozmrazit a oplodnit. Poté může být embryo implantováno do vaší dělohy. Embrya mohou být také implantována do dělohy jiné ženy, aby mohla nosit dítě. Toto je známé jako náhradní mateřství. Náhradní mateřství může být nezbytné, pokud jsou vaše reprodukční orgány poškozeny během radiační terapie.
 • Ovariální transpozice (nebo ooforopexe) je chirurgický zákrok, jehož cílem je přesunout vaječníky z cesty radiační terapie. Záření může ovlivnit zdravé tkáně, které jsou v blízkosti rakovinných tkání. Tato operace by měla být provedena co nejblíže začátku radiační terapie. Vaše vaječníky se mohou vrátit do své původní polohy a nebudou chráněny.

Těhotenství během a po radioterapii:

Spolupracujte s lékaři při plánování těhotenství, pokud jste před léčbou nezachránili vajíčka. Můžete být schopni otěhotnět během léčby a po ní, ale záření může poškodit plod. Záření může způsobit problémy během těhotenství. Používejte antikoncepci během léčby radiační terapií a 6 měsíců poté. Toto čekání by mohlo předejít problémům s těhotenstvím nebo poškodit dítě.

Léčba vedlejších účinků v důsledku radiační terapie:

 • Hormonální substituční lék může být podáván ke kontrole vedlejších účinků radiační terapie. Pokud se rozvinou příznaky menopauzy, mohou vám být podány hormony.
 • Užijte si jiné formy intimity v případě, že je sexuální akt nepříjemný nebo bolestivý.
 • Při sexu používejte lubrikant na vodní bázi vypořádat se s vaginální suchostí. Nepoužívejte vonné nebo barevné lubrikanty.
 • Hledal jsem pomoc tím, že se připojíte k podpůrné skupině nebo půjdete na terapii. Změny sexuálních funkcí a plodnosti mohou být obtížné pro vás i pro vašeho partnera.

Pro podporu a další informace:

 • American Cancer Society
  250 Williams Street
  Atlanta, GA 30303
  Telefon: 1-800-227-2345
  Webová adresa: http://www.cancer.org

Jděte na kontrolní konzultaci se svým lékařem, jak je uvedeno:

Zapište si své otázky, abyste je nezapomněli položit při svých návštěvách.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.